Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! - recenzja książki z okienkami

Jeśli tak, jak ja, przez ostatnie lata przeszukiwałyście i przeszukiwaliście olx, Allegro i książkowe grupy na Facebook’u w poszukiwaniu tej książki, z niedowierzaniem patrząc na ceny, to ucieszy Was wiadomość, że jest ponownie dostępna!

Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc!, świąteczna książka z okienkami pojawiła się w naszym domu już 3 lata temu. Zdobyłam ją latem, kiedy zainteresowanie tym tytułem spadało (choć nieznacznie tylko) i choć moje dzieci rosną, niezmiennie jest ona w ścisłej czołówce naszych ukochanych książek.

W czym tkwi sekret książki Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! ?

To książka gadżet. Mnóstwo tu sprytnie ukrytych okienek i zgrabnych notesików z cennymi radami od pomocników Świętego Mikołaja. Jest prawdziwy dzwoneczek i wielowarstwowa postać Mikołaja, któremu możemy zajrzeć pod kurtkę, do nogawki, a nawet sprawdzić jakie smakołyki ukrywa na czarną godzinę w swojej gęstej brodzie. W książce znajdziecie też grę planszową z obrotową tarczą zamiast kostki i teksty zabawnych piosenek, które można śpiewać na melodię znanych i lubianych kolęd. To naprawdę książka, która zajmuje dzieci na długi czas!

Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! - recenzja

Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! - recenzja

O czym jest książka Święty Mikołaj, I ty możesz mu pomóc!?

Ta książka to przewodnik napisany przez elfy dla Świętego Mikołaja. Wszystko skazuje na to, że w poprzednich latach w trakcie rozwożenia prezentów nie uniknął on wpadek. Dlatego dzielni pomocnicy: Bystrzak, Liścik, Kogel-Mogel, Błyskotek, Brzęczyk i Majster Klepka przygotowują kompendium wiedzy na najbardziej zwariowaną noc w roku. A także kilka nowych gadżetów, które mają ułatwić Mikołajowi pracę. Do listu elfy dołączają paszport i bilet na zasłużone wakacje!

Sanie wyposażone są w terenowe gąsienice i dopalacz, który przyda się, gdy złe warunki atmosferyczne utrudnią reniferom lot. Specjalne siatki wyłapią wszystkie paczki, które mogą wypaść z sań, a na panelu sterowania jest wskaźnik poziomu prezentów. Elfy wszystko tłumaczą Mikojowy łopatologicznie; „Nie dotykaj tych przycisków!”, „To lista prezentów (a nie rolka papieru toaletowego!)”. Aż strach pomyśleć co działo się podczas poprzednich wigilijnych nocy!

Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! - recenzja

Osobną rozkładówkę poświęcono reniferom. Nie bez powodu. „Nie chcemy, by powtórzyła się zeszłoroczna katastrofa, kiedy to zapomniałeś imion swoich reniferów, pociągnąłeś nie tego rena, co trzeba i wylądowałeś w zaspie!” – piszą elfy. Oprócz opisów każdego zwierzaka jest tu też apteczka ze specyfikami na różne renie choroby. Na tej stronie wyjaśnione jest też po co do książki przyczepiony jest dzwoneczek. To nie tylko ładny gadżet. Jego dźwięk pomaga zapanować nad zaprzęgiem!

Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! - recenzja

Jest tu również mapa świata z zaznaczonymi podniebnymi autostradami i książeczka z kodeksem ruchu podniebnego. Nad lotem Mikołaja będzie też czuwał specjalny inspektor lotniczy. Mikołaj znajdzie w książce również cenne wskazówki od meteorologa, elfa Wicherka.

Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! - recenzja

Prezenty! Ach, prezenty! Z kolejnej rozkładówki wyłania się olbrzymia góra paczek o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Do części z nich ciekawski Mikołaj może zajrzeć, ale odnajdzie tam ostrzeżenia. Lepiej nie grać na zapakowanych instrumentach. To również nie pora, żeby grać w piłkę, a pluszaki warto dobrze ukryć, przed… Rudolfem. Również tutaj jest specjalna apteczka – na wypadek, gdyby jakieś prezenty trzeba było naprawić.

Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! - recenzja

Myślicie, że wylądować na dachu to dla Mikołaja pestka? To wyobraźcie sobie lądowanie na igloo albo na latarni morskiej. Do łodzi podwodnej nie da się wejść przez peryskop. To nie komin! Zresztą nawet kiedy Świętemu uda się dostać do domu, czeka na niego wiele pułapek. Musi być cicho, nie może zostawić śladów. A co, jeśli spotka dziecko?!

Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! - recenzja

W tym wszystkim bohater nocy musi również zadbać o siebie. Na szczęście został przez elfy doskonale wyposażony, co mali czytelnicy i czytelniczki mogą sprawdzić na rozkładówce z wielką postacią Mikołaja. Są tu też rady, co robić, żeby podróż między kontynentami się nie dłużyła, a nawet gra planszowa i zabawne elfie kolędy i pastorałki do nucenia.

Z tą książką naprawdę nie sposób się nudzić. Jest ciekawa i zabawna!

Święty Mikołaj. I ty możesz mu pomóc! - recenzja

Ważna informacja!

Jeśli znacie poprzednie wydanie tej książki, to wiecie, że było w nim okienko z „gwiezdnym pyłem” – brokatem ukrytym za plastikową szybką. Ze względów ekologicznych wydawnictwo macierzyste zrezygnowało z umieszczania w książce woreczka z brokatem, nie ma go również w wydaniu wydawnictwa Tekturka. I to jest super! Po pierwsze brokat to mnóstwo groźnego dla przyrody, nieprzerabialnego mikroplastiku. Po drugie, ja sama zawsze, kiedy dawałam tę książkę maluchom, bałam się, że rozerwą folię, rozsypią brokat i będzie dużo rozpaczy i sprzątania.

Przedsprzedaż i rabat!

Książkę możecie już zamawiać 40% taniej w przedsprzedaży w sklepie na stronie wydawnictwa Tekturka

Książki są w drodze do Polski. Jadą z daleka i bynajmniej nie w superszybkich saniach ciągniętych przez dzielne renifery. Wysyłka jest planowana w okolicach 19 listopada.

Przedsprzedaż kończy się 21 października 2021 o północy.

Warto z niej skorzystać, bo doświadczenie pokazuje, że hity wydawane w ostatnich latach przez “Tekturkę” wybrzedają się, zanim książki trafią do regularnej sprzedaży!

Kategorie/wiek: 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek