Rózia i jej wartości - recenzja

Ma dziurawe spodnie, kocha swego pieska,

Buzię zdobią uśmiech i grzywka niebieska.

Często o czymś marzy, ćwiczy tańczy, śpiewa,

Raz lubi się stroić, raz wchodzić na drzewa.

W opisie Rózi wiel_ z nas odnajduje swoje dzieci. Poprzednia część jej przygód poświęcona była uczuciom. O książce Rózia i kolorowe emocje Katarzyny Ogonowskiej pisałam tutaj. Teraz Rózia powraca i opowiada dzieciom o wartościach, jakimi kieruje się w życiu, pracuje nad pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. I jeszcze bardziej przypomina mi mojego synka!

Rózia i jej wartości - recenzja

W książce Rózia i jej wartości znajdziecie 4 wierszowane opowiadania. Są uniwersalne, ale w warstwie ilustracyjnej Każde z nich można przypisać do innej pory roku. Zimą Rózia uczy się wytrwałości. Wiosenny rozdział poświęcony jest akceptacji. Letnia opowieść poświęcona jest życzliwości, a jesienią Rózia uczy się odwagi.

Rózia i wytrwałość

Rózia marzy o tym, żeby zostać łyżwiarką. Całą jesień przymierza łyżwy, ma już specjalna łyżwiarską sukienkę, planuje jakie figury będzie wykonywać na lodowisku. Kiedy wraz z rodzicami wchodzi na lód, pozwala się najpierw prowadzić za ręce, ale bardzo szybko chce pojechać sama. Puszczona, boleśnie upada na pupę. I natychmiast się zniechęca.

Jest obrażona na wszystkich i zapowiada, że już nigdy nie polubi łyżew.

Kiedy emocje nieco opadają, dziewczynka rozmawia z mamą. Ta zapewnia ją, że uszanuje każdą jej decyzję. Tłumaczy jednak, że chcąc opanować jazdę, trzeba się pogodzić z tym, że wywrotki będą się zdarzały. Mama powiedziała: - Łyżwy to wyzwanie! Szybko się poddałaś, Róziuniu, kochanie…

Mama tłumaczy Rózi czym jest wytrwałość Bardzo chcesz się uczyć, więc często próbujesz, A gdy nie wychodzi, to nie rezygnujesz

Rózia podejmuje wyzwanie i za każdym dniem jazda na łyżwach idzie jej coraz lepiej.

Rózia i jej wartości - recenzja

Czytałam to opowiadanie dzień po powrocie z zimowego wyjazdu, na którym mój syn po raz pierwszy miał okazję jeździć na nartach. I on i ja doświadczyliśmy dokładnie tych samych emocji, co Rózia i jej mama. Sprawy nie ułatwiał fakt, że w górach byliśmy z moją przyjaciółką, instruktorką narciarstwa i jej dziećmi, które jeżdżą, odkąd zaczęły chodzić. Obserwując swojego śmigającego na nartach rówieśnika Iwo, podobnie jak Rózia, był pewien, że od razu zjedzie z całej góry. Pierwsze dnia był gotów rzucić narty w kąt. I oczywiście był obrażony na mnie. Nie poddał się jednak. I tak jak Rózia zaczął robić postępy, a jazdę na nartach pokochał.

Rózia i akceptacja

Rózia wygrzewa się w mamą na kocu w promieniach wiosennego słońca. Jednak mimo tych cudownych okoliczności przyrody, na sercu jej ciężko. Okazuje się, że wcześniej dzieci wyśmiewały się z jej piegów. Czuje się nielubiana.

Mama daje córce czas na to, żeby powiedziała o swoich emocjach. To nie jest łatwe, bo Rózia płacze, z nerwów boli ją brzuszek. To bardzo ważna scena. Mama jej nie pogania, nie próbuje z niej wyciągnąć informacji. Jest, przytula, wspiera. A potem opowiada o tym, że każdy wygląda inaczej, ale kolor włosów czy oczu nie może przysłaniać nam innych cech ludzi. A potem pyta Rózię o to, jak ona sama widzi siebie, co w sobie lubi, jakie są jej mocne strony. Dziewczynka wymienia nie tylko swoje zalety. Znajduje je też w swoich koleżankach i kolegach. PO rozmowie Rózia czuje się dużo lepiej: _Dla mnie dziś jest ważne, że siebie poznałam, całą polubiłam, zaakceptowałam.”

