Dzisiaj mam dla Was kilka książek, pokazujących, że w rodzinie i we wspólnocie siła. Nawet jeśli chwilami trudno nam tym pamiętać...
A na początek coś dla dzieci, które nie chcą już dłużej siedzieć w domu.
ZOSTAŃ W DOMU – darmowa książka do pobrania z internetu
![zostań w domu]https://res.cloudinary.com/obibooki/image/upload/v1653231530/zostanwdomu-okladka_e1lsyf.jpg)
Karolina Piotrowska, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka, znana jako mamaSeksuolog, przygotowała książeczkę, wspierającą dzieci. Możecie ją pobrać TUTAJ, wydrukować, lub czytać z telefonu czy komputera.
„Pewnego dnia Hania dowiedziała się, że wszystkie dzieci muszą zostać w domu. Hania nie pójdzie do przedszkola, a jej brat Tomek nie pójdzie do szkoły.” W telewizji prezenter mówi o wirusie i epidemii, a mama wygląda na zdenerwowaną. Hania nie może odwiedzić koleżanki, ani babci. Nie może iść na ciastko do ulubionej cukierni.
Na szczęście blisko jest mama gotowa przytulić dziewczynkę, kiedy ta robi się smutna. Tłumaczy też cierpliwie dlaczego zdrowe osoby nie mogą wychodzić z domu i proponuje zabawę.
Książeczka zawiera też instrukcję o poprawnego mycia rąk dla dzieci, pomysły na domowe eksperymenty i rady dla rodziców.
wiek: 4+
Nasze małe MY (nowość)
MY jest niesamowite. Pojawia się tam, gdzie ludzie się lubią i jest bardzo cenne. Książka opowiada o MY Bena i Emmy. MY sprawia, że dzieci myślą o sobie nawet wtedy, gdy się nie widzą. Sprawia, że oboje nabierają odwagi, śmieją się w najbardziej przygnębiające dni.
Czasami, kiedy Ben i Emma się kłócą i mówią sobie bardzo nieprzyjemne rzeczy, MY źle się czuje i robi się coraz mniejsze. Ale spokojnie, wtedy chowa się w zakamarku serca, ale jeśli się postarają, może szybko wrócić. Zwróćcie uwagę na ilustrację ze słowami, które do siebie kierują. Wiem, że niektórzy z Was unikają książek, w których padają takie wyrazy. Ja osobiście uważam, że mogą działać terapeutycznie, bo w złości i mali i duzi potrafią przekroczyć pewne granice. To też okazja do tego, żeby porozmawiać z dzieckiem o tym, że słowa moga ranić i dzielić.
„Tak to dzięki spędzonym razem chwilom, miłym słowom, gotowym do słuchania uszom, porcji „przepraszam”, szczypcie „nie gniewam się” i ociupinie „lubię cię”. MY znowu nabiera sił.""
wiek: 4+ wydawnictwo: Esteri
Edzio i tajemnica zupy (nowość)
Kolejna książka z serii „Edzio i przyjaciele”. Tym razem w nieco większym formacie. Wiewiórek Edzio znajduje starą książkę kucharską swojej babci, a w niej przepis na ukochaną zupę dzieciństwa – zupę ze wszystkiego. „Każdy gość przynosi wybrany samodzielnie składnik i wrzuca go do wody… Jednak, żeby uzyskać niesamowity smak zupy ze wszystkiego, potrzebny jest jeszcze tajemniczy składnik” – czyta Edzio i przypomina sobie, że babcia zawsze powtarzała, że trzeba go odnaleźć samemu.
Wszyscy przyjaciele poszukują więc tajemniczego składnika, ale choć mija cały dzień, nie udaje im się go odnaleźć. Na dodatek w trakcie poszukiwań doszło do sprzeczki między puchaczem Jerzym, Cosiem i myszką Helcią. Obrażony Jerzy odlatuje bez słowa.
Kiedy zupa jest gotowa, Edzio ciągle ma wrażenie, że zupie czegoś brakuje. Próbuje ją doprawić, ale nic nie pomaga. I wtedy w drzwiach pojawia się puchacz Jerzy. Wszystkie miejsca przy stole są zajęte, wszystko jest na swoim miejscu. I zupa nagle zaczyna smakować tak, jak powinna.
wiek: 3+ wydawnictwo: Wytwórnia
Maleńki król
Dawno dawno temu żył sobie maleńki król. Miał ogromny zamek strzeżony przez wielkich żołnierzy, jadał przy wielkim stole uginającym się od smakołyków, a zamiast wanny miał wielka fontannę. W ogromnym łóżku było mu tak smutno, że nie mógł zasnąć.
Postanowił więc znaleźć sobie żonę. Jego wybranką została wielka księżniczka. Byli razem bardzo szczęśliwi i mieli mnóstwo dzieci. ogromny zamek stał się za ciasny, więc maleńki król odesłał żołnierzy do ich rodzin. Przy dużej rodzinie łózko było w sam raz. Po kolacji nie zostawał na stole ani okruszek. Dzieci biegały po komnatach zamku. Król wreszcie poczuł się szczęśliwy. I może spać spokojnie - to też idelna książka na dobranoc
Wzruszająca opowieść o tym, jak ważna jest rodzina i o tym, że kiedy jest nas więcej to jesteśmy szczęśliwi. Nawet jeśli trochę nam ciaśniej.
Dodatkowy plus za wprowadzenie nauki liczenia do 10 i za foteliki samochodowe dla dzieci montowane na królewskim rumaku ;)
wiek: 2+ wydawnictwo: Dwie Siostry
Sam i Watson przeganiają gniew
Wsparciem w trudnych chwilach może być dla nas ukochane zwierzątko. Sam siedzi zły w swoim pokoju. Przed chwilą mama na niego nakrzyczała. Przychodzi do niego kot Watson. Kot, mimo że chwilowo gorzej widzi z powodu alergii, doskonale wyczuwa, że chłopiec jest zdenerwowany. Zwierzęta wiedzą takie rzeczy. Wdrapuje się na kolana chłopca i zaczyna mruczeć. Sam głaszcze kota i od razu czuje się lepiej.
„To pozytywna energia. Dzielę się nią z tobą, żebyś się lepiej poczuł. (…) Naukowcy odkryli, że kocie mruczenie potrafi nawet uspokoić zbyt gwałtowne bicie ludzkiego serca” – tłumaczy Watson. Przez cały czas mądry kot wypytuje malca o jego emocje. Za radą kota chłopiec kładzie się na łóżku i wyobraża sobie kolejno chmury rozganiane przez wiatr, ciepłe promienie słońca na twarzy, błękitne niebo. I ma już zupełnie dobry humor.
wiek: 4+ wydawnictwo: Adamada