Zima w Dolinie Tumilu - recenzja książek

Książki z serii Dolina Tumilu to wspierające dzieci opowiadania o emocjach, których jestem wielką fanką.

Opowiadałam wam już o nich kilkakrotnie – wszystkie wpisy o książkach z serii znajdziecie TUTAJ

Tej zimy Autorki książek stworzyły jednak coś innego i zupełnie wyjątkowego.

Zima w Dolinie Tumilu to zestaw dwóch książek.

Pierwsza z nich to duża tekturowa wyszukiwanka.

Jest tu 12 rozkładówek.

Na pierwszej przedstawieni są bohaterowie i bohaterki książki. Są tu też króciutkie teksty z „zajawkami” ich zimowych przygód. I odesłania do odpowiednich stron z czytankami z drugiej książki.

Zima w Dolinie Tumilu

Kolejne strony to ilustracje, na których mnóstwo się dzieje. Zaglądamy do domów mieszkańców Doliny Tumilu, oglądamy zimowe krajobrazy, odwiedzamy świąteczny targ w miasteczku. Są tu sceny dzienne i nocne. Z każdą stroną widać, że coraz bliżej do świąt. Na ostatniej rozkładówce w centrum jest wielka, przystrojona choinka.

Zima w Dolinie Tumilu

Zima w Dolinie Tumilu

Takie książki można czytać z dziećmi na wiele sposobów. Najmłodszym będziemy opowiadać, co się dzieje na ilustracjach. Możemy śledzić lody wybranej postaci. Za każdym razem innej. Możemy wyszukiwać na ilustracjach różnych elementów. Starsze dzieci możemy namówić do opowiadania.

Wyszukiwanki pomagają dzieciom ćwiczyć spostrzegawczość i zachęcają do podjęcia pierwszych prób mówienia, a potem snucia własnych opowieści.

Zima w Dolinie Tumilu

Z doświadczenia własnego i innych rodziców, z którymi rozmawiam wiem jednak, że czasami my dorośli nie do końca wiemy, jak tego typu książki z dziećmi czytać.

Tymczasem wraz z Zimą w Tumilu dostajemy drugą książkę, czytankę, która ułatwi nam to zadanie. Format książki jest taki sam, jednak papier jest miękki, choć nie cienki. Nic dziwnego. W tej książce zmieściły się opowiadania i wiersze na 24 grudniowe dni.

Wiersze (porządne kilku lub nawet kilkunastozwrotkowe, nie krótkie rymowanki) opisują to, co wydarzyło się na ilustracjach z zimowej wyszukiwanki. Są tu teksty, które opowiadają o dziecięcych emocjach, są rymowanki, które sprawdzą się na przedszkolnych przedstawieniach. Do każdej ilustracji są też zadania dla dzieci: Pokaż, Policz, Jakiego koloru są, Porównaj, Znajdź.

Zima w Dolinie Tumilu

Zima w Dolinie Tumilu

Oprócz jest tu 12 dłuższych opowiadań o emocjach. Teo zgubił prezent, który zrobił dla Kiki – nie może go znaleźć, bo w pokoju ma bałagan i jest bardzo zmartwiony. Mimi jest niezadowolona, bo nie podoba jej się krzywa choinka, którą kupiła babcia. Lulu niecierpliwi się, bo nie może doczekać się Gwiazdki – okazuje się jednak, że czas oczekiwania może być prawie tak samo ciekawy! Tutu daje się namówić na próbowanie nowych przysmaków. Koko uczy się, że nie wszystko musi być lśniące i nowe, a kupowanie kolejnych zabawek nie musi dawać szczęścia.

Zima w Dolinie Tumilu

Wszystkie opowiadania mają ważne przesłanie. Co więcej nawiązują do siebie – w jednej z historii poznajemy Milę, która dopiero wprowadza się do Tumilu i obawia się czy znajdzie nowych przyjaciół. W innym widzimy, jak Tolo zbiera różne skarby, żeby przygotować prezent dla nowej sąsiadki. Spojrzenie na tę samą sytuację oczami różnych osób uczy empatii!

Są tu też dwa przepisy! Na pierniczki i na miodowe ciasto. Zamierzamy je przetestować w grudniu, ale zapowiadają się bardzo smakowicie!

To nie koniec. Do wszystkich książek, które kupicie przed 15 listopada dołączony będzie wyjątkowy kalendarz adrentowy. To domek do wycięcia i sklejenia z 24 okienkami, które wypełniamy dołączonymi naklejkami. Do Wigilii chatka będzie tętniła życiem!

Zima w Dolinie Tumilu

Gdzie kupić?

Zestaw Zima w Dolinie Tumilu kupicie teraz **20% taniej z kodem EMKA na stronie wydawnictwa

Rabatem objęte są wszystkie książki z Doliny Tumilu

Kategorie/wiek: 1-3 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek