Szmeranie - recenzja książki

Szmeranie - recenzja książki

Szmeranie to zabawna, pełna uroku rymowana opowiastka dla najmłodszych, która pomoże też ćwiczyć język (nie tylko dzieciom, ale i dorosłym!) i przygotuje do wymawiania trudnych głosek takich jak sz, cz, rz.

Ale to przede wszystkim zaskakująca książka, przy której można się świetnie bawić.

W głębokim gąszczu, w czarnych szuwarach, śpią sobie dźwięki – same i w parach

Szmeranie - recenzja książki

Zasłużony po całym dniu brzęczenia, szumienia, szeleszczenia i trzepotania odpoczynek przerywa głośne obwieszczenie. O to król Chrzęston wzywa brzmiących mieszkańców i mieszkanki do siebie. Władca chce coś ogłosić.

Szmeranie - recenzja książki

Zmęczone dźwięki wyłażą z kryjówek i ruszają w kierunku królewskiego zamku. Jedni drepczą, inni lecą, są też tacy, którzy pędzą na dwóch kółkach. Niektórzy są zaciekawieni, ale większość naburmuszona – w końcu kto jest zadowolony, gdy zostanie nagle wyrwany ze snu!

Szmeranie - recenzja książki

Słowa króla są co najmniej zaskakujące, ale nie będę Wam psuć zabawy i zdradzać zakończenia!

Uwielbiam takie lekkie, wierszowane historie. Rymy Aleksandry Michalczyk są inteligentne, zgrabne, czytając nie ma się poczucia, że słowa zostały umieszczone na siłę. Test płynie lekko, choć czytanie go na głos może być wyzwaniem. Nagromadzenie szeleszczących głosem sprawia, że wyszedł z tego udany łamaniec językowy nawiązujący do dobrych tradycji polskiej poezji dla dzieci.

Była tam szajka skrzydlatych trzepotów i krztyna pędzących tycich chrobotów

Szmeranie - recenzja książki

Autorka jest również twórczynią ilustracji, na których roi się od najróżniejszych stworzeń. Dzieci mogą same zgadywać, które w nich wydaje jaki dźwięk – to świetne ćwiczenie wyobraźni! Choć na pierwszy rzut oka rysunki wydają się dość proste, przy kolejnych lekturach książki można na nich odkryć sporo ukrytych smaczków. Naszymi ulubionymi bohaterami jest chyba para zaspanych stworów trzymających kubki z kawą rodem z kawiarnianej sieciówki.

Szmeranie - recenzja książki

Szmeranie - recenzja książki

Bardzo podoba mi się też nieoczywisty dobór kolorów. Książka jest ślicznie wydana, ma miłą w dotyku okładkę, grubszy, jakościowy papier i wygodny format.

Gdzie kupić

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Sto Stron - KLIK i tam możecie ją kupić. Do końca kwietnia z kodem EMKA 20% taniej!