Książki z PnŚ 29 sierpnia 2018 - powrót do szkoły i adaptacja w szkole

Jedni wracają do niej z chęcią, inni woleliby mieć jeszcze trochę wakacji. Dzisiaj pokazywałam książki, które umilą i ułatwią powrót do szkoły. Było coś dla dzieci, które idą do szkoły po raz pierwszy. A także coś dla tych, którzy o szkole marzą, choć są na nią jeszcze za mali.

PUDEŁKO HANKI

Hanka chce, żeby dzieci ją polubiły

Hanka trochę boi się pierwszego dnia w szkole. Bardzo chce znaleźć przyjaciół, ale dzieci nie zwracają na nią uwagi. Zabiera ze sobą do szkoły pudełko, to którego codziennie pakuje coś innego. Pluszowy miś, słodkie babeczki czy ukochany pies, nie pomagają w nawiązaniu znajomości. Zrezygnowana Hanka chowa się przed światem w swoim pudełku. I wtedy ktoś zagląda do środka… Pięknie ilustrowany, krótki, ale pełen emocji i mądry tekst - jak każda opowieść Petera Carnavasa

wiek: 5+ wydawnictwo: adamada

ZAJĄC ZOSTAJE (Z SERII „TORNISTER PEŁEN PRZYGÓD”)

pierwsze dni w szkole

Antek ma 6 lat i idzie do pierwszej klasy. Trochę się boi, tęskni za przedszkolem, w którym znał wszystkich kolegów. Szybko zdobywa nowych kolegów, z których każdy mierzy się z jakimś dziecięcym problemem. Wsparciem dla nich jest sympatyczna pani Magda. Książka opowiada nie tylko o tym jak wyglądają pierwsze dni w szkole, ale również o tym, jak wygląda szkolny świat w kolejnych miesiącach. Pomoże uporać się z różnymi emocjami, które towarzyszą uczniom klas początkowych.

Książka jest jedną z serii „Tornister pełen przygód”, stworzonej specjalnie na potrzeby początkujących uczniów. Waszej uwadze polecam również tytuł „SZKOŁA DLA POCZĄTKUJĄCYCH”

wiek: 6+ wydawnictwo: adamada

SPÓŹNIŁEM SIĘ DO SZKOŁY BO…

przygody w drodze do szkoły

„Dlaczego d z i s i a j się spóźniłeś?” pyta nauczycielka

Ooo – ta historia jest naprawdę pasjonująca: gigantyczne mrówki, atak ninja, spotkanie z czerwonym kapturkiem i yeti – chłopiec pokonuje wiele przeszkód, żeby dotrzeć na czas do szkoły, jednak okazuje się, że zapomniał plecaka. Zabawna, pobudzająca wyobraźnię książka z fantastycznymi ilustracjami Benjamina Chada, które zachęcają do snucia własnej opowieści? A wy, dlaczego się spóźniliście? ;)

wiek: 6+ wydawnictwo: Dwie Siostry

NOC W LEŚNEJ SZKOLE

co się dzieje w szkole nocą?

Zastanawialiście się czasem, co się dzieje w szkole nocą? Sprawdzą to Achilles – szkolny rozrabiaka i Maksym – prymus, syn dyrektora. Myślicie, że dwaj chłopcy, których różni wszystko nie mogą się dogadać? Wręcz przeciwnie – ich przygoda zaowocuje wielką przyjaźnią. Co kryje się w szafie w gabinecie wychowawczyni? Co można robić nocą w pustych salach? A co wydarzy się w gęstej puszczy otaczającej szkołę?

Książka napisana i zilustrowana przez cenionego francuskiego malarza – Maxa Ducos’a jest prawdziwym dziełem sztuki.

wiek: 7+ wydawnictwo: Polarny Lis

NASZĄ PANIA NAPADLI KOSMICI (I INNE Z SERII „SZKOLNE SZALEŃSTWA)

szkolne szaleństwa

Zabawna, świetnie napisana i trzymająca w napięciu seria przygód Mai i jej kolegów.

Pewnego dnia ich nielubiana nauczycielka matematyki staje się bardzo miła. Jej podejrzane zachowanie może mieć tylko jedno wytłumaczenie – to spisek kosmitów! Uczniowie stopniowo zdobywają dowody na poparcie swojej tezy. Niejednokrotnie zaskakują tym, jakimi drogami podąża dziecięca wyobraźnia. A zakończenie na pewno Was zaskoczy!

Duża czcionka, zrozumiały, żywy język, wyszczególnione w tekście słowa oraz komiksowe wstawki sprawiają, że książki tej serii, świetnie nadają się dla dzieci, które zaczęły samodzielnie czytać.

Sięgnijcie również po kolejne części niesamowitych szkolnych przygód Mai – „SZPIEG, KTÓRY LUBIŁ SZKOLNE OBIADY”, „NASZ DYREKTOR JEST WAMPIREM!” Czy „ATAK TAJEMNICZYCH KUCHAREK” to gwarancja dobrej zabawy.

wiek: 8+ wydawnictwo: Zielona Sowa

BILLY W SZKOLE

gdy przedszkolak marzy o szkole

Coś dla tych, którzy już chcieliby iść do szkoły, ale są jeszcze za mali.

Kultowy bohater szwedzkich maluchów.

Billy i jego przyjaciółka Lotta marzą o pójściu do szkoły. Musi tam być fajnie! – w końcu tyle dzieci idzie tam każdego dnia! Ale jak dostać się do szkoły, skoro nie można przechodzić przez ulicę? Jest na to sposób – zwłaszcza, że w realizacji szalonego planu pomoże dzieciom sąsiad pan Sztorm, który wcale nie jest taki groźny, jak się dzieciom wydawało…

wiek: 3+ wydawnictwo: EneDueRabe

dzisiejszą rozmowę możecie obejrzeć tutaj

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