Książki z Pnś 7 listopada 2018 - co czytać przed snem

Nawet jeśli nie mamy czasu czytać dzieciom w ciągu dnia, wieczór jest tą porą, o której większość z nas czyta dzieciom. Czasami jest to istny maraton czytania. Kiedy indziej potrzebujemy jednej książki, która pomoże dziecku się wyciszyć – właśnie o takich dzisiaj opowiadałam dziś.

DOBRANOC KSIĘŻYCU (NOWOŚĆ)

ta książka ma już ponad 70 lat!

71 lat na rynku. 48 milionów sprzedanych egzemplarzy w 14 wersjach językowych. Kultowa amerykańska zasypianka nareszcie w Polsce!

Mały króliczek kładzie się spać. Po kolei żegna się z przedmiotami w swoim pokoju, niebem i księżycem za oknem i ukochaną babcią.

Niedługi rymowany tekst wycisza dziecko. Na prostych ilustracjach ukryte są szczegóły do odnalezienia – jest ich jednak niewiele, więc nie ma ryzyka, że maluch się wybudzi. Ilustracje stają się coraz ciemniejsze i ciemniejsze – w pokoju zapada noc.

Łatwo też dzięki niej wprowadzić wyciszający wieczorny rytuał polegający na pożegnaniu się z ważnymi osobami (i zabawkami)

Choć trudno w to uwierzyć, patrząc na niepozorną książeczkę z pierwszej połowy zeszłego wieku, była ona bardzo nowoczesna, jak na ówczesne czasy – odpowiadała na potrzeby dziecka i uwzględniała sposób w jaki maluchy odbierają otaczający je świat. To sprawia, że jest uniwersalna, zrozumiała również dziś dla dzieci na całym świecie.

Odniesienia do „Dobranoc księżycu”, znajdziecie w wielu filmach, komiksach, programach telewizyjnych. Doczekała się nawet parodii w stylu horroru.

wiek: 1+ wydawnictwo: K.E. Liber

SZAFA (NOWOŚĆ)

magiczna szafa pomoże dziecku wyciszyć się przed snem

Szafa, wymyślona przez mamę neurologopedkę dla jej córki, pomoże dzieciom uporządkować myśli przed snem. Tytułową szafę, dostajemy razem z książeczką, która pomoże nam zabrać dziecko w podróż, w trakcie której pozbędzie się emocji – tych złych i tych dobrych, które również mogą utrudniać zaśnięcie. W kolejnych szufladkach znajdziemy woreczek na to co powoduje, że nam trudno i źle, przegródkę z napisem „jutro” do której schowamy wszystko to co nas cieszy i co chcemy zachować na dłużej, magiczny pył, który będzie nas w nocy chronić przed snem i kilka innych niespodzianek. Szafa wykorzystuje techniki oddechowe i relacyjne i sprawia, że dziecko, nawet po ciężkim dni, łatwiej się uspokaja. To też świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem i rozmowę o emocjach.

wiek: 5+ kupisz tutaj

KOŁYSANKA NA CZTERY (NOWOŚĆ)

ile rogów ma kołderka?

Okazuje się, że przed snem można liczyć nie tylko barany ;)

Nowa książka wielokrotnie nagradzanej, cenionej na całym świecie Iwony Chmielewskiej utrzymana w charakterystycznym dla niej, minimalistycznym stylu. Już samo oglądanie „kołysanki” pomaga się uspokoić.

Pokój szykuje się do snu – a wraz z nim jego mieszkańcy.

Robi się cicho we wszystkich czterech kątach. Raz, dwa, trzy, cztery. Odpoczywają psie łapki. Raz, dwa, trzy, cztery. Ile rogów ma poduszka? Tyle samo co kołderka. A książeczka? Pokój zapada w sen. A wraz z nim czytelnicy.

wiek: 3+ wydawnictwo: Wolno

WIELKA KSIĘGA SNÓW

zwierzęta idą spać

Wierszowana historia, w której do snu w swoich łóżeczkach układają się zwierzęta. Borsuk, suseł, mandryl, osiem jamników. Foki na sofach, hipopotam na tapczanie, żyrafy w śpiworze pod gołym niebem. Piękne, spokojne, ilustracje w przygaszonej kolorystyce sprzyjają wyciszeniu. Wszystkie zwierzęta mają zamknięte oczy i wyglądają na szczęśliwe i spokojne. Książka, choć spora, jest lekka – więc łatwo ją czytać na leżąco ;). Na pewno wasze dziecko będzie mieć kilka swoich ulubionych zwierzątek, z którymi chętnie położy się spać.

wiek: 3+ wydawnictwo: Ezop

MIASTO NOCĄ

co się dzieje w mieście, kiedy śpisz?

Coś dla dzieci, które lubią wiedzieć, co się dzieje, kiedy śpią. Miasto nie zasypia nigdy – pracują szpitale, otwarte są dworcowe bufety, jeżdżą nocne autobusy. Ktoś potrzebuje pomocy drogowej, ktoś obserwuje światła miasta z samolotu.

Wiersze można czytać pojedynczo, lub (jeśli wieczór jeszcze młody ;)) czytać książkę w całości – zwłaszcza, że niektórzy bohaterowie powracają w kolejnych historiach, a ich losy splatają się z losami innych postaci. Autorka jest językoznawczynią, więc w zabawnych przypisach przemyca powiedzonka czy definicje niektórych użytych przez siebie słów.

Ilustracje oddają klimat nocnego miasta, ale dużo się na nich dzieje. Są jednocześnie ciemne i kolorowe.

wiek: 4+ wydawnictwo: Literatura

MASŁO ŚPI

dom kładzie się do snu

A co się dzieje w naszym domu kiedy śpimy? O czym śnią szklanki w zmywarce i krawaty w szafie? Czy okruszki potrzebują poduszki?

Okienka kryją wiele tajemnic… to odrobina wyciszającej zabawy przed zaśnięciem – książka ma idealną długość na wieczorną czytankę.

Rymowany tekst zachęca do pójścia spać.

wiek: 2+ wydawnictwo: Dwie siostry

rozmowa do obejrzenia tutaj

Kategorie/wiek: PnŚ 1-3 3-6 6-8


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek