(PREMIERA) Polowanie na RADOŚĆ – jak uszczęśliwić ukochaną osobę

Zachwycające, pełne rodzinnego ciepła ilustracje są tłem do wzruszającej opowieści o miłości wnuczki do babci. “Radość” - nowy picture book Zielonej Sowy pokochacie od pierwszego zajrzenia ;)

Marysia bardzo lubi spędzać czas z Babcią. I uwielbia, kiedy Babcia się śmieje. Ostatnio jednak Babcia w ogóle się nie uśmiecha, co dziewczynkę bardzo niepokoi.

Marysia u babci

babcia ostatnio się nie uśmiecha

Razem z mamą dochodzą do wniosku, że Babcia wygląda „jakby cała radość odeszła z jej życia”. Marysia zastanawia się, kiedy sama czuje radość: kiedy śmieje się z kolegami? A może kiedy zjeżdża ze zjeżdżalni?

rozmowa z mamą

zestaw łapacza radości

Postanawia złapać trochę tego uczucia i podarować ją babci. Uzbrojona z Zestaw Łapacza Radości wybiera się z mamą na spacer do parku i poszukiwania. Okazuje się, że wokół jest mnóstwo radosnych rzeczy – biegnący pies, chichotki, łaskotki, odbicie słońca w stawie – ale żadnej z nich dziewczynka nie może złapać ani do pudełka, ani do rondelka, ani tym bardziej w siatkę na motyle.

jak złapać radość?

to nie jest łatwe!

Kiedy zasmucona opowiada o swoich zmaganiach Babci, ta nagle się rozpromienia.

opowieść Marysi

radosna babcia

Następnego dnia razem wybierają się do parku i odnajdują radość w wielu miejscach. (Zwróćcie uwagę, że na ilustracji widzimy, że babcia porusza się na wózku inwalidzkim – to świetny pretekst, do rozpoczęcia z dzieckiem rozmowy o niepełnosprawności ruchowej i budowania empatii.)

spacer z babcią

Ta opowieść świetnie wytłumaczy dzieciom jak wiele jest na świecie źródeł radości – wystarczy tylko się na nią otworzyć i uważnie przyglądać się światu. Pokaże też, że radość możemy czerpać z obecności innych, ważnych dla nas osób i że sami możemy być jej źródłem.

babcia

przegląd innych książek o uczuciach znajdziesz tutaj

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka anatomia architektura babcia baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie choroba chłopcy ciekawostki ciąża czas czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dziadek dzieci edukacyjne ekologia emocje etno ewolucja fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jesień karmienie piersią karty edukacyjne kino komiks konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent nauka czytania naukowe niepodległość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odwaga okienka Oliver Jeffers owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pop-up pory roku potwory powieści powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieś wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wyobraźnia Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica święta żłobek