„Dołek”. Książka o dziecięcej wolności i obawach dorosłych

Ach! Jaka to piękna opowieść o dzikich dzieciach!

Emma Adbåge autorka książki „Dołek” po raz kolejny udowadnia, że jest świetną obserwatorką dziecięcego świata. Że doskonale rozumie dziecięce emocje i potrzeby. O jej poprzedniej książce „Okropny rysunek” wydanej nakładem wydawnictwa Zakamarki pisałam tutaj.

„Dołek” to książka o dziecięcej zabawie.

Przy szkole, zaraz za salą gimnastyczną, jest dół. Nazywamy go Dołkiem - opowiada jedno z dzieci.

Dołek powstał najprawdopodobniej w trakcie budowy i jest ulubionym miejsce zabaw uczennic i uczniów szkoły. Są w nim kamienie, gałęzie i korzenie. I żółta glina, której pokłady wydają się nie mieć końca.

dołek

dołek

dołek

Na każdej przerwie dzieciaki biegną do Dołka i wymyślają niesamowite scenariusze zabaw. Tym zabawom nauczyciele przyglądają się z rosnącym niepokojem. Na nic dziecięce protesty. Na nic argumenty, że do tej pory wypadki zdarzały się na sali gimnastycznej. Wystarczy, że jedno z dzieci rozbije sobie nos, bynajmniej nie w dołku, a w wejściu do szkoły, żeby dorośli zabronili dzieciom zabaw w niebezpiecznym.

dołek

dołek

dołek

Przez cały tydzień dzieci spędzają przerwy na huśtawkach. Na których na dodatek nie wolno im stawać. Po tygodniu zaczynają się bawić na krawędzi Dołka. W ten sposób przecież do niego nie wchodzą!

Dorośli są jednak nieugięci, kiedy dzieci wracają do szkoły po weekendzie odkrywają, że dołek został zasypany. Dzieciom rzuca się jednak w oczy coś nowego.

dołek

dołek

dołek

Na końcu płaskiego wznosi się górka. Usypana z ziemi, piachu i kamieni. Są też krzaki i pieńki, i badyle. (…) To jeszcze lepsze niż Dołek i Krawędź!

Od tego dnia dzieci każdą chwilę spędzają na Górce. Pod czujnym okiem, niezadowolonych dorosłych.

To książka o dziecięcej wolności, wyobraźni i potrzebie nieskrępowanej zabawy. Książka o tym, że dorośli często zapominają o tym, że sami kiedyś byli dziećmi. Czy to my zmieniamy się dorastając i zaczynamy na każdym kroku widzieć zagrożenia? A może to świat wokół nas się zmienił?

Przyznaję się, że wydawało mi się, że dzieci w krajach skandynawskich więcej czasu spędzają na zabawie na powietrzu. Że nie bez powodu tak popularne są tam leśne przedszkola i szkoły. Tymczasem książka szwedzkiej autorki pokazuje, że na całym świecie dorosłym warto przypomnieć, że do świetnej rozrywki dzieci potrzebują kilku patyków, odrobiny błota i rówieśników.

Kategorie/wiek: 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek