„Rafa koralowa” — Książka jak… nurkowanie w oceanie

Kiedy otworzycie „Rafę koralową” autorstwa Katarzyny Bajerowicz, poczujecie się, jakbyście zanurkowali w oceanie. Niesamowite ilustracje, pełne kolorowych ryb wyglądają niemal jak podwodne zdjęcia.

bajeczne kolory rafy koralowej

niesamowite morskie stworzenia

życie na rafie koralowej

mieszkańcy rafy

Pod każdą z nich znajdziecie opis scenki z życia morskich stworzeń. Perłopław, który właśnie stworzył perłę, małe krewetki, które usuwają zanieczyszczenia z rybich ciał, kałamarnica próbująca ukryć się przed krabem. Wrażenie robi też nocny krajobraz świecących w ciemności meduz i tysięcy mikroskopijnych okrzemków.

podwodny świat nocą

Ale rafy to nie tylko tętniące życie i feria kolorów. To też plastikowe torby, stare sieci i liny niebezpieczne dla zwierząt. Jak myślicie, jak możemy temu zaradzić?

ocean pełen śmieci

Oprócz tego wiele tu zadań, które dzieci mogą wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziców: od wyszukania ukrytych w różnych zakamarkach mieszkańców rafy, przez narysowanie domku dla krabiej rodziny, po stworzenie żółwia morskiego z opakowania po deserku albo morskiego akwarium z pudełka po butach i innych niepotrzebnych rzeczy, które każdy z nas ma w domu.

Na monochromatycznych stronach przypominających ryciny ze starych książek, znajdziecie natomiast bardziej szczegółowe informacje - dowiecie się jak powstaje rafa i czym się żywią koralowce. Na mapie świata zaznaczono miejsca, w których znajdują się rafy.

trochę faktów o koralowcach

gdzie znajdziemy rafy koralowe?

Tę książkę możecie oglądać już z maluszkami – kolorowe ilustracje zainteresują dzieci na długo, a sztywne strony sprawią, że książka będzie bezpieczna.

Kategorie/wiek: dla wszystkich


Zobacz inne tematy