Ksiażki z PnŚ 12 marca 2018 - jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Dziś ważny i niełatwy temat, dlatego zaprosiłam do rozmowy psycholog Dorotę Mintę
Jak przygotować dziecko na to, że będzie mieć rodzeństwo? Jak wybierać książki, które mogą w tym pomóc? W księgarniach znajdziemy wiele pozycji o rodzeństwie. Jednak większość z nich mówi o tym, jak to fajnie i wesoło mieć młodszego brata czy siostrę i podobną narrację przyjmują w rozmowie z dzieckiem rodzice. W rzeczywistości nie zawsze jest tak wesoło… Książki dla dzieci, które znajdują się w takiej sytuacji, powinny przygotowywać na to, że może być trudno i że będzie inaczej.

MAMA NA DIECIE (PREMIERA)

mama na diecie

Druga część lubianego “Taty w sieci” Pewnego dnia pingwinia mama zaczyna się dziwnie zachowywać. Przechodzi na drastyczną dietę, raz jest smutna, raz wesoła, w końcu zaczyna się czuć gorzej… Słusznie się domyślacie - mały pingwin będzie miał rodzeństwo! Zaszokowany tata snuje plany powiększania igloo a mama rezygnuje z diety ;)

Wiek: 3+ Wydawnictwo: Muchomor

mama na diecie

PETER I LENA - JA TEŻ CHCĘ MIEĆ RODZEŃSTWO

peter i lena

Klasyka autorstwa Astrid Lindgren, pokazująca, że problem, o którym mówimy, istniał od zawsze i pojawiał się w literaturze dziecięcej. Peter marzy o rodzeństwie, ale gdy w domu pojawia Lena, stwierdza, że jej nie kocha. Nie rozumie, jak rodzice mogą kochać kogoś, kto tak krzyczy. W złości nawet uderza Lenę i kopie mamę. Sytuacja zmienia się kiedy mama angażuje Petera w opiekę nad siostrą. Kiedy w domu pojawia się kolejny dzidziuś, Peter reaguje już zupełnie inaczej.

Wiek: 4+ Wydawnictwo: Zakamarki

Opowiadanie jest aktualnie dostępne w książce “Peter i Lena. Dwa opowiadania”

peter i lena

ŁADNIE BOLUSIU

ładnie bolusiu

Boluś chciał brata, no i ma. Brat płacze i dostaje smoczek, a Boluś jest na smoczek za duży. Wynosi więc brata z domu i zabiera mu smoczek. Po kilku przygodach, pędem wróci do brata i odda smoczek, a mama nawet niczego nie zauważy. Zabawna opowieść pokazująca, jak skrajne emocje może wzbudzać w dziecku młodsze rodzeństwo.

Wiek: 2+ Wydawnictwo: Zakamarki

ładnie bolusiu

GŁUPI DZIDZIUŚ

głupi dzidziuś

Nie wiemy, czy brata chciał mieć Henio, poznajemy go, kiedy już go ma i marzy o tym, żeby go oddać do szpitala. Kiedy jednak Henio podejrzewa, że w całym domu czają się złe Wilki, zabiera brata do siebie, żeby go chronić.

Wiek: 2+ Wydawnictwo: Dwie Siostry

głupi-dzidziuś

GDY SMOK WPROWADZA SIĘ PONOWNIE

gdy smok się wprowadza ponownie

O trudnej drodze do zaakceptowania młodszego brata. O konfliktach jakie pojawiają się w rodzinie, kiedy świat kręci się wokół płaczącego niemowlaka. Wyjątkowe, piękne ilustracje. Soczyste kolory i detale sprawiają, że mamy niemal wrażenie oglądania filmu.

Wiek: 4+ Wydawnictwo: CzyTam

gdy smok

MOJA MŁODSZA SIOSTRA

Moja młodsza siostra

Kontynuacja popularnej “Miłości” skonstruowana podobnie - chłopiec opowiada o pojawieniu się młodszej siostry. O swojej niepewności, o jej dorastaniu, wspólnych zabawach i kłótniach i tym co najfajniejszego jest w byciu starszym bratem.

Wiek: 3+ Wydawnictwo: Entliczek

Moja młodsza siostra

**rozmowa z programu do obejrzenia tutaj

MOGĄ CIĘ TEŻ ZAINTERESOWAĆ KSIĄŻKI O RELACJACH MIĘDZY RODZEŃSTEM:

Teraz będziesz kurą

Okropny rysunek

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 6-8 PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek