Prawdziwi strażacy - recenzja książki z okienkami z serii Dlaczego? Kiedy? Jak? (patronat)

Dlaczego? Kiedy? Jak? – pytania zadawane przez ciekawskie dzieci stały się nazwą serii książek popularnonaukowych z okienkami, które pokochały dzieci i rodzice w wielu europejskich krajach. Od kilku miesięcy, dzięki wydawnictwu sam, mogą je czytać również polskie dzieciaki. Do tej pory w serii ukazały się Prawdziwe księżniczki - KLIK, Odkrywamy kosmos - KLIK przeznaczone dla dzieci powyżej trzeciego roku życia i dzieci w wieku wczesnoszkolnym i książka o relacjach Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać - KLK z podserii Dlaczego? Kiedy? Jak? Junior dla nieco młodszych czytelniczek i czytelników.

Przyznam szczerze, nie spodziewałam się, że przy takiej mnogości tematów, to książka o strażakach będzie tą, w której znajdą się odpowiedzi na te dziecięce pytania, które najbardziej mnie zaskoczą. O ile bowiem wiem co nieco o wszechświecie i historii misji kosmicznych i bez problemu sama opowiadam dzieciom o tym, jak żyli ich rówieśnicy i rówieśniczki kilkaset lat temu, o tyle moja wiedza o strażakach i strażaczkach, mimo odwiedzin w naszej dzielnicowej remizie w ramach dni otwartych, była do te pory na ledwo podstawowym poziomie. I uświadomiła mi to dopiero książka Prawdziwi strażacy!

Prawdziwi strażacy - recenzja książki z okienkami z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?

Czym zajmują się strażacy i strażaczki, kiedy nie gaszą pożarów? W czym jeszcze pomagają? Jak wygląda czas w remizie, kiedy nie trzeba wyjeżdżać na akcję? Czy trzeba być osobą pełnoletnią, żeby wstąpić do straży pożarnej? Jakie trzeba mieć wykształcenie? Czy można mieć lęk wysokości? Co strażacy robią na przedstawieniach teatralnych? To dopiero początek długiej listy pytań, na które odpowiada ta książka!

Prawdziwi strażacy - recenzja książki z okienkami z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?

Dzięki wielu okienkom dzieci mogą zajrzeć do różnych pomieszczeń w remizie i dokładnie obejrzeć wnętrze wozy strażackiego, przyjrzeć się, jak wygląda akcja gaśnicza w kilkupiętrowym budynku. Mnóstwo tu cennych informacji. Na przykład jak szybko ustalić, gdzie w budynku znajduje się hydrant. Nasze duże zainteresowanie wzbudziły strony, które pokazują to, co dzieje się po akcji. Kto i kiedy sprząta teren po ugaszeniu pożaru, jak sprawdza się sprzęt użyty w akcji, żeby mieć pewność, że będzie gotowy i niezawodny, kiedy będzie go trzeba użyć następnym razem i jak naprawia się ewentualne uszkodzenia?

Całą stronę poświęcono też centrum powiadamiania ratunkowego.

Nie tylko gaszenie pożarów

Kiedy myślimy o pracy strażaków i strażaczek przychodzi nam do głowy gaszenie pożarów, a w drugiej prawdopodobnie ściąganie kotów z gałęzi drzew. Tymczasem ci bohaterowie i bohaterki dnia codziennego, mają o wiele więcej zadań. Jeśli macie w domu Wielką księgę pojazdów - KLIK od wydawnictwa sam, wasze dzieci wiedzą na pewno, że straż pożarna pomaga w usuwaniu skutków powodzi.

Prawdziwi strażacy - recenzja książki z okienkami z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?

Teraz mogą poznać zastępy straży wyspecjalizowane w jeszcze bardziej niesamowitych akcjach. Są tu strażacy -nurkowie i statki gaśnicze, które pozwalają walczyć z pożarami w portach i na łodziach. Jest straż pożarna portu lotniczego, która do gaszenia płonących samolotów używa specjalnej piany. A nawet strażak w kombinezonie pszczelarskim, który usuwa gniazda niebezpiecznych dla ludzi owadów.

Prawdziwi strażacy - recenzja książki z okienkami z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?

Cały rozdział opowiada również o pracy strażaków i strażaczek w innych krajach. Jak ugaszono wielkie połacie lasów w Australii? Jak ugasić drapacz chmur Nowym Yorku? Czemu we francuskich Alpach wozy strażackie mają dwie kierownice? I po co strażaczki w Japonii wchodzą z dziećmi pod biurko?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dla mnie jako mamy najcenniejsza jest jednak w tej książce strona, z której dzieci dowiadują się, jak się zachować w nagłym wypadku. Pod jaki numer zadzwonić, kiedy widzimy pożar i jakie informacje przekazać dyspozytorom z centrum powiadamiania ratunkowego. Jak się zabezpieczyć zanim przybędzie pomoc. Kolejne kroki dzieci odsłaniają za pomocą obrotowego elementu. To połączenie tekstu, obrazu i ruchu angażuje dziecięcy umysł, sprawiając, że łatwiej będzie mu zapamiętać sekwencję działań, które trzeba podjąć w przypadku pożaru. W sytuacji zagrożenia łatwiej będzie sobie przypomnieć te instrukcje. Jestem pewna, że ta książka może uratować komuś zdrowie lub życie!

Prawdziwi strażacy - recenzja książki z okienkami z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?

Prawdziwi strażacy to murowany hit dla dzieci w różnym wieku. To idealna książka na prezent! Do każdej książki dołączony jest duży plakat z najróżniejszymi pojazdami straży pożarnej.

Prawdziwi strażacy - recenzja książki z okienkami z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?

RABAT!

Do 24 listopada 2021 tę i wszystkie inne książki sama – KLIK kupicie 20% taniej z kodem EMKA w sklepie na stronie wydawnictwa.

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek