Ważne rzeczy — o szacunku dla dziecięcych emocji

Są autorzy, których książki można kupować w ciemno. Jednym z nich jest Peter Carnavas, którego mądre, pięknie zilustrowane opowieści skradły moje serce.

„Ważne rzeczy” to historia Krzysia i jego mamy. Mamy superbohaterki, która jedną ręką podlewa ogród, drugą wiesza pranie, jednocześnie bawiąc się z synem. Mamy, która między smażeniem naleśników i budowaniem z klocków, sama maluje ściany.

mama Krzysia ma dużo na głowie

mama sama robi wszystko

Nie dowiemy co się stało z tatą Krzysia. Być może umarł. Być może odszedł, rodzice się rozwiedli. Jeśli tak, to, odchodząc, zerwał kontakt z rodziną. Pewnego dnia mama pakuje stare rzeczy taty i zanosi do sklepu z używanymi rzeczami.

ukochany kubek taty

wynieśli karton do miasta

Wyniesione rzeczy, w magiczny sposób, zaczynają się pojawiać z powrotem w domu.

kapelusz taty

kapcie wróciły do domu

Mamie cała ta historia spędza sen z powiek. Może się irytuje (jeśli przyjmiemy wersję z rozwodem). Może trochę się boi (jeśli, jak ja, skłaniacie się ku opcji, że tata nie żyje). Na pewno jest smutna… Domyślacie się już, jak kapcie taty wróciły na swoje miejsce w przedpokoju? No jasne, to sprawka Krzysia, który wcale nie chciał się ich pozbywać…

przylapany na gorącym uczynku

I tu dochodzimy to sedna sprawy. Mama próbuje zrozumieć działania Krzysia. I tu padają słowa, które sprawiają, że ściska mnie w gardle za każdym razem, kiedy czytam tę książkę:

chciałem pamiętać...

Kiedy musimy uporać się z własnym bólem i własnymi emocjami, łatwo możemy przegapić fakt, że emocje naszych dzieci mogą być, w tej sytuacji, zupełnie inne. Nie mamy prawa decydować o tym, jak dzieci powinny przeżywać stratę. Rozumiem mamę Krzysia, której sposobem na to, żeby uporać się z przeszłością i ruszyć naprzód, jest pozbycie się wszystkiego, co wiąże ją z bolesną przeszłością. Problem w tym, że, mimo że jest najlepszą mamą na świecie, zapomniała zapytać synka, co on chciałby zrobić z pęknietym kubkiem kawy. Pewnie myślała, że i jemu będzie łatwiej, kiedy rzeczy taty przestaną mu się rzucać w oczy. A powinna była go o to zapytać. Bo ten kubek, który dla niej jest śmieciem, którego widok ją złości lub zasmuca, dla Krzysia jest jedynym łącznikiem z osobą, którą wciąż kocha.

odebrali rzeczy taty

Jestem dumna z mamy Krzysia. Pokonała własne demony i wyszła naprzeciw potrzebom dziecka. Myślę, że i ona poczuła się lepiej.

małe rzeczy, ważne rzeczy

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka anatomia architektura babcia baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie choroba chłopcy ciekawostki ciąża czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dziadek dzieci edukacyjne ekologia emocje etno ewolucja fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jesień karmienie piersią karty edukacyjne kino komiks konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent naukowe niepodległość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odwaga okienka Oliver Jeffers owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pop-up potwory powieści powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rekiny robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sport starość stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieś wiosna wspieranie rozwoju mowy wyobraźnia Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zoo zwierzęta zęby złość śmierć rodzica święta żłobek