Książki z PnŚ 8 sierpnia 2018 - wszystko czego nie wiecie o pszczołach

Książki z PnŚ 8 sierpnia 2018 - wszystko czego nie wiecie o pszczołach

Dzisiaj Dzień Pszczół. Niewiele jest na świecie stworzeń, którym zawdzięczamy tak wiele, dlatego warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Skąd się bierze miód? Jak pomóc pszczołom wrócić do ula? Czego możemy się nauczyć od pszczół i jak je wykorzystać w nauce matematyki?

PSZCZÓŁKA

historia pewnej pszczółki

Dobra książka na początek przygody z pszczołami. Na ukwieconej łące spotykamy pracowitą pszczółkę i podglądamy co robi. Znajduje kwiatek, wypija nektar, wraca do dzikiego ula. Towarzyszymy jej aż do zapadnięcia w zimowy sen, a później razem wracamy na łąkę. Krótki rymowany tekst uzupełnia pełne życia ilustracje. A na końcu znajdziecie krótki poradnik dbania o pszczoły.

wiek: 3+ wydawnictwo: Kultura Gniewu

OPOWIEM CI MAMO, SKĄD SIĘ BIERZE MIÓD

skąd się bierze miód?

Lubiana seria dla przedszkolaków. Bardzo szczegółowe ilustracje, nad którymi można spędzić dużo czasu opowiadając i wyszukując za każdym nowe elementy. Przystępnie podane informacje są uzupełnione rymowanymi zagadkami i zadaniami. Dodatkowo pomysły zabaw plastycznych. Możecie zrobić własny ul z rolek po papierze i pudełeczek z czekoladowych jajek, albo pszczeli ogród z waty i bibuły!

wiek: 3+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

zostaw pszczołom łyżeczkę cukru!

PSZCZOŁY MIODNE I NIEMODNE

wszystko o pszczołach

najbardziej „naukowa” pozycja w dzisiejszym zestawieniu. Znajdziecie tu wiele żółto czarnych owadów. Trzmiele, osy, murarki i koczownice. Które nam sprzyjają, a które są szkodnikami? Jak pszczoły porozumiewają się. Jak powstają pszczele kolonie? Gdzie mieszkają pszczoły samotnice i czy samo możemy wybudować dla nich domek.Jak pszczoły widzą i jak ze sobą rozmawiają? I jak je obserwować? To wszystko i o wiele więcej w książce Justyny Kierat

wiek: 5+ wydawnictwo: Multico

PSZCZOŁY

najsłynniejsza polska książka o pszczołach

Przetłumaczona już na dziesiątki języków książka Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego, to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników owadów, ale dla wszystkich ciekawskich czytelników. Wiedzieliście, że pszczoły żyły na świecie już wtedy, kiedy zamieszkiwały go dinozaury? Że Faraonowie dobrze znali się na pszczelarstwie, a greccy bogowie żywili się miodem? Kto się w miodzie kąpał a kogo w miodzie transportowano i dlaczego? Jak wygląda praca pszczelarza? Które rośliny są miododajne i jakie warzywa i owoce zawdzięczamy pszczołom? Jak wyglądają wędrowne pasieki i czemu warto stawiać ule w miastach. Fantastyczne ilustracje, od których nie można się oderwać. Mnóstwo ciekawostek z całego świata, a nawet przepis na miodowniczek.

wiek: 6+ wydawnictwo: Dwie Siostry

MISZA I GRISZA RATUJĄ ŚWIAT

miś i pszczółka ratują świat

Coś dla najmłodszych czytelników. Pluszowy Miś ma zachciankę. Marzą mu się miód i sok malinowy, wyrusza więc na poszukiwania do lasu. Nie znajduje jednego ani drugiego, spotyka za to pszczółkę Griszę. Pszczoła ma problem - wielka ciemna chmura sprawia, że nie może ona ani zapylić kwiatów, ani wyprodukować miodu. Misza pomaga jej przegonić chmurę. Słuchając rymowanego tekstu dzieci poznają cyfry i liczby do 12. Uczą się też trochę o ekologii. Tym, co wyróżnia tę książkę są ilustracje. Scenografia była wykonywana ręcznie ze skrawków materiałów, gałązek czy muliny, a następnie fotografowana. Jeśli polubicie sympatyczne filcowe stworzonka ich dalsze przygody znajdziecie w książce MISZA I GRISZA IDĄ DO LASU.

wiek: 2+ wydawnictwo: Tashka

GRA LICZNE PSZCZOŁY

pszczoły nauczą Cię liczyć

Jeśli macie w domu małego miłośnika pszczół, to ta gra pomoże mu w nauce dodawania i odejmowania. Nasze pszczółki mają za zadanie ułożyć odpowiednie kształty na plastrze miodu. W tym celu musimy ułożyć równania, których wynik da nam odpowiednie liczby. Sporo kombinowania, kilka wariantów gry i dwa poziomy trudności - dla młodszych i starszych. Czy jest coś lepszego niż nauka przez zabawę?

wiek: 6-9 wydawnictwo: Zielona Sowa

rozmowę zobaczycie tu, bzzzz