Książki z PnŚ 19 czerwca 2019 - WAKACJE!

Książki z PnŚ 19 czerwca 2019 - WAKACJE!

Już za kilka dni wakacje! Nie mogło więc zabraknąć wakacyjnych, letnich propozycji!

KTO WYMYŚLIŁ WAKACJE? (PREMIERA)

Kto wymyślił wakacje?

Wiecie, że w tym roku obchodzimy w Polsce stulecie wakacji? W 1919 roku wprowadzono u nas obowiązek szkolny, a wraz z nim wakacje. Ta książka zawiera mnóstwo praktycznych informacji i ciekawostek o wakacjach i podróżach. Będzie inspiracją do tego jakie miejsca odwiedzić i w co się bawić. Jak podróżować jachtostopem? gdzie znaleźć kolorowe plaże? Jak powstała pierwsza agencja turystyczna? Co zjeść na Podlasiu, a co w Czechach? Które muzea będą atrakcyjne dla najmłodszych? Jak zabrać ze sobą w podróż ulubione książki nie obciążając bagażu? I jakie pamiątki przywieźć z wakacji? Kolonijne rytuały, instrukcje pasjonujących gier, podpowiedzi, których blogerów czytać, żeby znaleźć inspiracje do wakacyjnych wojaży. Trochę tu historii i trochę nowoczesnych sposobów na podróżowanie. Zabawne ilustracje i przejrzysty tekst, w których wyróżnione są ważne informacje i pojęcia.

Kto wymyślił wakacje?

Kto wymyślił wakacje?

Kto wymyślił wakacje?

Kto wymyślił wakacje?

wiek: 6+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

TOLA NA WSI (NOWOŚĆ)

Tola na wsi

Tola powraca! Starsza o rok, jeszcze bardziej ciekawa świata, ponownie wyrusza z rodzicami na wakacje. Tym razem na wieś, do domu, w którym jej mama spędzała w dzieciństwie lato. Dziewczynka jest zachwycona od pierwszych chwil – tyle tu zwierząt! Kury, indyki, kaczki, gęsi! Oślica Adelajda, psy Kłaczek i Kołtun, kocur Baltazar i maleńka kotka Milusia, która, choć strachliwa, szybko zaprzyjaźni się z Tolą. No i jest też źrebna klacz Bajka – niedługo urodzi się mały konik! Myślicie, że wakacje na wsi mogą być mało atrakcyjne dla dzisiejszych przedszkolaków? Nic bardziej mylnego! Tola uczy się piec prawdziwy chleb na zakwasie, poznaje strażaków i strażaczkę Martynę. Wakacje na wsi to też kąpiele w jeziorze. Na pomoście Tola spotyka okoliczne dzieci, które podglądają żaby i rybki, robią błotne ciasta, grają w piłkę. Urządzają też konkurs skoków na bombę do jeziora. Tola nie chce skakać. Boi się, woli wchodzić do wody powoli. Na dodatek jest jej przykro, bo jeden z chłopców zaczyna się z niej śmiać. Wraca do mamy. Mama przytula ją, pyta jak może pomóc. W drodze powrotnej mama rozmawia z Tolą o strachu. Mówi o tym czego sama się boi, opowiada o lękach taty. Tłumaczy, co to znaczy oswoić lęk. więcej o "Toli na wsi" pisałam tutaj

Tola na wsi

Tola na wsi

Tola na wsi

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

LATO U BABCI (NOWOŚĆ)

Lato u babci

Długo wyczekiwana książka cenionego ilustratora Benji’ego Davies’a. Noi ma spędzić wakacje u Babci. Chłopiec nie jest zachwycony, uważa, że babcia jest dziwna. Mieszka sama na maleńkiej wyspie, je wodorosty, trzyma zęby w słoiku i strasznie chrapie. Na dodatek chłopiec nie ma u niej własnego łóżka, a babcia całymi dniami zajęta jest swoimi sprawami. Pewnego ranka Noi wymyka się z domu, żeby pobawić się na plaży. Zaskakuje go sztorm. Babcia przybywa z odsieczą. Okazuje się, że wyruszyła na poszukiwania chłopca, kiedy tyko zauważyła zbliżającą się burzę. Wracając do domu, wyławiają z wody stadko porwanych przez wichurę ptaków – jeden z nich postanawia nawet zostać w domu babci na dłużej. Przez resztę lata Noi i babcia są nierozłączni i świetnie się bawią. Do chłopca dociera, że na co dzień babcia może czuć się bardzo samotna. Na szczęście teraz zostanie z nią uratowany ptaszek. Krótki, ale pełen treści tekst, ciepła historia i przepiękne ilustracje!

Lato u babci

Lato u babci

Lato u babci

Lato u babci

Lato u babci

Lato u babci

Lato u babci

wiek: 3+ wydawnictwo: Znak emotikon

LATO. PORY ROKU KROK PO KROKU (PREMIERA)

Lato

Coś dla miłośników lata i małych odkrywców. Nie ważne, czy wakacje spędzacie w lesie, nad wodą czy w miejskim parku. Wszędzie czeka na was mnóstwo ciekawych rzeczy. Panoramiczne rozkładówki skrywają wiele informacji. Dlaczego nie możemy wchodzić do lasu w upały? Czemu sadownicy upierają drzewa w siatki? Co skrywają dziurki w liściach dziurawca? Dlaczego nie łapać jaszczurki za ogon? Każdy temat wprowadzają wierszyki. Są tu też krótkie rymowanki o tym co znajdziecie na pełnych szczegółów ilustracjach. Poręczny format książki pozwala na zabranie jej ze sobą na wyprawę. A na deszczowe dni? Zagadki, rebusy, pomysły na zadania do wykonania w domu.

![Lato](https://res.cloudinary.com/obibooki/image/upload/v1653466941/lato1_mjljxq.jpg

Lato

Lato

Lato

Lato

wiek: 4+ wydawnictwo: AWM

MAZURSCY W PODRÓŻY. BUNIA KONTRA FAKIR (NOWOŚĆ)

Mazurscy w podróży

Rodzina Mazurskich wyrusza w „podróż życia”. Rodzice Jędrka zdecydowali, że przejadą rodzinnym vanem przez całą Europę do Hiszpanii – po drodze zwiedzając najciekawsze miejsca. Ku niezadowoleniu chłopca, postanawiają do nich dołączyć babcia, zwana Bunią i kuzynka Marcela, z którą chłopiec nie do końca się dogaduje. W vanie robi się tłoczno, zwłaszcza, kiedy okazuje się, że babcia postanawia kolekcjonować w podróży wielkie okazy kaktusów. Nasi bohaterowie już w Niemczech wpadają w tarapaty – Jędrek z babcią niechcący demaskują lewitującego fakira. Na oszusta i jego bandę będą natykać się jeszcze wielokrotnie w trakcie podróży, która zamienia się w kryminalne śledztwo. Książka zawiera wiele ciekawostek z odwiedzanych przez Mazurskich miejsc, zdjęcia z rodzinnego albumu, podpowiedzi jakich lokalnych smakołyków warto skosztować w europejskich miastach. Nawet niejadek Jędrek skusi się na niektóre z nich!

Mazurscy w podróży

Mazurscy w podróży

Mazurscy w podróży

Mazurscy w podróży

wiek: 8+ wydawnictwo: Wilga

dzisiejszą rozmowę możecie zobaczyć tutaj