Dzisiaj przygotowałam dla Was książki, które wzbogacą dziecięce słownictwo i nauczą jak prowadzić dyskusje.
Jak to powiedzieć? Wielka Księga Wiedzy
Bogato ilustrowany słownik obrazkowy, dzięki któremu dzieci poznają synonimy, antonimy i sposoby na to, jak doprecyzować swoją wypowiedź. Słowa podzielono tematycznie. Znajdziemy tu rozdział dotyczący domu i rodziny. Poznamy słowa związane z podróżowaniem, sportem czy wizytą u lekarza.
Jest dział dotyczący kształtów i kolorów i rozdziały poświęcone roślinom czy zwierzętom. Nie zapomniano również o radach dla tych, którzy lubią snuć opowieści. Ile znasz odcieni żółtego? Na ile sposobów potrafisz opisać sierść pantery? Kiedy jesteś wesoły uśmiechasz się, promieniejesz, a może szczerzysz zęby? Czy wiesz ile nazw mają zwykłe kalosze?
wiek: 6+ wydawnictwo: Zielona Sowa
Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci (nowość)
Tegoroczne wakacje najprawdopodobniej większość z nas spędzi w Polsce. To doskonała okazja do odwiedzania różnych regionów naszego kraju. Warto jednak wiedzieć, że gdy wyruszymy w Bieszczady, na Suwalszczyznę czy do Borów Tucholskich, usłyszymy tam słowa, które mogą nas zaskoczyć.
W okolicach Grudziądza dzieci robią szneki, czyli głupie miny. Z wycieczki po Kurpiach możecie sobie przywieźć byśka, czyli figurkę zwierzątka. Na śląsku możecie spróbować słodkich szkloków i kopalnioków. W Bieszczadach nad huczkiem możecie spotkać zazulę. W Lublinie można przejechać się trajtkiem z brejdaczką. Michał Rusinek zebrał regionalizmy z polskich miast, miasteczek i wsi i opisał w formie krótkich, zabawnych opowiastek. Atlas pięknie zilustrowała Joanna Rusinek. Znajdziecie tu elementy polskiego folkloru i przedmioty charakterystyczne dla różnych regionów Polski.
wiek: 6+ wydawnictwo: Bezdroża
Dawniej, czyli drzewiej
Wiele słów znaczyło kiedyś coś zupełnie innego niż dzisiaj. Małgorzata Strzałkowska zebrała je i opisała, dbając o to, żeby dostarczyć czytelnikom również porządną porcję wiedzy historycznej. Ta wiedza przyda nam się, żeby zrozumieć książki napisane kilkaset lat temu, ale też pomoże zrozumieć popularne powiedzenia.
Poznając zapomniane znaczenie słów poznajemy również dawne zwyczaje. Serniki robiono kiedyś z drewna. Kaszę jedzono ze szwedami. I wcale nie byli to mieszkańcy Szwecji. Damy nosiły kiedyś lamy i zajadały się pomadkami. A w upalny dzień chętnie spacerowały chłodnicą albo siedziały w chłodniku. Znajdziecie tu również kilkadziesiąt słów, którymi możecie zastąpić wyraz fajny. I kilka łamańców językowych. Wisienką na torcie są zabawne ilustracje Adama Pękalskiego.
wiek: 7+ wydawnictwo: Bajka
Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci
Historyjki z życia Zosi, która na co dzień uczy się mówić tak, żeby inni jej słuchali. Przygotowuje argumenty, żeby przekonać rodziców, żeby zapisali ją na kurs fotografii. Podziwia nowego dyrektora szkoły, który sprawia, że dzieci z entuzjazmem podchodzą do rozpoczęcia roku szkolnego. Choć jednocześnie Zosia wietrzy tutaj podstęp – czy słusznie? Dziewczynka pomaga też tacie przygotować przemówienie na spotkanie członków klubu rowerowego i przysłuchuje się dyskusji rodziców, którzy mają zupełnie inne plany na wspólne wakacje.
Czasami Zosi udaje się przekonać rodziców do swoich racji. Czasem przegrywa z argumentami koleżanek. Wszystkie sytuacje, z którymi musi się zmierzyć, to sytuacje z którymi spotykają się wszystkie dzieci. Po każdym rozdziale znajdziecie ćwiczenia, które pomogą Wam przygotować się do dyskusji czy zinterpretować to, co mówią inni. W książce jest też komiks o historii retoryki – można go czytać oddzielnie, albo po kawałku, wraz z kolejnymi rozdziałami książki – wątki w nim poruszane są dopasowane do wydarzeń z życia Zosi.
książka jest jedną z serii Na końcu języka - więcej o niej napiszę dalej.
wiek: 8+ wydawnictwo: Literatura
Nolens volens, czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich (premiera)
Łacińskie sentencje towarzyszą nam na każdym kroku. Część z nich znamy w oryginalnym brzmieniu. Wiele wygłaszamy po polsku. Skąd się wzięły, jak historie się za nimi kryją. Kto pierwszy raz wymówił słynne słowa. Słynne cytaty, dobre rady, powiedzenia dotyczące medycyny, pieniędzy, czasu czy śmierci. Motta i prawdy życiowe.
Krótko opisano genezę haseł takich, jak carpe diem, nomen omen czy corpus delicti. Dłuższe historie kryją się za pecunia non olet, primum non nocere czy o tempora, o mores. Dowiecie się jakie łacińskie sentencje można znaleźć na banknotach, na fasadzie gdańskiej kamienicy czy nad wejściem do Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach albo na kolumnach w budynku Sądu Najwyższego. Dowiecie się, jak poprawnie akcentować łacińskie słowa.
wiek: 12+ wydawnictwo: Druganoga
[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]
To wszystkie książki, które pokazywałam dzisiaj w Pytaniu na śniadanie. Mam jeszcze jednak w zanadrzu kilka innych, które mogą Was zainteresować:
Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata
Różne nacje mają słowa na określenie czegoś o czym nam się nawet nie śniło. Te niesamowite wyrazy znajdziecie w pieknie wydanej, ślicznie ilustrowanej książce, która ukazała się nakładem ART Egmont.
Szwedzi jadają posiłek zwany Gokotta - spożywają go przed świtem, żeby móc usłyszeć pierwszy śpiew ptaków. Nefelibata to w Hiszpanii ktoś, kto chodzi z głową w chmurach. W Islandii mają czasownik Hoppipolla, który oznacza skakanie po kałużach. moment tuz przed zaśnięciem, między snem a jawą, to według Włochów Dormiveglia. A Japończycy mają Komorebi - światło słoneczne padające przez liście drzew. Prawda, że piękne?
wiek: 7+ wydawnictwo: ART Egmont
Sylaboratorium, czyli leksykon młodego erudyty
Ciekawa jestem czy znacie wszystkie te wyrazy, bo mnie kilka zaskoczyło. Oprócz definicji znajdziemy tu krótkie teksty pisane prozą lub wierszem wykorzystujące dane słowo - stworzyło je dziesięciu autorów, wstępem opatrzył profesor Jerzy Bralczyk a zilustrował Paweł Pawlak. Jest też miejsce na własne notatki i naklejki, które pomogą nam tworzyć własne słowa.
wiek: 7+ wydawnictwo: ART Egmont
Gruba ryba cienko śpiewa
Napisane przez mamę, zilustrowane przez córkę wierszyki wykorzystujące popularne powiedzenia i tłumaczące ich znaczenie. Wilczy apetyt? Dumny jak paw? Sokoli wzrok? Niebo w gębie? Dzięki tej książce dzieci z łatwością zrozumieją ich znaczenie. Jeśli macie w domu rodzeństwo, młodsza pociecha z pewnością doceni rytmiczność wierszyków i zabawne, kontrastowe ilustracje.
wiek: 4+ wydawnictwo: Zuzu Toys
30 znikających trampolin
Polecam Waszej uwadze tę książkę, chociaż wiem, że obecnie może być ciężko ją upolować w księgarniach. Są jednak oferty na na przykład na Allegro. Książka jest też dostępna jako ebook. (listę miejsc, w których może być dostępna znajdzieci pod opisem) Zosia i Łukasz wracają ze szkoły do domu i zauważają, że w ich ogrodzie brakuje trampoliny. Próbują odkryć tajemnicę jej zniknięcia.
Ta sama historia została opowiedziana w książce na 30 różnych sposobów. Są tu wersje reporterska i plotkarska. Są opisy wydarzeń według Łukasza, Zosi, Mamy i Taty. Jest relacja esemesowa i rymowanka. Jest też miejsce na historię opisaną przez czytelnika. To świetne ćwiczenie kreatywności i szansa na poznanie różnych form literackich.
wiek: 10+ wydawnictwo: Albus
Tresura pióra
Znajdziecie tu 30 zadań, które pokażą, jak kreatywnie pisać. Pomogą Wam w tym rady i próbki twórczości uznanego autora, Rafała Witka. Wraz z nim stworzycie hasła reklamowe, opiszecie wąż prysznicowy, przerobicie oficjalny dialog na taki prowadzony językiem potocznym. Będziecie się bawić słowami, tworzyc zagadki, wymyślać rymy. Stworzycie nawet własny biogram, na wypadek, gdybyście niedługo zostali znanymi pisarzami.
wiek: 9+ wydawnictwo Zielona Sowa
seria Na końcu języka
Wszystkie książki serii znajdziecie na stronie stronie Wydawnictwa Literatura - TUTAJ
Ja, poza Co ty mówisz?! chciałam Wam polecić 3 z nich, wszystkie autorstwa Agnieszki Frączek. To Złap byka za rogi, Byk jak byk i Dziadki i dziatki, czyli o słowach starych i nowych W dwóch pierwszysch znajdziecie zabawne wierszyki, dzięki którym dzieci utrwalają poprawny sposób mówienia, odmiany wyrazów. każej rymowance towarzyszy przejrzysty opis zasad językowych. Formy poprawne zaznaczono w tekście na zielono, błędy na czerwono.
Dziadki i dziatki to książka z wierszami o mejlach i kałamarzach, trotuarach i sweet fociach, dronach i koafiurach. Oprócz zabawnych wierszyków są tu definicje słów trudnych, nieznanych czy brzmiących obco.
wiek: 7+ wydawnictwo: Literatura
Złap byka za rogi
Byk jak byk
Dziadki i dziatki