Tu, a może gdzieś… książka inna niż wszystkie. Recenzja przedpremierowa (PATRONAT)

„Tu, a może gdzieś… (czyli niesamowite przygody nakrętki, haczyka, kapsla i starej śrubki)” to książka, która Was zaskoczy i zainspiruje do zabawy. Nietypowi bohaterowie, których znajdziecie w… domowej szufladzie. Ilustracje - zdjęcia, do stworzenia których użyto przedmiotów z recyklingu. I historia małej wielkiej przygody, z którą mogą się utożsamiać mali czytelnicy.

Oto planeta na skraju niewielkiej galaktyki, a na niej miasteczko. Przyjrzyjcie się dobrze – w małym tekturowym domku znajdziecie maleńką, wkurzoną nakrętkę.

”nikt nie traktuje mnie jak diamentu! Dosyć tego, wyruszam w podróż życia” krzyczy.

Tu, a może gdzieś...

Tu, a może gdzieś...

A kto to? To haczyk! Postanawia wyruszyć z nakrętką. Po chwili spotykają żółty kapsel, który jest ”zmęczony, wszystkim” i namawiają go, żeby do nich dołączył.

Tu, a może gdzieś...

Trójka podróżników pokonuje wodospady kuchennego kranu, zachwyca się pięknem warzyw na kuchennym blacie. W końcu jednak stają na skraju przepaści. Nie ma już odwrotu – skaczą w nieznane. I lądują w lodowatej wodzie. Morska podróż nie należy do najprzyjemniejszych, ale najgorsze i tak dopiero przed nimi. Morze znika, a poszukiwacze przygód lądują w czarnej dziurze, na szczęście nie na długo. Okazuje się, że wielka przygoda dopiero przed nimi. Przedzierają się przez dżunglę, w której spotykają starą zardzewiałą śrubkę. Dopiero ona pokazuje im jak cudowny jest ten nieznany świat.

Tu, a może gdzieś...

Tu, a może gdzieś...

Tu, a może gdzieś...

Tu, a może gdzieś...

Tu, a może gdzieś...

Tu, a może gdzieś...

Nasi bohaterowie po raz pierwszy widzą góry, zachód słońca, pełnię księżyca. Zmęczeni zasypiają w znalezionym pudełku po zapałkach. Nad ranem pojawia się postać w żółtych kaloszach. ”och, diament!” wykrzykuje dziecko i zabiera swój nowy skarb – nakrętkę i śrubkę do domu. Tymczasem kapsel i haczyk ruszają dalej. Na pewno i oni w końcu znajdą swoje miejsce na Ziemi.

Tu, a może gdzieś...

„Tu, a może gdzie indziej…” pomoże pokonać lęk przed nieznanym, pokaże dzieciom, że przygoda czeka tuż za progiem, wystarczy się tylko odważyć. Wyprawa, choć chwilami ryzykowna, pozwoliła bohaterom zobaczyć cuda, których nie znaleźli by na podłodze bezpiecznego domku. Pozwoli też spojrzeć na najbliższe otoczenie w zupełnie nowy sposób.

To niesamowite, jak najzwyklejsze przedmioty mogą się zmienić w oczach dziecka, kiedy opowiemy o nich ciekawą historię. My bohaterów książki w pudełeczku po zapałkach wyściełanym watą dostaliśmy w paczce razem z pierwszymi egzemplarzami książki (ale ja już wcześniej szykowałam dla nas „zestaw startowy” i brakowało mi tylko kapsla) To pudełko stało się z miejsca wielkim skarbem Iwa. Zasypiał z nim w ręce, zabrał ze sobą do przedszkola.

Tu, a może gdzieś...

Pierwszemu czytaniu książki towarzyszyło ustawianie tych drobiazgów w odpowiednich miejscach na ilustracji. Ale potem mali podróżnicy zaczęli żyć własnym życiem.

Tu, a może gdzieś...

Tu, a może gdzieś...

Jak możecie wykorzystać nakrętkę i jej przyjaciół do zabawy z dziećmi?

  • możecie zwiedzić razem z nimi zakamarki we własnym domu. Może przygotujecie z te wyprawy dokumentację zdjęciową i ułożycie z niej własną historię?

  • możecie przygotować dla nich domki z resztek tektury, albo przytulne schronienia z niepotrzebnych słoiczków i gałganków. Na pewno okaże się, że wiele rzeczy w Waszym domu, podobnie jak stare śrubki, może zyskać nowe życie.

  • idźcie na dwór, połóżcie się na trawie i popatrzcie na świat oczami małej nakrętki – jak duży jest ten kamień, jak trudna do pokonania kupka piasku! Może w nieskoszonej łące odkryjecie tajemniczą dżunglę?

To idealny wstęp do wielu wakacyjnych przygód!

Jeśli chcecie otrzymać książkę razem z kapslem, nakrętką, śrubką i haczykiem w pudełku od zapałek, kupcie ją na stronie wydawnictwa Tekturka

w innych miejscach możecie kupić książkę bez zestawu bohaterów

Tu, a może gdzieś...

Tu, a może gdzieś...

Tu, a może gdzieś...

Kategorie/wiek: 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek