Prawdziwe księżniczki - recenzja książki z serii Dlaczego? Kiedy? Jak?

Dlaczego? Kiedy? Jak? to ciesząca się dużym zainteresowaniem w wielu krajach Europy popularnonaukowa seria książek z okienkami dla dzieci, którą na polski rynek wprowadza właśnie wydawnictwo sam. Pierwszym spośród kilkudziesięciu tytułów, które będą mogły teraz przeczytać również polskie dzieci są Prawdziwe księżniczki.

Większość dzieci przeżywa etap fascynacji księżniczkami, królewnami i dworskim życiem. Jednak ich wyobrażenia o tym, jak żyją księżniczki bazują głównie na popularnych bajkach o księżniczkach zamkniętych w wieży, zamienianych w żaby, czekających na księcia, który je uratuje.

Książka o historii dla przedszkolaka

Tymczasem księżniczki żyły przecież naprawdę, a w niektórych krajach europejskich żyją nadal. Wśród nich było wiele dzielnych kobiet, które odegrały ważną rolę w historii Europy. Trzeba jednak pamiętać, że znakomita większość z nich żyła w cieniu męża, który bynajmniej nie był wybawcą na białym koniu. A ich codzienność, choć niepozbawiona elementów, które wydają się współczesnym dzieciom bardzo atrakcyjne, bywała również trudna. Z byciem księżniczką wiązały się przywileje, ale również obowiązki.

Prawdziwe księżniczki to książka, która w atrakcyjny dla dzieci sposób pokazuje realia historyczne. Niewiele jest na rynku książek dla dzieci w wieku przedszkolnym, które mogą być punktem wyjścia do rozmów o historii. Prawdziwe księżniczki wypełniają tę lukę.

O czym jest książka Prawdziwe księżniczki ?

Zaglądamy do barokowego pałacu i od razu trafiamy na wielki bal. Po raz pierwszy weźmie w nim udział księżniczka Wiktoria, najstarsza córka króla. To scenki z jej życia będziemy śledzić na kolejnych stronach w towarzystwie pałacowego duszka, Zosi, która wprowadza element humorystyczny do całej historii. Z kolejnych stron dowiadujemy się kim są księżniczki i jak zostaje się królową. Szczegółowo opisane są królewskie i książęce śluby, a także weselna uczta. Warto pamiętać, że w rodzinach arystokratycznych śluby zawierano dla sojuszy, a często panna młoda nie miała nawet szansy poznać swojego przyszłego męża przed ślubem. O tym wszystkim dzieci dowiedzą się z tej książki.

Prawdziwe księżniczki książka

Dużo miejsca poświecono temu, jak księżniczki spędzały dzień. Od momentu, kiedy pokojówka budzi księżniczkę Wiktorię, przez skomplikowaną poranną toaletę, lekcje języków obcych, tańca, gry na instrumencie i… posłuszeństwa po wieczorne muzykowanie i szydełkowanie.

Również czas wolny dzieci spędzały na rozrywkach, które miały je przygotować do wypełniania przyszłych obowiązków. Chłopcy odgrywali sceny bitewne ołowianymi żołnierzykami, dziewczynki bawiły się lalkami, co miało je przygotować do roli matek.

Więcej wolności miały tylko w trakcie zabaw na świeżym powietrzu.

Prawdziwe księżniczki książka

Dzieci mogą się przekonać, że piękne suknie były koszmarnie ciężkie i niewygodne, w misternych fryzurach kryły się pchły i wszy, a biała koronka wystająca spod ubrania, choć miała dowodzić schludności, nie była w stanie zamaskować przykrego zapachu, który roztaczały wokół siebie unikające kąpieli osoby.

Autorki nie zapomniały również o tym, że w pałacach mieszkali nie tylko arystokraci. Zaglądamy więc do pokoi służących, możemy przeczytać o urzędnikach czy ministrach i innych osobach spoza rodziny, które tworzyły dwór.

Prawdziwe księżniczki książka z okienkami

W książce znajdziecie nie tylko pełne szczegółów, realistyczne ilustracje. Jest tu również sporo ukrytych okienek. Otwarcie niektórych z nich pokazuje jakąś zmianę sytuacji – ktoś zasypia, kto inny kończy malować obraz. Większość kryje jednak fascynujące ciekawostki. To właśnie pod klapkami ukryto informacje o czyszczeniu zębów, konstrukcji balowych sukni, królewskim tronie czy dworskiej etykiecie.

Prawdziwe księżniczki książka

Prawdziwe księżniczki książka

Księżniczki z bajek kontra prawdziwe księżniczki kiedyś i dziś

Nie zabrakło w tej książce strony poświęconej księżniczkom znanym z baśni. Krótkie informacje o Śpiącej Królewnie, Śnieżce, Roszpunce i Królewnie na ziarnku grochu znajdziecie ukryte pod papierową figurką księżniczki, którą dzieci mogą ubrać w balowe sukienki. To świetny pomysł, który przypomniał mi uwielbianą przeze mnie w dzieciństwie zabawę. Na sąsiedniej stronie przedstawiono kilka sylwetek słynnych księżniczek i królowych. Są tu między innymi Sisi, czyli cesarzowa Elżbieta czy Katarzyna Wielka. A także królowa Anglii Elżbieta II i holenderska królowa Beatrycze, wraz z wnuczką Katarzyna – Amalią, która w przyszłości obejmie tron.

Prawdziwe księżniczki książka

Prawdziwe księżniczki książka

Książka o księżniczkach dla dziewczynek i chłopców

Czy tylko dziewczynki interesują się księżniczkami? Nie! Jestem mamą dwóch chłopców i od kilku dni czytam tę książkę z moim czteroletnim synem kilka razy dziennie. Jest nią zafascynowany. Chętnie otwiera szafę Wiktorii, słucha o dziecięcych zabawach, analizuje menu królewskiej uczty. Bardzo lubię książki, które pokazują dzieciom, jak żyli ich rówieśnicy i rówieśniczki w różnych epokach. I widzę, że moje dzieci też je lubią.

Prawdziwe księżniczki książka

Przedsprzedaż i rabaty

Od 7 do 17 maja możecie kupić książkę Prawdziwe księżniczki w przedsprzedaży w sklepie wydawnictwa sam}

Jak zawsze, kiedy pojawia się nowa samowa książka, trwa akcja rabatowa. Z kodem EMKA10 wszystkie książki dla dzieci w sklepie wydawnictwa kupicie 20% taniej!

Recenzje wszystkich książek wydawnictwa sam znajdziecie tutaj

Kategorie/wiek: 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek