Pola i Buster - książka o przyjaźni i podejmowaniu trudnych decyzji (Patronat)

Można o tej książce wiele pisać. To opowieść o przyjaźni. O potrzebie akceptacji. O tym, że czasem przestajemy być sobą, żeby przypodobać się innym. To książka o emocjach i ich wielkiej sile. To wreszcie książka, która pokazuje trudności z jakimi spotyka się w szkole dziecko z dysleksją. I historia dziecka, które straciło tatę.

Dużo tego prawda? Dużo ważnych tematów do omówienia z dziećmi.

Pola jest młodą wiedźmą. Niezbyt dobrze radzi sobie w szkole, chociaż bardzo się stara. Nie chce być gorsza od koleżanek. A przede wszystkim nie chce zawieść ulubionej nauczycielki, Panny Spinnaker. Jednak

kiedy pola patrzy na pożółkłe strony oprawionej w skórę księgi zaklęć, wydaje jej się, że litery zaczynają tańczyć po całej kartce. Małe „b” nagle bardzo przypomina „p”. A „w” potrafi się zmienić w „m”.

Pola i Buster

Mimo starań dziewczynce nie udaje się przyrządzić magicznego eliksiru poprawnie, a lekcja kończy się prawdziwą katastrofą. Wydaje się, że po tym niepowodzeniu szkolni koledzy jeszcze mniej lubią Polę.

Pola ma jednak zaufanego przyjaciela. Problem w tym, że jej sąsiad Buster jest maszkaronem. Maszkaronem dość nietypowym – kiedy odczuwa silne emocje, robi się większy lub mniejszy. To tajemnica, która nie powinna wyjść na jaw.

Pola i Buster

Pola i Buster

Większość wiedźm nie lubi maszkaronów. Dlatego Pola i Buster trzymają swoją znajomość w sekrecie. Do czasu, kiedy przez przypadek spotykają się na szkolnej wycieczce. Buster gnębiony przez kolegów ze swojej szkoły zwija się w kłębek na podłodze i robi coraz mniejszy. Pola widząc to, zupełnie nieświadomie rzuca potężne zaklęcie.

Pola i Buster

Pola i Buster

Cała sytuacja zostanie źle zinterpretowana przez kolegów małej wiedźmy. Wszyscy uważają, że stanęła ona w obronie Malorii – popularnej koleżanki z klasy. Pola zostaje bohaterką. Wreszcie jest lubiana i podziwiana. Dziweczynka marzyła o tym całe życie. Odsuwa się więc od Bustera – jedynej osoby, które była jej wierna przez lata.

Pola i Buster

Dużo wyzwań czeka na Polę. Musi odnaleźć w sobie siłę nie tylko na to, żeby ocalić cenną relację z Busterem. Będzie też musiała stawić czoło innym wiedźmom i walczyć o wolność maszkaronów. Pomogą jej w tym magiczne kamienie, które dostała w spadku po zmarłym tacie. I ukochana nauczycielka.

Pola i Buster

To pełna emocji, mądra książka. Jednocześnie to magiczna, wciągająca opowieść, w której wiele dzieci znajdzie problemy, z którymi mierzą się na co dzień.

Kategorie/wiek: 6-8 8+


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek