Ważne rzeczy — o szacunku dla dziecięcych emocji

Są autorzy, których książki można kupować w ciemno. Jednym z nich jest Peter Carnavas, którego mądre, pięknie zilustrowane opowieści skradły moje serce.

„Ważne rzeczy” to historia Krzysia i jego mamy. Mamy superbohaterki, która jedną ręką podlewa ogród, drugą wiesza pranie, jednocześnie bawiąc się z synem. Mamy, która między smażeniem naleśników i budowaniem z klocków, sama maluje ściany.

mama Krzysia ma dużo na głowie

mama sama robi wszystko

Nie dowiemy co się stało z tatą Krzysia. Być może umarł. Być może odszedł, rodzice się rozwiedli. Jeśli tak, to, odchodząc, zerwał kontakt z rodziną. Pewnego dnia mama pakuje stare rzeczy taty i zanosi do sklepu z używanymi rzeczami.

ukochany kubek taty

wynieśli karton do miasta

Wyniesione rzeczy, w magiczny sposób, zaczynają się pojawiać z powrotem w domu.

kapelusz taty

kapcie wróciły do domu

Mamie cała ta historia spędza sen z powiek. Może się irytuje (jeśli przyjmiemy wersję z rozwodem). Może trochę się boi (jeśli, jak ja, skłaniacie się ku opcji, że tata nie żyje). Na pewno jest smutna… Domyślacie się już, jak kapcie taty wróciły na swoje miejsce w przedpokoju? No jasne, to sprawka Krzysia, który wcale nie chciał się ich pozbywać…

przylapany na gorącym uczynku

I tu dochodzimy to sedna sprawy. Mama próbuje zrozumieć działania Krzysia. I tu padają słowa, które sprawiają, że ściska mnie w gardle za każdym razem, kiedy czytam tę książkę:

chciałem pamiętać...

Kiedy musimy uporać się z własnym bólem i własnymi emocjami, łatwo możemy przegapić fakt, że emocje naszych dzieci mogą być, w tej sytuacji, zupełnie inne. Nie mamy prawa decydować o tym, jak dzieci powinny przeżywać stratę. Rozumiem mamę Krzysia, której sposobem na to, żeby uporać się z przeszłością i ruszyć naprzód, jest pozbycie się wszystkiego, co wiąże ją z bolesną przeszłością. Problem w tym, że, mimo że jest najlepszą mamą na świecie, zapomniała zapytać synka, co on chciałby zrobić z pęknietym kubkiem kawy. Pewnie myślała, że i jemu będzie łatwiej, kiedy rzeczy taty przestaną mu się rzucać w oczy. A powinna była go o to zapytać. Bo ten kubek, który dla niej jest śmieciem, którego widok ją złości lub zasmuca, dla Krzysia jest jedynym łącznikiem z osobą, którą wciąż kocha.

odebrali rzeczy taty

Jestem dumna z mamy Krzysia. Pokonała własne demony i wyszła naprzeciw potrzebom dziecka. Myślę, że i ona poczuła się lepiej.

małe rzeczy, ważne rzeczy

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek