Pucio na wakacjach – książka na lata

Iwo jest w tym wieku, że w zasadzie dorasta razem z Puciem. Kolejne części ukazują się dokładnie w takich momentach, że trafiają idealnie w kolejne etapy rozwoju jego mowy. Pucio towarzyszy nam więc od dawna. Pamiętam ulgę taty, kiedy w domu pojawiła się druga część i można było w końcu zmienić wieczorną lekturę. Nie bez powodu, opowiadając o „Puciu” w „Pytaniu na śniadanie” mówiłam, że dzieci go kochają, a rodzice nienawidzą ;)

Z lekkim niepokojem czekałam na 4 część, bojąc się, że może być ostatnią, bo przecież zaraz dorośniemy do „Muchy Fefe” i „Pucia” pożegnamy. A tu niespodzianka! Czwarty Pucio jest książką na lata!

Jaki jest więc nowy „Pucio”?

Na pewno najbardziej kolorowy z dotychczasowych – w końcu mamy lato. Choć Joanna Kłos jest konsekwentna i trzyma się wybranej palety lekko przygaszonych kolorów, to sporo tu czerwieni i błękitu. Pierwszą rzeczą, którą zauważył Iwo było to, że specjalne auto cioci wygląda jak wóz strażacki ;). Tym autem cała rodzina wyrusza na wakacje na Kaszuby. A tam Pucio, Misia i Bobo (który okazuje się być blondynem!) przeżywają przygody, które będą bliskie wszystkim przedszkolakom. W końcu to jedna z tajemnic sukcesu tej serii – dzieci łatwo mogą się utożsamiać z bohaterami.

wóz strażacki cioci

w drodze na wakacje

Jest tu więc spanie pod namiotem, kąpiel w jeziorze, wycieczka rowerowa (Iwo mi nie odpuści – od razu wykrzyknął, że my też musimy jechać NATYCHMIAST), grzybobranie, wizyta w skansenie i oczywiście budowanie zamków z piasku na nadmorskiej plaży.

wakacje nad jeziorem

wakacyjne zabawy

Nie zapominajmy jednak o warstwie edukacyjnej, która jest wielką siłą „Pucia” i odróżnia go od innych książek. Najnowsza część pomoże dzieciom ćwiczyć poprawną wymowę.

Na każdej rozkładówce znajdziecie 3 grupy wyrazów, które dziecko może powtarzać (może! Nic na siłę!), z zaznaczonymi na czerwono głoskami, które w danym wieku dziecko powinno zacząć wymawiać poprawnie. Są wyrazy dla trzy-, cztero- i pięciolatków. Jak zawsze we wstępie znajdziecie przejrzystą instrukcję dla rodziców, z której dowiecie się, jak używać książki, żeby wspierać rozwój mowy, czego unikać, a na co zwrócić uwagę. To kolejna wartość książek o Puciu – przystępnie tłumaczą rodzicom, jak czytać z dzieckiem i sprawia, że czują się kompetentni.

wskazówki dla rodziców

wskazówki dla rodziców

Jest też nowość! Pod koniec znajdziecie rozdział z ćwiczeniami „wakacyjne minki Pucia i Michalinki”. To ładnie wyjaśnione – na piśmie i za pomocą rysunków – ćwiczenia buzi i języka, które pomogą dzieciom doskonalić poprawną wymowę. Byłam bardzo ciekawa, czy Marta Galewska – Kustra wysyłała Joannie Kłos zdjęcia minek, które powinny robić dzieci. Jeśli chcecie wiedzieć jak było, sprawdźcie co sama autorka mówi o książce

ćwiczenia logopedyczne

ćwiczymy buzię

Podsumowując:

  • jeśli Wasze pociechy są starsze od mojego pierworodnego i były dotychczas za duże na Pucia – w końcu jest książka, z której one też mogą skorzystać
  • jeśli macie wątpliwości, czy (często urocze i kochane przez nas) przekręcanie wyrazów przez dzieci mieści się w normie dla wieku, czy wymaga już konsultacji z logopedą – ta książka pomoże Wam je rozwiać.

pucio rośnie razem z dziećmi

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek