Wielka księga życia na Ziemi i inne książki z serii - recenzja

Seria Wielka księga Yuvala Zommera, która na polskim rynku ukazuje się nakładem wydawnictwa Wilga, to spektakularne, bogato ilustrowane książki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zainteresowanych przyrodą. Jednocześnie to pozycje, które to zainteresowanie pomogą rozbudzić! I idealne propozycje na prezent. Do 17 grudnia 2021 w sklepie empik.com możecie je zamówić z rabatem – informacje znajdziecie niżej.

Yuval Zommer to brytyjski artysta, absolwent Royal College of Art. Zanim zajął się tworzeniem książek dla dzieci pracował w wiodących brytyjskich agencjach reklamowych. Jego ilustracji nie można pomylić z żadnymi innymi. Z jednej strony autor zachowuje wszystkie cechy charakterystyczne dla prezentowanych gatunków. Bez problemu rozpoznacie poszczególne zwierzęta czy rośliny. Z drugiej te wizerunki są nieco odrealnione i uczłowieczone. Na przykład wszystkie rysowane przez niego zwierzęta, nie tylko naczelne, mają dwoje oczu umiejscowionych z przodu głowy. I dość bogatą mimikę. Przyzwyczaiłam się do tego przy okazji poprzednich tomów. Tymczasem w najnowszym
Wielka księga życia na Ziemi, pojawiają się ludzie (dzieci głównie), którzy w większość są pokazani z profilu z okiem z boku. Co dodatkowo podkreśla nasz związek z przyrodą – jeden z motywów przewodnich tej części.

Wielka księga życia na Ziemi

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

To opowieść o wyjątkowości i różnorodności ziemskiej przyrody. Można powiedzieć, że łączy w sobie tematy poruszane w poprzednich tomach. Ale pojawia się w niej wiele nowych obszarów.

Konstrukcja książki jest podobna do tej, do której autor przyzwyczaił nas w poprzednich tomach. To wielkoformatowe, barwne, pełne szczegółów rozkładówki, w które wpleciono krótkie teksty pełne informacji i ciekawostek. Jak w każdej książce i tu na ilustracjach ukryte są elementy do wyszukania. Tym razem są to odciski ludzkich stóp. Ten zabieg sprawia, że dzieci uważne śledzą to, co kryje się na rysunkach, dostrzegając więcej szczegółów.

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

Powietrze, którym oddychamy, pokarm, którym się żywimy, przeżycia, których poszukujemy, radość, która nas spotyka – wszystkie ludzkie doświadczenia w jakiś sposób wiążą się z przyrodą - pisze Yuval Zommer we wstępie. - Dedykuję tę książkę wszystkim dzieciom, które lubią wspinać się na drzewa, biegać boso, brodzić w kałużach, wypatrywać owadów, śpiewać z ptakami, smakować śnieg i liczyć gwiazdy

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

Z tej książki dzieci dowiedzą się, jak zwierzęta budują domy, jak porozumiewają się ze sobą zwierzęta i… rośliny (na przykład bób). Kto cieszy się, kiedy spadnie deszcz (czy wiecie, że wiewiórki używają swoich ogonów, jak parasoli?) i jak radzą sobie stworzenia w tych miejscach na świecie, w których deszcz pada bardzo rzadko.

Zwierzęta, podobnie jak ludzie tworzą rodziny i zawiązują przyjaźnie, dbają o siebie nawzajem. Nawiązują współpracę, często międzygatunkową, żeby lepiej im się żyło. Młode, podobnie, jak ludzkie dzieci dorastają – często przechodząc przy tym spektakularną przemianę.

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

To również książka, która zachęca dzieci do wyjścia na dwór i aktywności. Na świeżym powietrzu można się świetnie bawić, nie ma co do tego wątpliwości. Spędzanie czasu w otoczeniu przyrody czyni cię zdrowszym, szczęśliwszym, a nawet mądrzejszym. Spróbuj! - zachęca narrator i podsuwa pomysły na to, co można robić w otoczeniu przyrody. A można wiele! Kopać w ziemi, wąchać kwiaty, ocenić wiek drzewa lub skały, znaleźć pióra zgubione przez ptaki lub poroża zrzucone przez samce danieli, obserwować zmieniające się pory roku, albo po prostu wygrzewać się w promieniach słońca, zastanawiając się, czy dzieci po drugiej stronie globu mogą w tej chwili robić to samo. W książce o przyrodzie dla dzieci nie mogło również zabraknąć rozdziału o… kupie!

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

Omawiając te wszystkie arcyciekawe wątki autor pokazuje dzieciom, że wszystko jest połączone i że ludzie mają wpływ na to, w jakiej kondycji jest nasza planeta. Podsuwa pomysły na to, jak o nią dbać. Wszystkie pojęcia, które mogą być niezrozumiałe, wyjaśniono w słowniczku na końcu książki.

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

Jeśli któryś z tematów poruszonych w książce wyjątkowo zainteresuje Wasze dzieci, możecie sięgnąć po jeden z bardziej wyspecjalizowanych tytułów z serii aktualnie dostępnych na rynku:

Wielka księga kwiatów

Wielka Księga Kwiatów

Kipiące kolorami, wielkoformatowe kompendium wiedzy o kwiatach powstało we współpracy z ekspertką od kwiatów i dzikiej przyrody i z botanikami ze słynnych Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew.

Wielka Księga Kwiatów

Wielka Księga Kwiatów

Z książki dzieci dowiedzą się, jak zbudowane są kwiaty i do czego się przydają. Jak wabią zapylacze i dlaczego niektóre zamiast pięknie pachnieć śmierdzą. Poznają gatunek kwiatów, które rosły na ziemi już w czasach dinozaurów! Dlaczego róże są czerwone a fiołki fioletowe? Jakie kwiaty można spotkać na łące? Ile słońca potrzebuje słonecznik?

Wielka Księga Kwiatów

Wielka Księga Kwiatów

Których kwiatów lepiej nie dotykać, a które warto uprawiać w domu. I jak je chronić. Tym razem do wyszukania jest 15 złocistych cebulek.

Wielka księga ptaków

Książka, dzięki które dzieci dowiedzą się jak i gdzie obserwować ptaki. Przeczytają o ptasich wędrówkach, nauczą się rozpoznawać ptasie pióra, jajka i dzioby. Są tu informacje o tym, dlaczego część ptaków lubi miejskie życie i rady, jak sprawić, żeby nasz ogród był przyjazny skrzydlatym przybyszom.

Wielka księga ptaków - recenzja

Wielka księga ptaków - recenzja

Oprócz takich ogólnych rozdziałów, wielu gatunkom ptaków poświęcono całe rozkładówki. Są tu więc szczegółowe informacje na przykład o: maskonurach (co ucieszy wszystkich małych fanów i fanki Puffin Rock;) ), rudzikach, flamingach, papugach, pawiach, łabędziach, kolibrach, puszczykach, srokach i wielu innych.

Wielka księga ptaków - recenzja

Wielka księga ptaków - recenzja

Są tez informacje o rodzajach ptasich gniazd, o ptakach nielotach i ptasich śpiewach. Na ilustracjach szukamy ukrytych jajek.

Wielka księga życia na ziemi - recenzja

Trzy powyższe tytuły do 17 grudnia 2021 kupicie 40% taniej z kodem EMKA40 na empik.com

Możecie jeszcze upolować ostatnie egzemplarze jednego z pierwszych tomów, jakie pojawiły się w tej serii, to

Wielka księga ssaków

Wielka księga ssaków - recenzja

Skonsultowana ze specjalistka od ssaków Barbarą Taylor książka przybliża znane dzieciom gatunki zwierząt, jak lew, wilk, bóbr, gepard czy nietoperz. Ale opisuje również rzadziej spotykane w książkach dla dzieci binturongi, ratele, pancerniki czy diabły tasmańskie.

Wielka księga ssaków - recenzja

Wielka księga ssaków - recenzja

Szczegółowo opisane są zwierzęce ryki i zapachy, zęby i pazury. A także tropy. Ślady zwierząt są tu zresztą elementem do wyszukania na ilustracjach. Zadanie nie jest łatwe, bo te konkretne wskazane przez autora na początku książki ukryte są na ilustracjach wśród innych. Konieczna jest czujność!

Wielka księga ssaków - recenzja

Wielka księga ssaków - recenzja

Oddzielne rozdziały poświecono ssakom epoki lodowcowej, ssakom, które możemy spotkać w miastach całego świata. A także zwierzętom zagrożonym wyginięciem i temu, jak możemy je chronić.

Partnerem wpisu jest wydawnictwo Wilga

Kategorie/wiek: 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek