Długo czekaliśmy na pojawienie się tej książki w jej oryginalnej wersji – na rynku wydawniczym brakowało nowoczesnej oferty dla chłopców, odpowiedzi na „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. Na szczęście, nie musieliśmy długo czekać na polskie tłumaczenie.
To 100 (ułożonych w porządku alfabetycznym) opowieści o wyjątkowych chłopcach i mężczyznach z całego świata. Każda z nich to strona tekstu, której towarzyszy portret bohatera (zabieg znany już z „Opowieści na dobranoc...”) – to sprawia, że książka jest przejrzysta i idealna do czytania nie tylko samodzielnie, ale i z rodzicami.
Konfucjusz, Beethoven, Galileusz czy Van Gogh w tym zestawieniu raczej nie zaskakują, choć założę się, że niektórych faktów z ich życia (zwłaszcza wydarzeń z młodości) możecie nie znać. Obok nich znani z pierwszych stron gazet, którzy już teraz są idolami wielu chłopców Barack Obama, Stephen Hawking, Jamie Oliver czy Lionel Messi.
Jednak według mnie największą siłą tej książki są opowieści o „zwyczajnych chłopakach z sąsiedztwa”, których losy są poruszające i inspirujące:
- Ghyslain Raza – prześladowany w internecie po publikacji filmiku z jego udziałem, który pokazał innym dzieciom, że nie są same
-
Eddie Aikau – surfer – ratownik, który przeprowadził ponad pół tysiąca akcji ratunkowych
-
Ryan Hreljac – który jako sześciolatek zaczął zbierać pieniądze na budowę studni w Afryce, a jak tylko osiągnął pełnoletność założył fundację, która do dziś pomogła uzyskać dostęp do czystej wody prawie milionowi osób.
Na kartkach tej książki spotykają się brytyjski król i niewolnik z fabryki dywanów w Pakistanie, znany projektant mody i chłopiec, który zbudował turbiny wiatrowe w rodzinnej wiosce w Malawi, indiański wódz i chłopak, który po godzinach ratuje uwięzione na drzewach koty.
Bohaterowie „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” ratują oceany, zapuszczają włosy na peruki dla chorych dzieci, gotują jedzenie dla potrzebujących. Odkrywają kosmos, zdobywają bieguny i łapią krokodyle. Tańczą, kręcą filmy i piszą książki. Stawiają czoło dyrekcji szkoły i stają samotnie naprzeciw czołgów. Dążąc do celu pokonują swoje słabości i ograniczenia, wykorzystują daną im szansę, żyją w zgodzie ze sobą. Każdy z nich może być wzorem, a wszyscy razem pokazują, że dróg do bycia wyjątkowym jest tyle, ile osób, które zechcą taką drogą podążyć.
Czytajcie tę książkę nie tylko z chłopcami – warto, żeby te historie poznały również dziewczynki!