(PRZEDPREMIEROWO) Sufrażystki i Sufrażetki – przejmująca historia walki o prawa kobiet

Wyobraźcie sobie kraj, w którym dziewczynki nie chodzą do szkoły (a jeśli jakiejś się zdarzy, to uczy się tam, jak prowadzić dom). W którym kobieta wychodząc za mąż oddaje swój majątek mężowi. Kraj w którym mężczyzna może wygnać żonę z domu i do końca życia zakazać jej kontaktów z dziećmi. W końcu kraj, w którym przyznaniu kobietom praw wyborczych głośno sprzeciwia się… królowa!

Takim krajem na początku XX wieku była Wielka Brytania. Nic więc dziwnego, że kobiety miały dość i postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce.

głosy dla kobiet!

Historia walki o prawa wyborcze brytyjskich kobiet, to historia pasjonująca. Pełna niesamowitych biografii i zaskakujących wydarzeń. To historia kolorowych sztandarów i radosnej muzyki. Ale to też opowieść o brutalność brytyjskiego rządu i policji.

„Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość” pokazuje, że wspólne ideały mogą pokonać najsilniejsze podziały, że w jedności siła.

Poznacie życiorysy kobiet (i mężczyzn), którzy domagali się dopuszczenia kobiet do głosowania. Dowiecie się kim byli ich przeciwnicy. Na Waszych oczach Sufrażystki przejdą drogę od pisania petycji do podpalania budynków i walki wręcz z ochroniarzami premiera.

słynne Sufrażetki

premier głównym wrogiem kobiet?

zaczęło się spokojnie

Od składania projektów ustaw i przemówień działaczek (niełatwych, bo bywały obrzucane zepsutymi rybami i zgniłymi jajkami) Ponieważ takie działania nie przynosiły żadnych efektów, sufrażystki przerywały spotkania polityczne, domagając się odpowiedzi na swoje pytania i wysyłały same siebie pocztą do siedziby premiera. Kiedy i to nie poskutkowało, rozpoczęły się wielotysięczne pochody, w których brały udział księżniczki i robotnice – zjednoczone we wspólnej sprawie, wspierające się nawzajem. Sufrażystki odmawiały płacenia podatków i udziału w spisie powszechnym – i coraz częściej trafiały do więzienia…

przemawianie nie było łatwe...

błotny marsz

w końcu przyszedł czas otwartej walki

Sufrażetki – nastawione mniej pokojowo bojowniczki o sprawę kobiet - trenowały ju-jitsu, (nazywane przez prasę „sufrajitsu”) żeby bronić się przed policją. Wybijały szyby w witrynach sklepowych, używając do tego młoteczków do toffi. Niszczyły korespondencję w skrzynkach pocztowych, w końcu podpalały budynki. Aresztowań było coraz więcej. W więzieniach kobiety odmawiały jedzenia, były więc w brutalny sposób karmione przymusowo – co powodowało sprzeciw opinii publicznej.

czyny nie słowa

walka trwa

młoteczki do toffi i parasolki

przymusowe karmienie

a później przyszła wojna…

Kiedy mężczyźni wyruszyli na wojnę, okazało się, że kraj nie może sobie poradzić bez kobiet, które przejęły męskie obowiązki w zakładach produkcyjnych, pracowały w fabrykach amunicji, zostawały policjantkami i strażaczkami. Rząd nie mógł już dłużej udawać, że kobiety radzą sobie gorzej od mężczyzn.

to dzięki kobietom Wielka Brytania wygrała wojnę

61 lat walki

60 lat, o których przeczytacie w tej pasjonującej i fantastycznie zilustrowanej książce, od której nie będziecie mogli się oderwać. Ach! Gdyby wszystkie książki historyczne były pisane w ten sposób. Historia, opowiedziana jest dość szczegółowo, ale napisana w sposób, który sprawia, że jej czytanie to przyjemność. Język jest zrozumiały dla młodego czytelnika. Autor świetnie tłumaczy różne pojęcia, ale nie poucza. Szybko zaczynamy podzielać jego fascynację ruchem Sufrażystek. Ilustracje świetnie oddają ducha epoki i pokazują kobiety z krwi i kości – niezależnie od tego, czy są to eleganckie damy biorące udział w pochodach, robotnice wyniszczone pracą w fabryce zapałek czy Amazonki walczące z policją. Mnóstwo tu niesamowitych historii i ciekawostek – lot sterowcem nad Londynem, aukcje biżuterii odebranej księżniczce, która odmówiła płacenia podatków, historia kobiety, która skomponowała hymn Sufrażystek i dyrygowała szczoteczką do zębów z okna więziennej celi.

sterowiec z hasłem Sufrażystek

twórczyni hymnu

Marzy mi się podobna książka opowiadająca historię wprowadzenia praw wyborczych dla kobiet w Polsce – w końcu wydarzyło się to w tym samym roku, co w Wielkiej Brytanii.

Premiera „Sufrażystek i Sufrażetek” 13 marca, ale już dziś możecie zamówić książkę w przedsprzedaży

Kategorie/wiek: 6-8 historia


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek