Przyjazny olbrzym - recenzja video

Transkrypcja:

Cześć, witam na kanale Obibooki Emki.

Dzisiaj opowiem wam o pięknie ilustrowanej książce o tolerancji i przyjaźni. Dziś chciałam wam opowiedzieć o najnowszym picture book’u od Wydawnictwa Zielona Sowa, które przyzwyczaiło nas już do tego, że wydaje pięknie zilustrowane książki.

Jest to Przyjazny Olbrzym, fantastyczna opowieść o tolerancji, o przyjaźni. Bohaterami książki są Bartek i jego dziadek. To też książka, które pokazuje fajną, ciepłą relację między dziadkiem a wnukiem.

Malują wspólnie mural, ale nie mogą go dokończyć, bo niektóre fragmenty muru są za wysoko. Dziadek uspokaja chłopca. Mówi mu, że zna kogoś, kto będzie mógł pomóc. Chłopiec wzdycha z irytacją, a może ze znużeniem. Mówi: tak, tak dziadku, wiem - olbrzym. Opowiadałeś mi o nim już wielokrotnie, ale ja wcale nie wierzę w jego istnienie.

Dziadek przypomina wszystkie te momenty, w których olbrzym im pomógł. Naprawił zegarek, uratował latawiec, który odleciał, dbał o nich w trakcie burzy - takich przykładów w tej książce jest mnóstwo. Ale chłopiec nadal nie jest przekonany, ponieważ w żadnej z tych sytuacji nie widział olbrzyma.

Dziadek proponuje Bartkowi, żeby nad ranem zakradł się do miejsca, w którym powstaje mural i przekonał się na własne oczy. I tak też się dzieje. Chłopiec w towarzystwie ukochanego psiaka idzie tam, gdzie powstaje to fantastyczne dzieło i spotyka olbrzyma. Jak reaguje? Strachem. No nic dziwnego - mimo, że mógł się go spodziewać, to olbrzym jest jednak przerażający. A potem, kiedy wraca do domu, to dociera do niego, że zrobił mu przykrość. I postanawia wymyślić sposób, w który będzie mógł mu to wynagrodzić. Razem z dziadkiem budują platformę niedaleko muru, sadzają na niej psa. (pies jest wtajemniczony w całą akcję, mam nadzieję) Liczą na to, że kiedy olbrzym pojawi się, żeby uratować psiaka, to będą mogli go przeprosić. Okazuje się, że olbrzym jest również OSOBĄ, to jest w tej książce podkreślone. Jak każda osoba potrzebuje życzliwości, potrzebuje przyjaciela. Chłopiec wyciąga więc rękę, zaprzyjaźnią się z olbrzymem. Powstaje wspaniały mural, wykończony aż do samej góry.

To książka, która pokazuje, że czasami boimy się tego co odmienne, ale powinniśmy spróbować to poznać zaakceptować, że nasze reakcje mogą komuś zrobić przykrość. Fantastyczna dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Ilustracje naprawdę przepiękne, wspaniała złocona okładka sprawi, że ta książka nada się również na prezent. Również na zbliżający się Dzień Dziadka, ponieważ te relacje pomiędzy Bartkiem i jego dziadkiem są tutaj naprawdę fantastycznie pokazane.

Więcej recenzji picture booków od Wydawnictwa Zielona Sowa i nie tylko znajdziecie na moim blogi obibooki.pl

A jeżeli chcecie dostawać powiadomienia o kolejnych filmikach, zasubskrybujcie kanał. Do zobaczenia!

Przyjazny Olbrzym

Przyjazny Olbrzym

Przyjazny Olbrzym

Kategorie/wiek: 3-6


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek