Książki z PnŚ 14 maja 2018 - adaptacja w przedszkolu, żłobku, rozłąka z rodzicami

Jeśli Wasze dziecko idzie do przedszkola we wrześniu, to teraz jest ostatni moment na to, żeby zacząć je (i siebie) przygotowywać do tego ważnego wydarzenia. Dzisiaj - jako mama świeżo upieczonego przedszkolaka - rozmawiałam z psycholog Dorotą Mintą o tym, jak przetrwać ten czas i jakie książki mogą nam w tym pomóc.

Skupiłyśmy się dziś na książkach, które pomogą oswoić temat rozłąki z rodzicem i wprowadzą termin przedszkola.

Na rynku jest wiele książek o przedszkolach, ale najczęściej skupiają się one na relacjach z kolegami i przygodach, jakie w przedszkolu przeżywają dzieci. Na te jednak przyjdzie czas pod koniec września - po udanej adaptacji.

FELUŚ I GUCIO IDĄ DO PRZEDSZKOLA

pierwsze dni w przedszkolu

Narratorem książki jest trzylatek Feluś, którt opowiada o codziennych przedszkolnych sytuacjach. Od pożegnania z mamą w szatni, przez zabawy, posiłki, spacery, lepsze i gorsze momenty aż po wieczore zasypianie - cały dzień z życia przedszkolaka. Wielkim atutem tej książki są ciepłe ilustracje, zrozumiały tekst i rady dla rodziców, które znajdziecie na początku.

pierwsze dni w przedszkolu

pierwsze dni w przedszkolu

pierwsze dni w przedszkolu

pierwsze dni w przedszkolu

wiek: 2+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

ROK W PRZEDSZKOLU

rok w przedszkolu

książka obrazkowa, która umożliwi nam opowiadanie o przedszkolu dostosowane do potrzeb naszej rodziny. 12 miesięcy przedszkolnego życia na ilustracjach pełnych szczegółów pozwoli nam odgrywać różne scenariusze. Książka będzie też pomocna w diagnozowaniu różnych przedszkolnych problemów - wystarczy, że pozwolimy opowiadać dziecku i będziemy uważnie go słuchać.

rok w przedszkolu

rok w przedszkolu

rok w przedszkolu

rok w przedszkolu

wiek: 3+ wydawnictwo: Nasza Księgaria

NIE CHCĘ BYĆ DUŻY

odcinanie pępowiny

Nie tylko dla przedszkolaków, ale też dla dzieci idących do żłobka i tych, które obawiają się każdej rozłąki z rodzicami. (a także dla rodziców, którzy obawiają się “puścić malucha w świat”)

Mama Kangurzyca próbuje nakłonić, podrośniętego już, Kangurka, żeby opuścił jej torbę. Nie jest to jednak łatwe… Nie interesuje go kolorowy świat wokół, niektóre rzeczy wręcz go przerażają. Do czasu, aż spotyka innego kangurka…

odcinanie pępowiny

odcinanie pępowiny

odcinanie pępowiny

odcinanie pępowiny

wiek: 2+ wydawnictwo: adamada

UŚMIECH DLA ŻABKI

rozłąka z mamą

Dla wszystkich dzieci tęskniących za rodzicem. Nie tylko tych w przedszkolu. Mała Żabka jest smutna. Wyczuwa to jej mama, pracująca w sklepie z dala od ich domu. Mama Żabki prosi więc jednego ze swoich klientów - Bobra - żeby ten zaniósł jej uśmiech do jeziora, tak, żeby jej córeczka mogła go zobaczyć. Uśmiech rozpoczyna podróż. Plejada zwierząt, napotykając po drodze różne trudności, przekazuje go sobie. Gdy w końcu Żabka widzi uśmiechniętego posłańca, bez problemu rozpoznaje w nim uśmiech swojej mamy. I od razu czuje się lepiej. To również piękna opowieść o wzajemnej życzliwości i współpracy. Niezastąpiony duet - Przemysław Wechterowicz i Emilia Dziubak - gwarantuje mądry, zapadający w pamięć tekst i mistrzowskie ilustracje.

rozłąka z mamą

rozłąka z mamą

rozłąka z mamą

rozłąka z mamą

wiek: 3+ wydawnictwo: Ezop

cała rozmowa do obejrzenia tutaj.

miłość

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 PnŚ


Zobacz inne tematy
adaptacja adopcja adwent Afryka anatomia architektura babcia baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie choroba chłopcy ciekawostki ciąża czytanie dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dorota Minta drzewa dziadek dzieci edukacyjne ekologia emocje etno ewolucja fizyka folklor fryzjer girl power gniew gry dla dzieci historia humor inspiracja jak to działa jednorożec jesień karmienie piersią karty edukacyjne kino konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori motyle na dobranoc na prezent naukowe niepodległość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odwaga okienka Oliver Jeffers owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pop-up potwory powieści powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rymowane różnorodność samodzielne czytanie seksualność smok smutek sport starość stereotypy strach strata strażacy szkoła sąsiedzi taniec tata technika tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa Wielkanoc wieś wiosna wspieranie rozwoju mowy wyobraźnia Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zoo zwierzęta zęby złość śmierć rodzica święta żłobek