(PRZEDPREMIEROWO) Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe

(PRZEDPREMIEROWO) Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe

Już za kilka dni premiera kolejnej książki Bena Brooksa. Po „Opowieściach dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi”, doczekaliśmy się pozycji, w której znajdziemy inspirujące biografie osób z całego świata i z różnych epok. Tym razem (w końcu!) to nie płeć jest głównym kryterium wyboru.

Czyje historie znajdziemy w „Opowieściach dla dzieci, które chcą być wyjątkowe”? Najmłodsza bohaterka – Savanna Karmue, która założyła organizację dbająca o zdrowie serc Amerykanów - ma dziś zaledwie 13 lat. Znajdziemy tu też urodzoną w 990 roku Lady Godivę i legendarną Mulan, której historia miała się przecież toczyć gdzieś między IV a VI wiekiem naszej ery.

Są tutaj artyści i artystki, bohaterki i bohaterowie wojenni, sportowczynie i sportowcy, aktywiści i aktywiści.

W historiach poruszono wiele szalenie ważnych tematów, o których powinniśmy rozmawiać z dziećmi: nierówności społeczne, ekologia, wojna (również trwająca teraz), AIDS, prawo do posiadania broni, niepełnosprawność, homofobia, niewolnictwo, prawa kobiet. To tylko część z nich.

dzieci w więzieniach?

wojna w Syrii

Piraci Edelweiss

Jeśli traficie na opisy tej książki, zobaczycie, że jest promowana „wielkimi nazwiskami”: Whoopie Goldberg, Björk, Andy Wharhol. Trudno się dziwić. Ale dla mnie najbardziej pasjonujące i inspirujące są historie młodych ludzi, których nasze dzieci będą mogły obejrzeć na youtubie, napisać do nich, spotkać na koncercie, pójść do kina na ich film, przeczytać książkę, którą napisali, przyłączyć się do ich inicjatywy.

Björk

Chris Colfer

Shah Rukh Khan

The Cure

Greta Gerwik

Ten i miniony rok pokazał nam, że młodzież na całym świecie bierze sprawy w swoje ręce. Walczą o swoją przyszłość. Nie czekają, aż dorosną. Wiedzą, że stawką jest świat w jakim to im przyjdzie żyć. Strajki młodzieży, 16-latka walcząca z globalnym ociepleniem doceniona i zgłoszona (przez polityków!) do Nagrody Nobla.

To bardzo ważne, żebyśmy pokazywali dzieciom, że w każdym wieku mogą walczyć, mogą zmieniać świat, mogą dbać o to co dla nich ważne i realizować swoje pasje. I że nic nie powinno ich ograniczać. Że świat w końcu zaczął słuchać głosu młodych.

  • Może zechcą dołączyć do Adeline Tiffanie Suwana i jej „Przyjaciół Natury” i wraz z 25 tysiącami młodymi ludźmi z całego świata walczyć o ochronę przyrody?

  • A może jak Loujain Al – Hathloul, pierwsza kobieta prowadząca samochód w Arabii Saudyjskiej, będą walczyć o równe prawa kobiet i mężczyzn?

  • Może znajdą w sobie siłę, by jak egipski fotograf Mohamed Taher walczyć o bezpieczeństwo kobiet na ulicach?

  • Czy jak Kesz Valdez na Filipinach postanowią pomóc rówieśnikom, którzy są w trudniejszej sytuacji?

  • Jeśli marzą o byciu prawnikami, zainteresuje ich działalność ludzi z Projektu Niewinność, pomagających niesłusznie skazanym.

  • Czy właśnie dorasta pokolenie, które podążając za Emmą Gonzales, która przeżyła szkolną masakrę, ograniczy prawo do posiadania broni w USA?

spełniaj marzenia

możesz wszystko

To nie jest książka do czytania na raz. Te krótkie opowieści są dopiero wstępem do tego, żeby zgłębić biografie bohaterów, ale przede wszystkim poznać historię, dowiedzieć się w jakich realiach żyją ludzie w różnych zakątkach świata. Nie wszystkie te rozmowy będą łatwe.

Co łączy wszystkich opisanych w „Opowieściach dla dzieci…” ludzi? Jedni starają się uczynić świat lepszym. Inni walczą z własnymi ograniczeniami. Są tacy, którzy głośno wyrażają swoje zdanie. Realizują marzenia. Idą pod prąd. Są pionierami. To wszystko odwaga.

człowiek, który ocalił świat

P.S. Znajdziecie tutaj dwie sylwetki dwójki Polaków – ciekawe czy zgadniecie czyje? ;)

spis treści

spis treści

obie części