Książki z PnŚ 26 czerwca 2019 - co czytać w wakacje?

Książki z PnŚ 26 czerwca 2019 - co czytać w wakacje?

Dziś kolejna porcję pasjonujących wakacyjnych książek. Tym razem coś dla tych, którzy czytają samodzielnie.

LATO Z RABUSIAMI

Lato z Rabusiami

Rodzina Rabusińskich to piraci drogowi, którzy napadają wczasowiczów podróżujących samochodami wypchanymi bagażem. Najchętniej wykradają słoiki z musztardą, cukierki, lalki barbie do pokaźnej kolekcji i inne rzeczy, które mogą im się przydać w trasie. Pewnego dnia łupem Dzikiego Kaarlo – ojca i szefa bandy – pada 10letnia Vilja. Dziewczynka została uprowadzona z samochodu rodziców, żeby być towarzystwem dla dzieci pirata – Hele i Kaalego. Szybko okazuje się, że „nowa zdobycz” jest świetna w rabusiowaniu. Ma mnóstwo pomysłów na to, jak zdobyć ulubione słodycze bandy rabusiów. Początkowo wkurzona i lekko przestraszona Vilja docenia życie w drodze, pożywne, choć niezbyt zdrowe śniadania jedzone nad brzegami jezior i na leśnych polanach i spanie w namiocie z rówieśnikami. Mrożąca krew w żyłach przygoda zamienia się w najlepsze wakacje jej życia. Jest też przełomowa dla rodziny Rabusińskich, którym Vilja pomoże, choć częściowo, odzyskać dawne życie. Książka pełna absurdalnego humoru i nagłych zwrotów akcji. A na deser gra w czekoladową szóstkę, w którą na pewno zechcecie zagrać w domu ;)

wiek: 9+ wydawnictwo: Tatarak

DOBA NA OCEANIE. JAK PRZEPŁYNĄĆ ATLANTYK KAJAKIEM?

Doba na oceanie

Aleksander Doba to pierwszy człowiek, który przepłyną Atlantyk Kajakiem. I zrobił to już trzykrotnie! Ta cudowna powieść graficzna opowiada historię jego 2 podróży – przygotowań, budowy jedynego w swoim rodzaju kajaka, pakowania ekwipunku i oczywiście niesamowitych oceanicznych przygód. Kąpiele z rekinami, obiad sam wskakujący na pokład, niespodziewane awarie sprzętu, walka z prądami oceanicznymi. Pasjonujące opisy codzienności na otwartym oceanie, gdzie nie można się nudzić. Wszystko to uzupełnione pełnymi szczegółów ilustracjami. Dużo tu też przystępnie zaprezentowanej wiedzy technicznej. Książka, od której nie sposób się oderwać!

Doba na oceanie

Doba na oceanie

Doba na oceanie

wiek: 6+ wydawnictwo: druganoga

STRZAŁ ZIELONEGO PIORUNA (NOWOŚĆ)

Strzał zielonego pioruna

Mama Marcina jest ciągle smutna. Chłopiec nie potrafi jej pocieszyć. Woli nie wracać do ciasnego mieszkania w małomiasteczkowym bloku, więc na wakacje przenosi się do Babci, która mieszka na skraju miasteczka, nieopodal lasu. W tym Lesie, który w wyobraźni chłopca zmienia się w pełen groźnych baśniowych stworów ocean, Marcin spotyka Tiigo, dziewczynkę o perłowych włosach, która zostaje towarzyszką codziennych zabaw. Dzieci całe lato spędzają na wyprawach po lesie. A może po świecie wyobraźni? Rzeczywistość miesza się tu z sennymi marzeniami. Świat beztroskiego dzieciństwa z pełnym sekretów i problemów światem dorosłych. Czy magiczne lato kiedyś się skończy?

wiek: 12+ wydawnictwo: Wielka Litera

BASIA I LATO POD PSEM

Basia i lato pod psem

Gratka dla miłośników przygód Basi. Pierwsza powieściowa odsłona o przygodach rezolutnej dziewczynki i jej zabawnej rodziny. Basia nie jest zachwycona perspektywą wyjazdu nad morze. Będzie tęsknić za Paszczakiem – ukochanym psem swojej przyjaciółki. W końcu co to za wakacje bez psa? Przecież największym marzeniem dziewczynki jest mieć psa. Bez psa nic nie ma sensu. Jak to w rodzinie Basi bywa, podróż od początku obfituje w niespodzianki. Marudna kuzynka, które boi się zabrudzić choćby ręce, pęknięte koło, hotel w miejscu pola namiotowego, zalany namiot. Ta piątka nie potrafi podróżować bez przygód! Na szczęście okazuje się, że na kempingu mieszka Azor, który od razu zdobywa serce naszej bohaterki! Wakacje Basi to beztroska zabawa na plaży, leśne wyprawy, pluszowe foki i gofry na deptaku. Basia nie może jednak zapomnieć o przerażającym mężczyźnie, który uderzył pieska na stacji benzynowej. Na dodatek pewnego dnia Azor znika… Czy dziewczynce uda się odnaleźć przyjaciela?

Basia i lato pod psem

Basia i lato pod psem

Basia i lato pod psem

wiek: 6+ wydawnictwo: Egmont

PORADNIK MŁODEGO PODRÓŻNIKA (NOWOŚĆ)

Poradnik młodego podróżnika

Krzysztof Kobus, znany podróżnik, stworzył nowoczesny poradnik skierowany do najmłodszych obieżyświatów. Znajdziecie w nim mnóstwo przydatnych wskazówek, które pomogą Wam zaplanować wakacyjne trasy i dopilnować, żeby rodzice o niczym nie zapomnieli ;) Jak się spakować, żeby wygodnie podróżować? Jak zadbać o zdrowie przed podróżą i w jej trakcie? Jak wybrać wygodne buty? Jaki jest niezbędny ekwipunek podróżnika? Gdzie znaleźć najlepsze pamiątki z podróży? A nawet jak zrobić udane zdjęcia! Do tego słownik przydatnych terminów, zadania do wykonania z rodzicami.

wiek: 8+ wydawnictwo: Dwukropek

dzisiejsza rozmowa do obejrzenia tutaj