Niedługo zaczynają się ferie zimowe. To więcej czasu na czytanie. I czas na czytanie czegoś, poza szkolnymi lekturami ;) Dziś Emka Kowalska przyniosła książki dla samodzielnie czytających. Wciągające historie dla miłośników przygód. I takie, które skłaniają do refleksji.
Wojtek (nowość)
Wzruszająca opowieść. A właściwie dwie łączące się historie. Jedną opowiada nam bocian zwany Wojtkiem. Drugą Jacek – chłopiec, na którego podwórku stało bocianie gniazdo. Historia Jacka, dla odróżnienia napisana jest zieloną czcionką.
Nadeszła jesień i młody bocian szykuje się do odlotu. W tym samym czasie rodzinny dom opuszcza tata Jacka. Jest chory, jego stan się pogarsza i nie chce stać się ciężarem dla rodziny. Chłopiec nie może się z tym pogodzić. Podobnie, jak z decyzją mamy, o usunięciu nadszarpniętego zębem czasu bocianiego gniazda. Mama uważa, że gniazdo jest niebezpieczne – w końcu syn już raz z niego spadł próbując pomóc Wojtkowi w odlocie. Jacek wierzy, że bocian wróci z na wiosnę z krainy zwanej Wyrajem, z której przyniesie lekarstwo dla taty. Dlatego rozpaczliwie próbuje ocalić resztki gniazda. Widzimy wiele trudnych emocji, które są udziałem chłopca i jego mamy. Razem z Jackiem czekamy na powrót bocianów.
Ta historia przeplata się z opowieścią o losach Wojtka, które przez problemy z odlotem zgubił swoje stado i sam próbuje dotrzeć do miejsca zimowania. Po drodze czeka na niego wiele niebezpieczeństw. Ludzie strzelający do bocianów w Libanie, niebezpieczne, trujące jedzenie na wysypisku śmieci w Bułgarii, pustynna Susza. Na szczęście na swojej drodze spotyka ludzi, którzy pomogą mu przetrwać. Na wiosnę powróci do Polski, bogatszy w doświadczenie, które pozwoli mu omijać najniebezpieczniejsze miejsca. Czy powróci tez tata Jacka?
To chwytająca za serce historia. Opowieść o miłości, lęku, wytrwałości. Dowiecie się też z niej mnóstwo o zwyczajach bocianów i ich wędrówkach. A także o tym jak można im pomóc.
Na uwagę zasługują niesamowite, haftowane ilustracje Małgorzaty Dmitruk, które zostały wyróżnione w tegorocznym konkursie Polskiej Sekscji Ibby.
Autorem „Wojtka” jest Wojciech Mikołuszko, który do tej pory pisał książki przyrodnicze dla dzieci: „Tato, a dlaczego?”, „Z tatą w przyrodę” , „Z tatą na dinozaury”, „Wielkie eksperymenty małych ludzi” i wiele innych. Książka "Wojtek" to jego pierwsza powieść.
wiek: 7+ wydawnictwo: Agora
Komiks Podręcznik dla superbohaterów (nowość)
Mama Lisy wyjechała za granicę. Dziewczynka musiała zamieszkać z babcią i zmienić szkołę. W nowej nie może się odnaleźć. Grupka chłopaków dokucza jej z powodu odstających uszu. Codziennie po szkole musi przed nimi uciekać i co wieczór zasypia przyciskając uszy do głowy, z nadzieją, że rano będą odstawać mniej. Często, kiedy brakuje jej sił, żeby uciec przed prześladowcami, chowa się w bibliotece. Pewnego dnia znajduje na półce książkę w lśniącej, czerwonej okładce. To podręcznik, dla osób, które chcą zostać superbohaterami. Według instrukcji Lisa powinna wybrać sobie 3 spośród 101 supermocy i rozpocząć trening. Dziewczynka wybiera latanie, umiejętność rozmawiania ze zwierzętami i walki wręcz. I rozpoczyna ćwiczenia. Jeszcze zanim odnajdzie w sobie supermoce, wzrasta jej pewność siebie. A nowe zdolności przydadzą się jej szybciej, niż się spodziewa…
Na rynku ukazały się 2 tomy tej komiksowej serii. Część pierwsza to „Podręcznik”. W drugiej, zatytułowanej „Czerowna Maska”, Lisa stawi czoło swoim prześladowcom, pomagając jednocześnie cyrkowym zwierzętom. Ocali też pilota w trakcie pokazów lotniczych.
Komiks „Podręcznik Superbohaterów” porusza ważny problem szkolnej przemocy i może być doskonałym wstępem do rozmowy na ten temat.
wiek: 7+ wydawnictwo: Debit
Podręcznik dla superbohaterów. Podręcznik
Podręcznik dla superbohaterów. Czerwona Maska
Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają (nowość)
Kolejna część hitowej serii o przygodach skarpetek, które postanowiły uciec z kosza na pranie i odkrywać świat. Możecie po nią sięgnąć niezależnie od tego, czy znacie poprzednie części.
Czarna Frotte słyszy, że ponieważ jest skarpetką nie do pary (jej bliźniaczka zniknęła dawno temu na pikniku) pora się jej w końcu pozbyć. Ucieka więc przez tajną dziurę pod pralką, w której zniknęło już wielu jej kolegów i koleżanek. Ma nadzieję odnaleźć siostrę. Na początku sprawy nie układają się pomyślnie. Trafia na piracki statek, ma stać się przekąską dla rekina Remigiusza. Na dodatek sama jest głodna i zmęczona. Pomaga jej pająk Wałęsak, którego spotyka w ładowni statku. Okazuje się, że ten wielbiciel bananów przed laty spotkał jej siostrę. W łódeczce z połówki kokosa, nasza bohaterka wyrusza w drogę. Stawi czoło niebezpiecznemu człowiekowi, który więzi wiele skarpetek. Dołączy do niej gromadka skarpet, z których każda ma inną misję i inny charakter. Odwiedzi niesamowite krainy. Czy odnajdzie to czego szuka?
Szalenie zabawa, rozwijająca wyobraźnię historia.
wiek: 5+ wydawnictwo: Poradnia K
Ryba o imieniu Fabian (nowość)
Długo oczekiwana kontynuacja książki „Sznurówka, Ptak i ja”, o której wielu z Was pisze, że jest Waszą ulubioną, spośród tych, o których opowiadałam w PnŚ.
Selma po wakacjach zmienia klasę i ma nadzieję znaleźć w końcu jakiegoś szkolnego przyjaciela. Tęskni też, za swoją jedyną przyjaciółką Sznurówką, która została na wyspie, na której Selma spędzała wakacje. Kiedy wydaje się już, że i w tym roku Selma będzie samotna, nauczyciel zadaje dzieciom pracę domową, którą dziewczynka ma wykonać razem z Fabianem. Jak to możliwe, że do tej pory nie zauważyła istnienia kolegi? Przecież tyle ich łączy! Selma w końcu może być sobą. Może z kimś dzielić swoje pasje i sekrety.
To książka, którą zachwyceni będą również rodzice. Pięknie pokazuje, jak mądrze wspierać dzieci, które mają problem z odnalezieniem się w grupie rówieśniczej.
Ta nieduża książeczka w niewymuszony sposób pokazuje wiele sytuacji, z którymi muszą się zmierzyć dzieci. Adaptacja w nowym środowisku. Nowe doświadczenia. Lęk o zdrowie mamy. (której zmęczenie okazuje się być wynikiem ciąży, nie choroby).
wiek: 7+ wydawnictwo: Zakamarki
O pierwszym tomie: "Sznurówka, Ptak i ja"
Selma spędza wakacje u dziadków. Nie jest w najlepszym nastroju, bo boi się, że nie uda jej się z nikim zaprzyjaźnić. Nie miała przyjaciół w dotychczasowej szkole, a od września trafi do nowej klasy. Tytułowy Ptak, to wewnętrzny głos, który powtarza jej, że jest do niczego. Spotyka Sznurówkę, razem łażą po drzewach, łapią traszki (smoki), zakładają klub przyrodników, segregują śmieci, chowają zdechłego chomika, kłócą się śmiertelnie... Babcia uczy Selmę pływać i opowiada jej straszne historie na dobranoc. Mądra książka o samotności, przyjaźni i byciu sobą. A to wszystko w klimacie idealnych dzikich wakacji.
Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Godzina duchów (nowość)
Książka niesamowita, bo napisana dwa razy. W zależności od tego, z której strony zaczniecie. Przeczytacie tę samą historię widzianą z perspektywy Amelii lub Kuby. Ja polecam czytać je na zmianę – rozdział po rozdziale. Lepiej widzimy wtedy, jak dzieci różnie odbierają te same wydarzenia. Jak różnie interpretują te same sytuacje. To uczy empatii! Przygotujcie 2 zakładki, żeby bez trudu odnajdować kolejne fragmenty!
Jeśli jednak postanowicie przeczytać je kolejno i w całości, tez będziecie się świetnie bawić. Czytając historię z jednego punktu widzenia, możecie być zaskoczeni niektórymi zachowaniami i decyzjami bohaterów. Czytając drugi punkt widzenia, przekonacie się, czy dobrze zinterpretowaliście ich intencje :)
Amelia i Kuba to sąsiedzi. Właśnie oboje wprowadzili się do nowo wybudowanego bloku, na skraju Warszawy. Amelia uwielbia rysować. Kuba fascynuje się starymi samochodami i jeździ na deskorolce. Ich pierwsze spotkanie to katastrofa, ale mimo, to coś ich do siebie przyciąga. Widzą to siostra Kuby, Mi, miłośniczka gadów i owadów i brat Amelii, Albert – geniusz z zespołem Aspergera. Cała czwórka będzie musiała rozwikłać zagadkę duchów pojawiających się na ich nowym osiedlu.
Obserwujemy nie tylko ich śledztwo i rodzącą się między dziećmi przyjaźń, ale też perypetie całych rodzin. Na przykład zapracowanych rodziców, którzy mimo wakacji i przeprowadzki nie mogą porzucić rozpoczętych projektów czy dyżurów w szpitalu. Doskonale pokazane realia współczesnych, polskich rodzin.
wiek: 8+ wydawnictwo: powergraph