Rózia i jej wartości - recenzja

To opowiadanie pomoże dzieciom w budowaniu poczucia własnej wartości. Uczy tez otwartości na innych!

Rózia i życzliwość

To opowiadanie ma potencjał stać się ulubionym dla wielu dzieci. A to za sprawą małego słodkiego pieska, którego nasza bohaterka i jej tata znajdują przy drodze w trakcie letniej wycieczki rowerowej. Psiak jest brudny i ma skaleczona łapkę. Po adresatce udaje się ustalić, że malec mieszka w okolicy. Rózia sadza go w rowerowym koszyku i wraz z tatą odwożą go do właścicieli. Okazuje się, że za Kruszynką (bo tak nazywa się pies) tęskniła między innymi zmartwiona dziewczynka w wieku naszej bohaterki. Choć sama Rózia jest pod wrażeniem postawy taty. On kwituje sprawę krótkim Dobro zawsze wróci – to jest moje zdanie. Widząc, jak małym wysiłkiem udało się uszczęśliwić kilka osób (i psa) dziewczynka postanawia, że będzie tak miła jak jej mama i tata. Życzliwość i troska nic ich nie kosztują, czasem coś ważnego w życiu uratują - zauważa.

Rózia i jej wartości - recenzja

Rózia i jej wartości - recenzja

Rózia i odwaga

To kolejne opowiadanie, w którym w postaci Rózi widzę swoje dziecko. Dziewczynka marzy o wizycie w parku linowym, jednak, kiedy widzi kładki zawieszone wysoko między drzewami dopada ją strach. Z jednej strony zazdrości koledze, który bez zastanowienia wspina się na górę, z drugiej, przeraża ją myśl o wchodzeniu tam (a może schodzeniu?). Rodzice znów stają na wysokości zadania – nie namawiają do niczego, wspierają, pokazują, że inne dzieci dobrze bawią się na linach, dają Rózi czas, na oswojenie się z sytuacją i rozważenie wszystkich za i przeciw. Mama przypomina również analogiczną sytuację z przeszłości – Rózia bała się wejść na trampolinę, ale kiedy przełamała lęk, świetnie się bawiła. To ostatecznie przekonuje dziewczynkę, że warto spróbować. Jest zachwycona. Ale przede wszystkim jest z siebie bardzo dumna!

Rózia i jej wartości - recenzja

Te wspierające opowiadania przydadzą się nie tylko dzieciom. Również dorośli mogą się dużo z nich nauczyć. W końcu, kiedy nasze dzieci muszą stawić czoła wyzwaniom, my również mocno to przeżywamy. Nie zawsze mamy pewność jak mądrze je wspierać w takich sytuacjach. Postawy rodziców Rózi mogą być dla nas inspiracją.

Rózia i jej wartości - recenzja

Cudowne ilustracje to dzieło Joanny Czarneckiej. Książka o Rózi jest bogato ilustrowana. To całe kolorowe rozkładówki z mnóstwem szczegółów, ale również mniejsze rysunki. Wspaniale uzupełniają tekst, wiele dopowiadając. Widzimy bohaterkę nie tylko w trakcie opisywanych wydarzeń, ale możemy również podejrzeć co robiła wcześniej lub później, poznajemy jej wspomnienia.

Rózia i jej wartości - recenzja

Za każdym razem, kiedy zaglądam do książki odkrywam na ilustracjach cos nowego.

Książkę Rózia i jej wartości możecie zamówić na stronie **wydawnictwa Parasolka**. Do 18 kwietnia z kodem EMKA2 kupicie ją 10% taniej. A w prezencie dostaniecie cudnej urody naklejki!

Rózia i jej wartości - recenzja

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek