PUDLE I FRYTKI — psy uchodźcy w poszukiwaniu lepszego życia

Ulisa, Ludek, Katka i Szczeniak to psy mieszkające w kraju, który popada w ruinę. Ich dom jest zniszczony i nie mają już desek, by go naprawić, skończyły się ziemniaki, do basenu, w którym dawno nie ma wody ktoś wrzucił wielki głaz.

ktoś wrzucił głaz do basenu

Decydują się wyruszyć w niebezpieczną podróż przez morze, w poszukiwaniu lepszego kraju do życia. Już samo podjęcie tej decyzji, nie jest proste, a kolejne dylematy sprawiają, że czytelnikowi pęka serce. Czy Szczeniak rzeczywiście nie zmieści się na łodzi. „Nie możemy go zabrać, bo utoniemy - mówi Ulisa i zapuszcza motor. - Wrócimy po niego, jak już znajdziemy inny kraj. W każdym razie na pewno przed gwiazdką”.

wróćmy po Szczeniaka

Uff, na szczęście zawracają i zabierają go na pokład, ale dalej jest jeszcze trudniej…. Spotka ich sztorm, stracą cały dobytek, szczeniak prawie umrze… patrząc na ilustracje pokazujące trzy postaci w pomarańczowych kapokach, walczące z morskim żywiołem, nie sposób nie widzieć w nich obrazów znanych z serwisów informacyjnych. Książka opisuje historię, jakich tysiące dzieją się wciąż u wybrzeży Morza Śródziemnego.

sztorm na Morzu Śródziemnym

W końcu umęczone psy trafiają do kraju zamieszkanego przez pudle i pachnącego frytkami. Jednak nie wszystkie pudle będą do nich przyjaźnie nastawione.

nie wszystkie pudle nastawione przyjaźnie

Nasi bohaterowie zimną noc spędzą na plaży. Czy w końcu znajdą nowy, bezpieczny dom? Czego pudle mogą się od nich nauczyć? Czy frytki mogą zastąpić cukierki?

zimna noc przy ognisku

Pija Lindenbaum to szwedzka autorka, która w swoich książkach porusza trudne tematy, z którymi, chcemy, czy nie chcemy, nasze dzieci muszą się zmierzyć. Kryzys migracyjny jest faktem, którego istnienia nie możemy i nie powinniśmy pomijać, niezależnie od tego, jakie jest oficjalne stanowisko naszego kraju wobec niego. Mocno wierzę w to, że otrząśniemy się i zaczniemy działać, a wtedy nasze dzieci mogą spotkać w przedszkolu czy szkole dziecko, którego historia będzie podobna do historii Szczeniaka. „Pudle i frytki” mogą pomóc im się na takie spotkanie przygotować. Przygotujcie się więc na trudne pytania, również te, które zrodzą się w Waszych, rodziców, głowach i czytajcie.

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura babcia bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka czytania nauka naukowe niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność serie smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek