Serce w butelce - recenzja książki Olivera Jeffersa

Książki Olivera Jeffersa uwielbiają dzieci na całym świecie. Nakłady jego picture booków wyprzedają się błyskawicznie, by potem osiągać zawrotne kwoty na aukcjach intenetowych. (Wiem, bo sama długo na nie polowałam ;) ) Tak było z książką Serce w butelce, która właśnie powraca na polski rynek dzięki staraniom wydawnictwa Tekturka.

Książki Jeffersa to oryginalne charakterystyczne ilustracje. Z jednej strony oszczędne i subtelne, z drugiej bardzo wymowne. To też historie pełne emocji, które udowadniają, że autor doskonale rozumie dziecięce (i nie tylko!) uczucia i rozterki.

Serce w butelce to książka dla dzieci o utracie ukochanej osoby. O tęsknocie. O nieumiejętności poradzenia sobie z pustką po odejściu bliskiego. Może być punktem wyjścia do rozmowy o depresji. To też opowieść o tym, że czas leczy rany.

Jej bohaterką jest mała dziewczynka całkiem podobna do innych dziewczynek. Ciekawa świata, ciesząca się z nowych odkryć. Na ilustracjach widzimy, że w poznawaniu cudowności takich jak gwiazdy czy morskie fale towarzyszy jej mężczyzna (Tata? Dziadek?).

serce w butelce

serce w butelce

Pewnego dnia jego ukochany fotel jest pusty… Pojawia się trudny do zniesienia smutek. Dziewczynka postanawia więc ukryć serce w bezpiecznym miejscu. Żeby już nic nie mogło go zranić. Nie przeczuwa jeszcze, że tym samym pozbawia się nie tylko smutku, ale również radości. Wkłada je do butelki. I choć ma ją zawsze zawieszoną na szyi, tak naprawdę nic nie było już takie jak dawniej.

serce w butelce

serce w butelce

Bohaterka dorasta, ale nic jej nie cieszy. Za to ciężar butelki staje się nie do zniesienia. Jednak wyjęcie z niej serca wcale nie jest łatwe. Na szczęści okazuje się, że jest na świecie ktoś, kto wie, jak to zrobić. Ktoś mały, ciekawy świata i radosny tak, jak dziewczynka w przeszłości. Pustka została wypełniona.

serce w butelce

serce w butelce

Ta chwytająca za serce opowieść wesprze dzieci, które straciły kogoś bliskiego. Uniwersalna, bo nie znamy powodu tej straty. Może nią być śmierć, wyjazd, rozstanie. Ale to również książka, która pokazuje, że nie warto ukrywać emocji, bo może się okazać, że z każdym dniem trudniej będzie nam o nich mówić. I będą nam ciążyć coraz bardziej. I o tym, jak cenne są relacje z innymi ludźmi.

serce w butelce

Razem z Sercem w butelce na rynek powraca również inna słynna książka Olivera Jeffersa, Chłopiec i pingwin. Jej recenzję znajdziesz TUTAJ

Chłopiec i pingwin serce w butelce

Przedsprzedaż i rabat!

Premiera książki już 24 maja, ale już od 15 do 22 maja możecie zamawiać książkę w przedsprzedaży w sklepie na stronie wydawnictwa Tekturka z **35% rabatem. Dodatkowo przy zakupach za 80 złotych i więcej nie zapłacicie za przesyłkę!

Pamiętajcie, że kupując książki bezpośrednio u wydawców, wspieracie ich najbardziej i zapewniacie im środki na przygotowanie kolejnych książek!

serce w butelce

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek