Książki z PnŚ 1 sierpnia 2018 - najpiękniejsze książki o Warszawie

W takim dniu jak dziś nie sposób nie myśleć o Warszawie. Dlatego przygotowałam dla Was dzisiaj książki o Warszawie właśnie.

MÓJ TATO SZCZĘŚCIARZ

prawdziwa historia z powstania

Joanna Papuzińska opisuje jak wyglądały spacery, na które pierwszego sierpnia zabierał ją i brata tata – były powstaniec. Wspólnie odwiedzają miejsca, w których tata znajdował się w trakcie walk. Dzięki dołączonemu planowi możecie podążyć ich śladami. Trzeba przyznać, że historia taty powstańca jest niesamowita. Sploty wydarzeń i dużo szczęścia sprawiły, że po latach może on o wszystkim opowiadać dzieciom. Oprócz spaceru znajdziemy tutaj garść powstańczych ciekawostek – dowiemy się czym był Kubuś i jak powstał teatrzyk Kukiełki pod barykadą.

wiek: 4+ wydawnictwo: Literatura, Muzeum Powstania Warszawskiego

MIRABELKA

niesamowita historia warszawskiego drzewa

Kolejna historia (częściowo) oparta na faktach. Na warszawskim Muranowie przed wojną rosło drzewo. Mirabelka przetrwała powstanie i pożar w getcie, powstanie warszawskie, dotrwała do XXI wieku. 2 lata temu została wycięta przez dewelopera budującego apartamentowiec. Drzewo jest narratorem opowieści, świadkiem ważnych wydarzeń z przeszło 100 lat życia miasta. Jej oczami widzimy mieszkańców, poznajemy historię ich miłości i niejednokrotnie tragiczne losy. Ona opowiada nam o wojnie, odbudowie, czasach stanu wojennego. Wraz z nią obserwujemy zmieniającą się stolicę. Na szczęście okazało się, że jeden z mieszkańców dawnych Nalewek emigrując do USA wywiózł ze sobą pestkę i posadził drzewko pod Waszyngtonem. Stamtąd przyjechały do Polski szczepki i 22 września drzewko zostanie posadzone w pobliżu miejsca, w którym rosła kiedyś jego „babcia”.

wiek: 9+ wydawnictwo: Zielona Sowa

WARSZAWIACY (PREMIERA)

biografie słynnych warszawiaków

Historia miasta opowiedziana krótkimi historiami o jego słynnych mieszkańcach. Królowe i królowie, artyści, inżynierowie, przedsiębiorcy. Ludzie, którzy zmieniali miasto. Co jadało się u Jana III Sobieskiego? Jak powstał bazar na Różycu? komu stolica zawdzięcza kanalizację? Ilustracje jak barwne kolaże. Wszystko uzupełnione wieloma ciekawostkami. Dodatkowo artystyczny plan miasta, z którym możecie się wybrać na wycieczkę.

wiek: 7+ wydawnictwo: Dwie Siostry

ARCHITEKTURKI. POWOJENNE BUDYNKI WARSZAWSKIE.

trójwymiarowe budynki Warszawy

Pałac kultury, sejm, stadion narodowy, rotunda. Wszystkie trójwymiarowe. Banki, wieżowce, mosty dosłownie wyrastają z książki, kiedy przewracasz strony. Kto nie kocha pop upów?! Wyjątkowa książka wydana przez Muzeum Powstania warszawskiego. Przystępny w odbiorze tekst opowiada historię obiektów i ich architektów.

wiek: 8+ wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego

kupisz tu

LEGENDY WARSZAWSKIE. ANTOLOGIA

warszawskie legendy

Wydana przez Muzeum warszawy, pięknie ilustrowana książka zawierająca warszawskie legendy. Te spisane przez historyków w XIX wieku, te pisane przez mistrzów jak Ewa Szelburg-Zarembina czy Wanda Chotomska i te niepublikowane dotąd, pisane kilka lat temu. Legendy są pogrupowane wg miejsc, których dotyczą i opatrzone komentarzem. Co ważne, znajdziecie oznaczenia poziomu trudności – to pomoże wam zdecydować, które możecie czytać z małymi dziećmi, a które powinny poczekać na samodzielne przeczytanie.

wiek: 4+ wydawnictwo: Muzeum Warszawy

kupisz tutaj

MAŁA KSIĄŻKA O GWARZE WARSZAWSKIEJ

gwara warszawska

Dziadek autorki był warszawskim cwaniakiem. I to on nauczył ją, jak się mówi po warszawsku. Mamy tu ogólne zasady rządzące gwarą warszawską. Mamy zwroty i słowa, z których niektóre weszły na stałe do języka polskiego, ale i takie, których nie zrozumieją przyjezdni. Mamy sporo ciekawostek kulinarnych, stołeczną modę i przepis na pańską skórkę. W rolach warszawiaków występują sympatyczne zwierzęta.

Uzupełnieniem książki jest tomik JAK BUM CYK CYK poświęcona warszawskim powiedzonkom.

wiek: 5+ wydawnictwo: Babaryba

  • MAŁA KSIĄŻKA O GWARZE WARSZAWSKIEJ
  • JAK BUM CYK CYK

KRÓL, MUZY I POMARAŃCZE, CZYLI CO SIĘ KRYJE W STAREJ ORANŻERII (KSIĄŻKA AKTYWNOŚCIOWA)

książka aktywnosciowa

Macie ochotę na spacer po Łazienkach? Koniecznie odwiedźcie Starą Oranżerię. Ta książka pomoże wam odkryć jej tajemnice. Poznasz króla Stanisława Augusta, który ma dla ciebie dużo zadań. Stworzysz rzeźbę, posadzisz gaj pomarańczowy, dowiesz się jak znaleźć muzy, a nawet zrobisz własny teatr. Do czytania, rysowania i wyklejania

wiek: 6+ wydawnictwo: Dwie Siostry

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tu

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura babcia bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jedzenie jesień karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent nauka czytania nauka naukowe niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sowy sport stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek