Książki z PnŚ 31 grudnia 2018 - książki wydane w 2018 roku, których nie można przegapić

Książki z PnŚ 31 grudnia 2018 - książki wydane w 2018 roku, których nie można przegapić

Dzisiaj - z okazji Sylwestra - mam dla Was wyjątkowe, wydane w mijającym roku książki, których nie wolno przegapić.

NA ZAWSZE PRZYJACIELE

wyjątkowa przyjaźń króliczka i sówki

Kolejna książka sprawdzonego duetu Wechterowicz – Dziubak. U podnóża dębu mieszka rodzina królików, a w jego dziupli rodzina sów. W obu w tym samym czasie przychodzą na świat dzieci. Sówce i Króliczkowi trudno się spotkać, choć są bardzo siebie ciekawi – kiedy jedno się bawi, drugie smacznie śpi. Okazuje się jednak, że wiele ich łączy. Pewnej jesiennej księżycowej nocy, udaje im się w końcu spotkać i pobawić. Od tej pory zostawiają sobie nawzajem drobne upominki, a od czasu do czasu, kiedy noc jest jasna, udaje im się spotkać. Ciepła opowieść o przyjaźni, o tym, że ktoś kogo nie widujemy na co dzień może być dla nas ważny i może zostać naszym przyjacielem.

wiek: 3+ wydawnictwo: Ezop

TUTAJ JESTEŚMY. WSKAZÓWKI DLA MIESZKAŃCA PLANETY ZIEMIA

na Ziemi, czyli gdzie?

Książka, którą Oliver Jeffers stworzył dla swojego syna, na tyle uniwersalna, że spodoba się rodzinom na całym świecie. Na Ziemi, zawieszonej w kosmosie, pojawia się maleństwo. Ta książka to opowieść o tym, co czeka je na tej planecie. Jakie krajobrazy będzie podziwiać na lądzie, jakie sekrety kryją głębiny mórz, jak niebo pomoże nam się odnaleźć, kiedy zgubimy drogę. Ziemia jest pełna ludzi i zwierząt, więc nigdy nie będziemy na niej sami. Najważniejsze to być dobrym, tolerancyjnym, wykorzystać dany nam na ziemi czas i… dbać o ciało „bo większość jego części nie odrasta” ;) idealny pretekst do rowmów na wiele ważnych tematów. Świetny prezent dla świeżo upieczonych rodziców.

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

BALLADY I ROMANSE

odkryj ballady i romanse na nowo

Przewodnik po dziełach wieszcza Adama Mickiewicza. 14 ballad i romansów ze świetnymi komentarzami Emilii Kiereś i wspaniałymi ilustracjami Marianny Sztymy. Autorka nie ukrywa, że jest wielką fanką Mickiewicza i próbuje pokazać nam, że jego (prawie 200letnie już!) utwory wcale nie są nudne czy trudne. I udaje jej się to! Tłumaczy nie tylko słowa, które wyszły z użycia, ale też przybliża dawne zwyczaje, nakreśla sytuacje polityczną i społeczną, pomagając zrozumieć dany utwór. Robi to z lekkością, zwracając się bezpośrednio do czytelników, angażując ich we wspólne czytanie. Okazuje się, że Ballady i Romanse mogą być wciągającą, atrakcyjną lekturą. Poznajemy poetę, młodego chłopaka, który nie wie jeszcze jak ważne staną się jego dzieła.

wiek: dla tych, którzy czytają Mickiewicza wydawnictwo: Egmont

KRASNOLUDKI. FAKTY. MITY. GŁUPOTY

zabawny świad krasnoludków

Wyczekiwana książka Macieja Szymanowicz, będąca (nie)kompendium wiedzy o krasnoludkach i ich zwyczajach. Czy krasnoludki biorą się z książek czytanych przed zaśnięciem czy z kropli deszczu? Jak podróżują? Co się dzieje, kiedy zostaniemy zainfekowani krasnoludkami? Czy wiecie, że dziury w serze, rumieńce na owocach i plamy na piżamie to zasługa krasnoludków? Może jakiś krasnoludek żyje w doniczce, pod waszym kaktusem? A może jakiś utknął w odkurzaczu? Mnóstwo tu świetnego humoru (autor puszcza też oko do dorosłych). Wesoło ilustracje z dużą ilością szczegółów sprawiają, że przy każdym kolejnym czytaniu odkrywamy coś nowego.

wiek: 4+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

ODKRYCIE LIMERYKI CZYLI 108 DOBRZE UMIEJSCOWIONYCH WIERSZYDEŁ DLA DZIECI

wierszyki dla małych i dużych

Limeryki to idealne wierszyki do czytania (i tworzenia) razem z dziećmi – krótkie, rytmiczne, wesołe, zaskakujące. Takie też są limeryki Bogusława Michalca. Obiecuję, że będziecie się radośnie śmiać. Zachęcam do sięgnięcia po mapę i poszukiwania miejsc, które występują w wierszykach – to świetny pretekst do nauki o świecie i jego różnorodności. Spróbujcie ułożyć własne limeryki – to szalenie wciągająca i rozwijająca językowo zabawa. Całość pięknie zilustrowana przez uzdolnioną Dianę Karpowicz, o której będzie coraz głośniej – zobaczycie!

wiek: 4+ wydawnictwo: Aksjomat

sylwestrowe video do obejrzenia tutaj