Książki z PnŚ 5 grudnia 2018 - książki o Świętach

Książki z PnŚ 5 grudnia 2018 - książki o Świętach

Dzisiaj kolejna porcja świątecznych propozycji - elfy, miś, żaba, kominiarz, tajemniczy gospodarz i książka z przesłaniem dla świata

PANI IMBIR I SZKOŁA ELFÓW (NOWOŚĆ)

o szkole elfów

Wiecie kto odpowiada za to, że na całym świecie ludzie zaczynają czuć atmosferę świąt? To sprawka elfów z dalekiej mroźnej krainy. Elfy potrafią być malutkie jak paluszek, albo wielkie jak drzewa, ale wszystkie mają czapkę z dzwoneczkiem, wełniane skarpety i spiczaste buty. I wszystkie marzą o tym, żeby zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja. Najpierw muszą jednak ukończyć elfią szkołę, w której nauczą się ozdabiać pierniki, posypywać świat śniegiem, dzwonić dzwoneczkami, śpiewać kolędy, pięknie pakować prezenty, ale przede wszystkim – odkrywać dziecięce marzenia.

Razem z elfami wybierzemy się na lekcję geografii, z której dowiemy się, że gdy w jednych miejscach na świecie jest dzień, w innych trwa noc. Poznamy najważniejsze marzenia dzieci z całego świata. Dowiemy się, że nie ma dwóch takich samych płatków śniegu i nauczymy się jak zachować zasady bezpieczeństwa przy pieczeniu pierników.

wiek: 4+ wydawnictwo: Bajkopis

kupisz tu

ŚWIĘTA Z DZIADKIEM (NOWOŚĆ)

święta z listem od dziadka

Co roku, od wielu lat, Zosia kładzie pod choinką swój pamiętnik z czasów dzieciństwa. Czeka tam, ukryty wśród prezentów na wigilijny wieczór, kiedy Zosia wyciąga z niego list od nieżyjącego już dziadka i czyta go wraz z rodziną.

Przed laty dziadek obserwował swoją małą wnuczkę bawiącą się w ogródku. Dziewczynka pomagała mu w przekopywaniu grządek, obserwowała dżdżownice, poznawała warzywa i zioła.

Ten obrazek sprawił, że staruszek postanowił napisać list. List o kruchości naszej planety. O tym, że nie można nam dłużej jej krzywdzić. Ten właśnie list, cała rodzina czyta co roku.

Dowiemy się z niego, że psujemy powietrze i morza, że zmieniamy piękne miejsca w wysypiska śmieci a oceany w ścieki. Że musimy się nauczyć kochać Ziemię od nowa, że jesteśmy jej strażnikami.

Musimy rozmawiać z naszymi dziećmi o tym, co dzieje się z planetą, na której przyszło im żyć. „Święta z dziadkiem” są do tego świetnym pretekstem. Klimatyczne ilustracje Jima Fielda w dość subtelny sposób pokazują co dzieje się z Ziemią za sprawą działalność człowieka. Zachęcają do zadawania pytań, ale nie straszą nadmiernie. Natomiast grafiki przedstawiające „naprawiony” świat – soczyste, jasne, pełne radości - sprawiają, że aż chce się wskoczyć na karty książki i uświadamiają ile mamy do stracenia. więcej o tej książce przeczytasz tu

wiek: 4+ wydawnictwo: Wilga

MEGABOMBKOWY HOTEL GWIAZDKOWY (NOWOŚĆ)

niespodziewane święta żabki

Misiek przygotowuje się na spokojne miłe święta w pojedynkę, kiedy nagle pod jego drzwiami pojawia się Żaba ze stertą walizek. Okazuje się, że pomyliła kierunki i zamiast w ekskluzywnym hotelu na drugim końcu świata, wylądowała w misiowym domku. Żaba jest zrozpaczona – w hotelu miało czekać na nią wiele świątecznych atrakcji. Misiek zaprasza ją do siebie i postanawia zrobić co w jego mocy, żeby zapewnić jej choć namiastkę tych przygód. Razem pieką ciasteczka, piknikują w lesie, urządzają bitwę na śnieżki i podziwiają zorzę polarną. Ciepła opowieść o tym co w Świętach najważniejsze.

wiek: 3+ wydawnictwo: Zielona Sowa

KOMINIARZ NA ŚWIĘTA

kominiarz, który przynosi szczęście

W pewnym domu przygotowania do świąt przebiegają w ponurej atmosferze. Filip ma je spędzić tylko z mamą. Nie pojadą do rodziny, bo tata pracujący za granicą może mieć problem, żeby się do nich dodzwonić. A co to za święta – bez taty, kuzynów, dziadków?

Kiedy oboje są smutni i zniechęceni, do ich drzwi puka kominiarz. Ratuje przypaloną rybę, otwiera za mocno zakręcone słoiki i przyrządza kluski z makiem. Okazuje się jednak, że to nie jedyny niespodziewany gość tego wieczoru… ;)

wiek: 3+ wydawnictwo: Gereon

ŚNIEŻNE MARZENIE (NOWOŚĆ)

świąteczna książeczka dla maluchów

Skrzące się na okładce płatki śniegu, migoczące elementy w środku, otwierane okienka skrywające zwierzątka – taka jest nowa książka Erica Carle’a.

Idealna propozycja na pierwszą gwiazdkową książkę dla najmłodszych, która zainteresuje również ciut starsze dzieci. I pomoże w nauce liczenia.

Gospodarz ma 5 zwierząt i Drzewo. Wszystkimi dobrze się opiekuje a po dniu pełnym pracy siada w fotelu z miętową herbatką i zasypia. Pewnej nocy spada śnieg, co przypomina mu, że zapomniał o czymś bardzo ważnym!

wiek: 1+ wydawnictwo: Tatarak

więcej świątecznych propozycji znajdziecie tu

dzisiejszą rozmowę możecie zobaczyć tutaj