Jakiś czas temu pokazywałam wam książeczki dla najmłodszych i mówiłam, że już dzieciom w drugim półroczu możemy pokazywać książeczki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Warto wybierać takie, które mają po jednej ilustracji na stronę
Nadchodzi jednak taki moment, kiedy obrazki to dla dziecka za mało i potrzebna jest historia i zabawa:
JANO I WITO W TRAWIE
Tytułowi bohaterowie istnieją naprawdę, a książkę napisała ich mama, która jest logopedką. Chłopcy znajdują magiczny kamień. W książce ma fakturę prawdsiwego kamienia! - dzieci to uwielbiają! Kiedy go dotkną cały świat staje się ogromny. I pełen dzwięków - żeby odnaleźć kamień i powrócić do norlanych rozmiarów chłopcy wędrują przez łąkę. Spotykają pszczołę, która robi "Bzzz, Bzzz", ptaszka, który robi "Ćwir, Ćwir" i wiele innych stworzeń.
wiek: 1+ wydawnictwo: Mamania
IDZIEMY NA NIEDŹWIEDZIA
Książka, którą znam już na pamięć ;) ma to tę zaletę, że jeśli jest taka potrzeba, możemy ją czytać po ciemku. A czytamy często. Rytmiczny tekst pełen wyrazów dźwiękonaśladowczych.
Idziemy na niedźwiedzia Złapiemy wielkiego niedźwiedzia Jest taki wielki dzień Nie boimy się
Rodzina po drodze na niedźwiedzia pokonuje różne przeszkody. A kiedy go spotkają? Wszystko czytamy od końca i o wiele wiele szybciej!
wiek: 1+ wydawnictwo: Dwie Siostry
KTO PROWADZI?
To co tygryski lubią najbardziej, czyli zagadki! Na jednej stronie widzimy pojazd i kilka zwierząt z rekwizytami. Dziecko musi odgadnąć kto będzie prowadził i dokąd pojedzie. Naśladujemy dźwięki pojazdów. Na dodatek pod spodem jest wersja po angielsku. Więc przyda się później do nauki języka. Idealna dla dzieci dwujęzycznych. No i te ilustracje!
wiek: 2+ wyawnictwo: Babaryba
PUCIO UCZY SIĘ MÓWIĆ I PUCIO MÓWI PIERWSZE SŁOWA
Ukochane książki tysięcy polskich (i nie tylko!) dzieci. Książka idealna. Autorka jest logopedą i pedagogiem. Na początku znajdziemy instrukcję dla rodziców, książka jest skonstruowana tak, żeby zachęcać do pokazywania i nazywania rzeczy.
Pierwsza część to głównie wyrazy naśladowcze.
Druga to pierwsze słowa (rzeczowniki, ale też przymiotniki, czasowniki czy przyimki: na, pod, w).
Sytuacje pokazane w Puciu są dobrze znane naszym dzieciom. To po prostu codzienność małego chłopca, który odkrywa świat. Nic dziwnego, że Pucia i jego sympatyczną rodzinę pokochały dzieci. Rodzice zazwyczaj mają go dosyć, bo wertują książkę setki razy - sami widzicie, jak sfatygowane sa nasze egzemplarze ;)
PUCIO UCZY SIĘ MÓWIĆ (1+)
PUCIO MÓWI PIERWSZE SŁOWA (1,5+)
Na uwagę zasługują również inne książki dr Marty Galewskiej - Kustry, autorki Pucia, przeznaczone dla starszych dzieci, które uczą się mówić poprawnie.
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
SERIA O MUSZE FEFE
Mucha Fefe to jedyna mucha wzbudzająca moją sympatię. Pełna energii, wyszczekana bohaterka jest gwarantem, że dzieci chętnie będą ćwiczyć poprawną wymowę i sztukę opowiadania. A rodzice docenią dowcip i wartką akcję.
Z MUCHĄ NA LUZIE ĆWICZYMY BUZIE
Mucha gasi pożar, chodzi do kina, spiewa w operze. Wraz z nią dzieci wykonują ćwiczenia, które pomagają wytrenowac język, wargi czy podniebienie. Książka zawira cenne wskazówki dla rodziców.
wiek:4+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Z MUCHĄ ŚWIAT ZWIEDZAMY I OPOWIADAMY
Przygody muchy, która wybrała się na wakacje zachęca dzieci do opowiadania o jej przygodach i wymyślania kolejnych.
wiek: 4+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia
WIERSZYKI ĆWICZĄCE JĘZYKI
Logopedyczne rymowanki zaprojektowane tak, żeby sprawiać dzieciom frajdę. Dzięki nim rodzice będa w stanie rozpoznać, z wymawianiem których głosek dziecko ma problemy. Podzielone na 3 części: dla 4latków, 5latków i chojraków - ta zawiera nieco trudniejsze wyzwania. wskazówki dla rodziców pomoga wykorzystać potencjał książki
wiek: 4+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia
A kiedy nasze dzieci podrosną i nauczą się porprawnie warczeć i szeleścić, nadchodzi pora na zabawę językiem. Mam dla was dwie propozycje:
GRUBA RYBA CIENKO ŚPIEWA
Napisane przez mamę, zilustrowane przez córkę wierszyki wykorzystujące popularne powiedzenia i tłumaczące ich znaczenie. Wilczy apetyt? Dumny jak paw? Sokoli wzrok? Niebo w gębie? Dzięki tej książce dzieci z łatwością zrozumieją ich znaczenie. Jeśli macie w domu rodzeństwo, młodsza pociecha z pewnością doceni rytmiczność wierszyków i zabawne, kontrastowe ilustracje.
wiek: 4+ wydawnictwo: Zuzu Toys
SYLABORATORIUM, CZYLI LEKSYKON MŁODEGO ERUDYTY
Ciekawa jestem czy znacie wszystkie te wyrazy, bo mnie kilka zaskoczyło. Oprócz definicji znajdziemy tu krótkie teksty pisane prozą lub wierszem wykorzystujące dane słowo - stworzyło je dziesięciu autorów, wstępem opatrzył profesor Jerzy Bralczyk a zilustrował Paweł Pawlak. Jest też miejsce na własne notatki i naklejki, które pomogą nam tworzyć własne słowa.
wiek: 7+ wydawnictwo: Egmont
rozmowę możecie zobaczyć tutaj(https://pytanienasniadanie.tvp.pl/35609892/ksiazki-wspierajace-rozwoj-mowy)