Niko doesn’t want a nap. Niko nie chce drzemki i Niko is ill. Niko jest chory - Książki dla dzieci do nauki angielskiego i nie tylko!

Jakiś czas temu pisałam Wam o książce Niko. My very first stories. Moje pierwsze opowiadania autorstwa Justyny Winiarczyk, znanej jako English Speaking Mum.

Właśnie dołączyły do niej dwie kolejne: Niko doesn’t want a nap. Niko nie chce drzemki i Niko is ill. Niko jest chory.

Od razu zaznaczę, to nie są książki tylko dla tych dzieci, które są wychowywane w dwujęzyczności zamierzonej. Nawet nie dla tych, których rodzice czy opiekunowie podejmują próby uczenia dzieci angielskiego. To przede wszystkim świetne pozycje dla maluchów, jakich brakowało na rynku!

Niko is ill. Niko jest chory

Książka pojawiła się w naszym domu w momencie, w którym mój młodszy syn był chory. I przeżywał dokładnie to, co Niko!

Niko is ill. Niko jest chory

Niko is ill. Niko jest chory

Niko ma katar (runny nose), kicha i nie czuje się najlepiej. Próbuje wydmuchać nos, oswaja chorobę „lecząc” swojego misia, któremu podaje lekarstwo, czyści nos aspiratorem. Tata (wiecie, jak uwielbiam, kiedy w książce pojawia się postać taty, który zajmuje się dzieckiem!) przygotowuje nebulizację. To nasz pierwsza książka dla dzieci, w której jest nebulizator!

Niko is ill. Niko jest chory

Niko is ill. Niko jest chory

Niko doesn’t want a nap. Niko nie chce drzemki

Kolejna książka, której tematyka to nowość w naszej biblioteczce. Uświadomiłam sobie, że choć książek o zasypianiu mamy naprawdę dużo, nie ma wśród nich książki o drzemce w ciągu dnia! A przecież często dużo trudniej zagonić malucha do łóżka w dzień niż wieczorem. Jednocześnie małe dzieci tej dziennej drzemki bardzo potrzebują.

Niko doesn’t want a nap. Niko nie chce drzemki

Niko doesn’t want a nap. Niko nie chce drzemki

Zbliża się południe. Niko już ziewa ze zmęczenia, ale nie chce iść spać, woli się bawić autami. Chowa się przed mamą za zasłoną. Na szczęście mamie udaje się do namówić na pójście do łóżka. Niko zabiera ze sobą ulubionego pluszaka. Mama czyta mu książkę i głaszcząc syna po głowie śpiewa kołysankę.

Niko doesn’t want a nap. Niko nie chce drzemki

Niko doesn’t want a nap. Niko nie chce drzemki

W odróżnieniu od poprzedniej książki o przygodach Niko, tutaj na każdej stronie jest tylko jedna, duża ilustracja. Pod nią jest tekst w dwóch językach. Dzięki temu jest bardzo przejrzyście. Jestem wielką fanką tych spokojnych, ponadczasowych ilustracji. Ich kolorystyki i tego, jak dobrze odzwierciedlają rzeczywistość. Nie ma tu wielu szczegółów, ale w wielu zabawkach, które ma Niko dzieci odnajdą te ze swoich półek. A dorośli uśmiechną się na widok odkurzacza na środku salonu.

Te przedmioty pojawiające się na ilustracjach, których nazwy nie padają w tekście, znajdziecie na końcu książki. Dzieci mogą wrócić do obrazków i poszukać na nich bączka (spinning top) czy kulodromu (marble run).

Niko doesn’t want a nap. Niko nie chce drzemki

W każdej książce znajdziecie też mini poradnik, z którego dowiecie się, jak czytać książki dwujęzyczne i jak wprowadzać dziecku język obcy.

Niko doesn’t want a nap. Niko nie chce drzemki

Jeszcze słowo o czcionce. Moi synowie mają w tej chwili prawie 4 i prawie 6 lat. Młodszy chętnie powtarza angielskie zwroty (niektóre po prostu wtrąca w rozmowie), śpiewa angielskie piosenki. Nie trzeba go specjalnie do tego zachęcać, a ja nie będę udawać, że to moja zasługa. Dużo większą rolę odegrało tu przedszkole, w którym codziennie ma kontakt z osobą, komunikującą się z dziećmi wyłącznie po angielsku. Staramy się jednak wspierać tę naturalną chęć.

Starszy natomiast od jakiegoś czasu podejmuje próby samodzielnego czytania i z chęcią próbuje czytać również angielskie słowa – na przykład kiedy gra w grę czy po prostu widzi gdzieś obcojęzyczny napis. Porównuje też to, jak dany wyraz czyta po angielsku, a jak przeczytałby go po polsku. Bardzo mnie to cieszy, bo rozważamy dla niego dwujęzyczną szkołę. Książki o Niko są dla niego świetną pomocą. Bezszeryfowa czcionka idealnie nadaje się dla dzieci, które zaczynają czytać!

Książki o Niko kupicie TUTAJ

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek