Książki z PnŚ 30 października 2019 - jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci

Rozmowy z dzieckiem o tym czym jest śmierć i co się z nami dzieje, kiedy umieramy, obawia się prawdopodobnie każdy rodzic. I każdy będzie ją musiał kiedyś przeprowadzić. Dziś z Dorotą Mintą podpowiadałyśmy jak przeprowadzić taką rozmowę. Jakich sformułowań unikać, żeby nie wzbudzić w dziecku lęku. Jakie książki mogą nam w tym pomóc.

DOKĄD IDZIEMY KIEDY ZNIKAMY?

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?

Książka o przemijaniu, w której nie pada słowo „śmierć”. Neutralna światopoglądowo – sprawdzi się w każdej rodzinie, niezależnie od wyznania. Idealna jako wsparcie do pierwszej, spokojnej rozmowy. Wszystkie rzeczy na świecie znikają. Nie tylko ludzie. Znikają chmury – zmieniają się w kałuże. Znikają zgrabione liście, kończą się wakacje. Mozę wspólnie zastanowicie się, gdzie znikają brakujące skarpetki? Dokąd idzie hałas? Gdzie nocą podziewają się wszyscy ludzie? Są rzeczy, które potrafią znikać błyskawicznie – jak śnieg – i takie, które do zniknięcia potrzebują duuużo czasu, np. kamienie. A dokąd my idziemy, kiedy znikamy? – jest mnóstwo możliwości. Na pewno sami dacie radę je wymyślić obserwując świat.

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?

wiek: 4+ wydawictwo: Kinderkulka

WSZĘDZIE I WE WSZYSTKIM

wszędzie i we wszystkim

Mama Yolandy zmarła. Nagle zniknęła. Dziewczynka bardzo za nią tęskni. Dorośli nie bardzo chcą rozmawiać z dzieckiem o śmierci, a Yolanda chce się dowiedzieć, gdzie jest mama. W końcu ta obiecała jej kiedyś: „Jeśli mnie poszukasz, skarbie, to mnie znajdziesz”. Obserwuje swojego młodszego braciszka, który zamiast z mamą, rozmawia z misiem. Widzi w nim swoją mamę. Tata mówi, że część mamy jest w obrazie, który namalowała. I w jej ulubionym kubku. Mama jest też pluszowym królikiem, którego uszyła dla córeczki. Jest w opowieściach cioci i w różach, które zasadziła w ogrodzie przed śmiercią. W wietrze, w gwiazdach – mama jest wszędzie. Ważne tylko, żeby o niej pamiętać. Pięknie zilustrowana, wzruszająca, prosta i mądra zarazem. Książka dla tych dzieci które doświadczyły straty, ale też dla wszystkich, którzy chcą je wesprzeć w przeżywaniu żałoby.

wszędzie i we wszystkim

wszędzie i we wszystkim

wszędzie i we wszystkim

wszędzie i we wszystkim

wszędzie i we wszystkim

wszędzie i we wszystkim

wiek: 4+ wydawnictwo: CoJaNaTo

PUSTKA

Pustka

“Puk Puk! Jestem Pustką po twoim kocie.”

W pokoju dziewczynki pojawia się „coś”. Pustka nie mruczy, nie można jej podrapać za uchem, bo ucha nie ma. Pustka nic nie ma, ale jakimś cudem wypełnia sobą cały pokój. Z pozoru niepotrzebna, zbiera jednak dziecięce łzy. Potrafi też wysłuchać opowieści o kocie, którego już nie ma. I choć nigdy nie zniknie, będzie robiła się coraz mniejsza i mniej przerażająca. Symboliczna opowieść o trudnych emocjach, która daje nadzieję. Nie tylko dla dzieci. Piekny prezent dla wszystkich, którzy przeżywają stratę.

Pustka

Pustka

Pustka

Pustka

Pustka

Pustka

wiek: 5+ wydawnictwo: Centrala

dzisiejsza rozmowa z Dorotą Mintą do obejrzenia tu

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek