Książki z PnŚ 13 lutego 2019 - walentynkowe propozycje dla młodszych i starszych

Książki z PnŚ 13 lutego 2019 - walentynkowe propozycje dla młodszych i starszych

W przeddzień Walentynek, nie mogło być inaczej ;) opowiadałam dziś o różnych obliczach miłości w książkach dla dzieci i młodzieży.

DWOJE LUDZI

kiedy dwoje ludzi jest razem...

Książka o miłości, o byciu razem, autorstwa mistrzyni ilustracji Iwony Chmielewskiej. Krótkie, wyjątkowo celne teksty pokazują, jak różne potrafią być nasze związki. Możemy być jak kwiat i łodyga, jak dwie wyspy, albo dwa okna, które wyglądają na ten sam świat, ale widzą co innego. Dwoje ludzi może być jak klepsydra, albo dwa koła w rowerze, dwa drzewa splecione korzeniami. Nie zawsze bycie z kimś jest łatwe. „gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem”, ale pamiętajmy, że „gdy dwoje ludzi żyje razem, bywa, że mogą zrobić wszystko. Nawet trzeciego człowieka”

wiek: dla wszystkich - małych i dużych wydawnictwo: Media Rodzina

KIEDY NA CIEBIE PATRZĘ (NOWOŚĆ)

gdy rodzic patrzy na dziecko

Opowieść o bezwarunkowej rodzicielskiej miłości. O potencjale, jaki widzimy w malutkim człowieku. O akceptacji dziecięcych wyborów. Przyszłość dziecka jest tajemnicą, ale rodzic zawsze je wspiera. I kocha, niezależnie od tego, kim pociacha będzie w przyszłości. Piękne ilustracje. Wzruszający i mądry, rymowany tekst. Co ważne występują tu i dziewczynki i chłopcy, więc książka jest uniwersalna. Do wspólnego czytania i przytulania. Idealna również na prezent z okazji narodzin dziecka.

wiek: 3+, a także dla świeżo upieczonych i przyszłych rodziców wydawnictwo: Mamania

DZIEŃ CZEKOLADY

milość pokona wszystkie przeciwności losu

Magiczna opowieść o miłości i tego, na jakie poświęcenie nas stać, kiedy kogoś kochamy. To też książka poruszająca wiele ważnych i trudnych tematów. Dawid i Monika są sąsiadami. Mają po 7 lat, a za sobą bagaż doświadczeń zbyt duży jak na ich młody wiek. Rodzice Dawida rozstali się, bo nie poradzili sobie z utrata siostry Dawida. Chłopiec wierzy, że jej duch wcielił się w kota, który regularnie go odwiedza. Monika mieszka z ciocią i marzy o wyjeździe do babci, ale pewna Wiedźma, chce odebrać dziewczynkę cioci i umieścić w „miejscu gdzie są inne dzieci”. Dawid jest zrozpaczony. Nie chce stracić przyjaciółki. Dzieci postanawiają wziąć ślub i uciec. W tej książce sen przeplata się z jawą. Świat realny ze światem magii. Dawid, który chce przechytrzyć czas i zyskać go dla siebie i dla Moniki, spotka na swej drodze m.in. Pożeracza Poniedziałków i Skoczka Czasu. Klimatyczne ilustracje Emilii Dziubak wprowadzają jeszcze więcej magii. A już pod koniec maja będziecie mogli obejrzeć film na podstawie tej książki.

wiek: 5+ wydawnictwo: Literatura

GŁOWA PEŁNA CIEBIE I MNIE (NOWOŚĆ)

dwoje nastolatków robi wszystko, żeby się w sobie nie zakochać

Znani od ponad 20 lat Adam i Eva, którzy doczekali się wielu komiksów, książek, serialu, a nawet filmu, powracają w nowej (i nowoczesnej odsłonie) idealnej, aby trafić w gusta współczesnych młodych czytelników. Adam rozpoczyna naukę w nowej szkole. Ma nadzieję, że stanie się kimś nowym, szybko pozna nowego przyjaciela i… nie zakocha się – w końcu poprzednią szkołę opuścił ze złamanym sercem. Ciekawostka! Dawid jest synem polskiego emigranta mieszkającego w Szwecji. Chodzi na lekcje polskiego – za czym nie przepada i próbuje rozmawiać z tatą po polsku. Eva jest popularną w szkole blogerką. Uważa, że wszyscy chłopcy w szkole są dziecinni i po cichu wzdycha do kolegi swojego starszego brata. Wydaje się, że nic nie może połączyć tej dwójki – ale czy nie tak zaczynają się najlepsze romansy? ;) Bohaterowie z krwi i kości. Zapewniam, że dzieci będą się z nimi identyfikować. Z przyjemnością przeczytają też książkę napisaną językiem, którego same używają, a zabawne komiksowe wstawki urozmaicą lekturę.

wiek: 9+ wydawnictwo: Debit

PRZEPIS NA MIŁOŚĆ (NOWOŚĆ)

żeby napisać romans, trzeba najpierw jakiś przeżyć

W rodzinie Tilly wszyscy są ekspertami od miłości. Babcia napisała setki bestsellerowych romansów. Tata matematyk publikuje poważne analizy na temat tego, jak rachunek prawdopodobieństwa wpływa na to, w kim się zakochamy. Mama psycholog bada wpływ reakcji chemicznych zachodzących w mózgu pod wpływem zakochania. Nic więc dziwnego, że Tilly nie jest zainteresowana randkami i walentynkami, a o miłości czyta tylko w książkach, do których słabość ma w genach. Wszystko zmienia się, kiedy babcia proponuje jej wspólne napisanie kolejnej książki. Tilly dochodzi do wniosku, że nie może wiarygodnie pisać, nie bazując na własnych doświadczeniach. Postanawia więc „wdać się w romans”. Za „cel” obiera sobie najpopularniejszego chłopaka w szkole i wprowadza w życie szczegółowy plan. Czy rzeczywiście gwiazdor popularnego reality show jest tym, z którym Tilly przeżyje swój pierwszy pocałunek?

wiek: 13+ wydawnictwo: Zielona Sowa

AMORY ZALOTY I PODBOJE

miłość w świecie zwierząt

Czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie zwierząt i roślin. Czy wiecie, że są ptaki, które rywalizują o to, który wybuduje swojej wybrance piękniejszy dom? Czy wiecie jak naukowcy próbowali nakłonić, z natury oziębłe pandy do randkowania? Jaka owadzia dama da się poderwać „na kupę”? Jak randkują rośliny i bakterie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, które nawet nie przyszłyby wam do głowy, znajdziecie w tej książce. Jej autorem jest dr biologii ewolucyjnej i zoologii, nagradzany za popularyzowanie nauki. Nic dziwnego. Książka, mimo, że naukowa, jest bardzo przystępna i dowcipna. Napisana językiem zrozumiałym dla dzieci, ale nie infantylna. Idealna, kiedy u Was w domu zacznie się etap „rozmów o pszczółkach” ale gwarantuję, że zostanie z wami na długo i niejednemu uczniowi pomoże zabłysnąć na lekcji przyrody. Zabawne ilustracje pomagają zrozumieć i zapamiętać fakty z książki.

wiek: 5+ wydawnictwo: Babaryba

Dzisiejszą rozmowę (z gościnnymi występami Iwa) możecie zobaczyć tutaj

polecam Wam również video z zeszłorocznym walentynkowym zestawieniem

zeszloroczne zestawienie