Wczoraj był Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych. Jutro natomiast będziemy obchodzić Światowy Dzień Zwierząt. Dlatego dzisiaj pokazywałam najciekawsze książki o zwierzętach.
GRA SUPER FARMER
To gra, która powstała w Warszawie w 1943! (nazywała się wtedy Hodowla zwierzątek) jej autorem jest Karol Borsuk – wybitny matematyk. Grę wymyślił, żeby utrzymać rodzinę po utracie pracy na zamkniętym przez hitlerowców UW. Zestawy do gry wykonywała żona profesora Borsuka – pani Zofia. Większość zestawów spłonęła w trakcie powstania, ale cześć ocalała i na jej podstawie powstała nowa wersja z ilustracjami Piotra Sochy.
Gracze są hodowcami a ich zadaniem jest zgromadzić stado zwierząt, które zapełni całą planszę. W okolicy grasują lis i wilk – na szczęście sprytny farmer może mieć psy, które obronią zwierzęta. Gra rozwija umiejętność logicznego myślenia i liczenia – mimo, że do gry używamy kostek, to obrana strategia pozwoli nam zostać super farmerem.
wiek: 7+ wydawnictwo: Granna
ZWIERZOKRACJA
Pierwsza na rynku książka o prawach zwierząt. Przygotujcie się na wiele dziecięcych pytań i jeśli chcecie po nią sięgnąć, bądźcie gotowi na rozmowy o wegetarianizmie i weganizmie i o tym, czy jest to wybór dla waszej rodziny.
Zwierzęta są ważne, zwierzęta to nie dzieci. Na dodatek jest wiele analogii pomiędzy światem zwierząt i światem dzieci.
Znajdziecie tu trochę historii – od zwierząt czczonych w starożytnym Egipcie, po historię króliczej inwazji na Australię.
Zobaczycie się jak wygląda hodowla przemysłowa i dlaczego cyrk nie jest fajny.
Dowiecie się czemu nie można trzymać słonia w bloku, co znaczy, że zwierzę jest dzikie, co oznaczają numerki na jajkach i czemu dzikom dobrze w mieście.
A także czy zwierzęta mają uczucia, jak dokarmiać dzikie ptaki i co weganie jedzą na śniadanie.
A na koniec deklaracja praw zwierząt do przeczytania.
wiek; 6+ wydawnictwo: Publicat
NARODZINY (NOWOŚĆ)
W świecie zwierząt są mamy, które samotnie wychowują dzieci. Są tatusiowie, którzy opiekują się jajkami. Są wreszcie dzieciaki, które od pierwszych chwil życia są zdane na siebie. Jak małe kangurki trafiają do torby, czemu pingwinia mama zostawia jajko pod opieką taty, jak z kijanki powstaje żaba i wiele innych ciekawostek o tym skąd się biorą zwierzęce maluchy.
Piękne wydanie – półprzezroczyste pergaminowe strony odkrywają kolejne etapy szukania partnera, przebiegu ciąży i dorastania maluchów.
wiek: 4+ wydawnictwo: Tatarak
WILK (PRZEDPREMIEROWO)
Trzeci tom z serii Dzikie zwierzęta w naturze.
Co wiemy o wilkach? Gdzie mieszkają? Co jedzą i jak polują? Ile osobników liczy wilcza rodzina? Jak jej członkowie porozumiewają się z sobą? Jak spędzają zimę? Dlaczego wyją? Jak przychodzą na świat i dorastają maluchy? Po czym poznać, że osobnik, którego ślady widzimy, jest nastolatkiem? Czy wiecie, że samotny wilk w poszukiwaniu narzeczonej potrafi przewędrować setki kilometrów?
Książka w przystępny dla dziecka sposób przedstawia te fascynujące zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu. Zawiera realistyczne ilustracje i wiele interesujących faktów. Na pewno zaciekawi małego przyrodnika, a także zapewne pomoże ujrzeć wilka bez złowrogiej baśniowej otoczki, przez którą drapieżniki te znalazły się na liście gatunków zagrożonych.
wiek: 5+ wydawnictwo: Debit
GALERIA DZIKICH ZWIERZĄT – 2 CZĘŚCI: PÓŁNOC I POŁUDNIE
Piękne portrety zwierząt z półkuli północnej i południowej, okraszone krótkimi tekstami, zawierzającymi ciekawostki na ich temat.
Czemu tukan ma taki wielki dziób? Jakie owoce lubi lis? Czemu małe sarny nie mają zapachu? Jakie małpy bawią się śnieżkami? Jakiego ptaka boi się kobra?
Do tego obwoluta, która po rozłożeniu zamienia się w piękny plakat
wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont
- PÓŁNOC
- POŁUDNIE