Książki z PnŚ 3 października 2018 - książki o zwierzętach

Wczoraj był Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych. Jutro natomiast będziemy obchodzić Światowy Dzień Zwierząt. Dlatego dzisiaj pokazywałam najciekawsze książki o zwierzętach.

GRA SUPER FARMER

ocal swoje stado

To gra, która powstała w Warszawie w 1943! (nazywała się wtedy Hodowla zwierzątek) jej autorem jest Karol Borsuk – wybitny matematyk. Grę wymyślił, żeby utrzymać rodzinę po utracie pracy na zamkniętym przez hitlerowców UW. Zestawy do gry wykonywała żona profesora Borsuka – pani Zofia. Większość zestawów spłonęła w trakcie powstania, ale cześć ocalała i na jej podstawie powstała nowa wersja z ilustracjami Piotra Sochy.

Gracze są hodowcami a ich zadaniem jest zgromadzić stado zwierząt, które zapełni całą planszę. W okolicy grasują lis i wilk – na szczęście sprytny farmer może mieć psy, które obronią zwierzęta. Gra rozwija umiejętność logicznego myślenia i liczenia – mimo, że do gry używamy kostek, to obrana strategia pozwoli nam zostać super farmerem.

wiek: 7+ wydawnictwo: Granna

ZWIERZOKRACJA

książka o prawach zwierząt

Pierwsza na rynku książka o prawach zwierząt. Przygotujcie się na wiele dziecięcych pytań i jeśli chcecie po nią sięgnąć, bądźcie gotowi na rozmowy o wegetarianizmie i weganizmie i o tym, czy jest to wybór dla waszej rodziny.

Zwierzęta są ważne, zwierzęta to nie dzieci. Na dodatek jest wiele analogii pomiędzy światem zwierząt i światem dzieci.

Znajdziecie tu trochę historii – od zwierząt czczonych w starożytnym Egipcie, po historię króliczej inwazji na Australię.

Zobaczycie się jak wygląda hodowla przemysłowa i dlaczego cyrk nie jest fajny.

Dowiecie się czemu nie można trzymać słonia w bloku, co znaczy, że zwierzę jest dzikie, co oznaczają numerki na jajkach i czemu dzikom dobrze w mieście.

A także czy zwierzęta mają uczucia, jak dokarmiać dzikie ptaki i co weganie jedzą na śniadanie.

A na koniec deklaracja praw zwierząt do przeczytania.

wiek; 6+ wydawnictwo: Publicat

NARODZINY (NOWOŚĆ)

narodziny w świecie zwierząt

W świecie zwierząt są mamy, które samotnie wychowują dzieci. Są tatusiowie, którzy opiekują się jajkami. Są wreszcie dzieciaki, które od pierwszych chwil życia są zdane na siebie. Jak małe kangurki trafiają do torby, czemu pingwinia mama zostawia jajko pod opieką taty, jak z kijanki powstaje żaba i wiele innych ciekawostek o tym skąd się biorą zwierzęce maluchy.

Piękne wydanie – półprzezroczyste pergaminowe strony odkrywają kolejne etapy szukania partnera, przebiegu ciąży i dorastania maluchów.

wiek: 4+ wydawnictwo: Tatarak

WILK (PRZEDPREMIEROWO)

jak żyją wilki

Trzeci tom z serii Dzikie zwierzęta w naturze.

Co wiemy o wilkach? Gdzie mieszkają? Co jedzą i jak polują? Ile osobników liczy wilcza rodzina? Jak jej członkowie porozumiewają się z sobą? Jak spędzają zimę? Dlaczego wyją? Jak przychodzą na świat i dorastają maluchy? Po czym poznać, że osobnik, którego ślady widzimy, jest nastolatkiem? Czy wiecie, że samotny wilk w poszukiwaniu narzeczonej potrafi przewędrować setki kilometrów?

Książka w przystępny dla dziecka sposób przedstawia te fascynujące zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu. Zawiera realistyczne ilustracje i wiele interesujących faktów. Na pewno zaciekawi małego przyrodnika, a także zapewne pomoże ujrzeć wilka bez złowrogiej baśniowej otoczki, przez którą drapieżniki te znalazły się na liście gatunków zagrożonych.

wiek: 5+ wydawnictwo: Debit

GALERIA DZIKICH ZWIERZĄT – 2 CZĘŚCI: PÓŁNOC I POŁUDNIE

portrety dzikich zwierząt

Piękne portrety zwierząt z półkuli północnej i południowej, okraszone krótkimi tekstami, zawierzającymi ciekawostki na ich temat.

Czemu tukan ma taki wielki dziób? Jakie owoce lubi lis? Czemu małe sarny nie mają zapachu? Jakie małpy bawią się śnieżkami? Jakiego ptaka boi się kobra?

Do tego obwoluta, która po rozłożeniu zamienia się w piękny plakat

wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont

  • PÓŁNOC
  • POŁUDNIE

dzisiejsza rozmowa tutaj

Kategorie/wiek: PnŚ 3-6 6-8 8+


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek