Książki z PnŚ 12 grudnia 2018 - pomysły na prezent, klasyka w nowej odsłonie

Książka to sprawdzony prezent na każdą okazję, często mamy jednak problem z tym, jaki tytuł wybrać. Taka książka powinna być pięknie wydana, zaskakująca. I dobrze, żeby obdarowany często do niej wracał. Dziś pierwsza część moich prezentowych propozycji, a w niej klasyczne dzieła w nowych, fascynujących odsłonach – ucieszą i dzieci i dorosłych!

BAŚNIE DLA MŁODSZYCH I STARSZYCH (NOWOŚĆ)

Baśnie w nowej odsłonie

6 klasycznych baśni opowiedzianych na nowo przez Zofię Stanecką. Wydarzenia w nich opowiedziane, nie odbiegają zbytnio od oryginalnej fabuły (choć Jaś i Małgosia nie pieką Baby Jagi w piecu, a tylko zamykają ją w domu). Mama Czerwonego Kapturka naprawia traktor, babcia uprawia nordic walking a sama dziewczynka przemierza las w słuchawkach i ze smartfonem w ręce. Kopciuszek jest wielką miłośniczką książek i o nich głównie rozmawia z księciem w trakcie balu. Królewicz z „Księżniczki na ziarnku grochu” jest znudzonym młodzieńcem spędzającym dnie na fotelu z puszką coli w ręce. Nowoczesne ilustracje Magdaleny Kozieł – Nowak stają się częścią opowieści, jeszcze bardziej nadając im nowoczesny kontekst – siostry Kopciuszka gapią się w telewizor, a królewna Różyczka bierze udział w sesji zdjęciowej. Każda z baśni jest dodatkowo opatrzona krótką notką historyczną, przybliżającą okoliczności jej powstania.

wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont

MAMA GĘŚ (NOWOŚĆ)

wierszyki Mamy Gęsi wreszcie w Polsce!

Polskie dzieci mogą w końcu poznać wierszyki ze zbioru mamy gęsi! Część z nich znacie na pewno z lekcji angielskiego (Baa baa black sheep, Roses are red czy Rain rain go away) Doskonale przetłumaczone przez Małgorzatę Strzałkowską, która dodatkowo wykonała detektywistyczną pracę, docierając do źródeł ich powstania. Wiele w tej książek pasjonujących historii, które towarzyszyły powstaniu popularnych rymowanek, które zainteresują starsze dzieci i dorosłych. A do tego fantastyczne, przepełnione angielskim humorem ilustracje, których nie sposób zapomnieć.

wiek: dla wszystkich wydawnictwo: Bajka

MAŁY KSIĄŻĘ Z ILUSTRACJAMI PAWŁA PAWLAKA

autorska interpretacja Małego Księcia

Często wydaje się, że książka i ilustracje do niej są nierozerwalne. Wydawałoby się, że jednym ze sztandarowych przykładów na poparcie tej tezy jest „Mały Książę”. Okazuje się jednak, że kiedy za interpretację klasyki weźmie się mistrz, cała opowieść może nabrać nowych znaczeń. Już sam Książę jest bardziej przybyszem z obcej planety – z dużą głową, szeroko rozstawionymi oczami, krótkimi rączkami. Kosmos Pawła Pawlaka jest pełen kolorów i geometrycznych kształtów. Dużo też w tych ilustracjach emocji, których nie znajdziemy w klasycznych wydaniach. Wszystko to sprawia, że wersja Pawła Pawlaka jest idealna zarówno dla miłośników książki, którzy zechcą wrócić do niej po latach, jak i dla wymagających młodych czytelników, wychowanych na nowoczesnych książkach, którzy spotkają się z „Małym Księciem” po raz pierwszy.

wiek: dla wszystkich wydawnictwo: Znak Emotikon

CELESTYNKA, GWIAZDA NA NOCNYM NIEBIE

historia Dziewczynki Z Zapałkami widziana oczami zapałki

Nietypowa okładka skrywa… pudełko zapałek. Jedną z nich jest Celestynka, która z niecierpliwością czeka na to kiedy zostanie wylosowana, snując marzenia o swojej przyszłości. Czy będzie oświetlać drogę rozbitkowi, czy zapali światełka na choince? Oby tylko nie złamała się zanim zdąży rozbłysnąć! W końcu nadchodzi jej kolej i… poznaje małą zziębniętą dziewczynkę. Czy już wiecie, co to za opowieść? ;)

wiek: 4+ wydawnictwo: Tekturka

O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI

Magicznie zilustrowana historia o Marysi

Kolejna znana opowieść, która dzięki nowym ilustracjom nabiera innego wymiaru. Samej baśni Marii Konopnickiej nie trzeba reklamować, prawda? Uwielbiane od 102! lat przygody gromadki krasnoludków zilustrowane przez Alicję Kocurek na długo zapadną Wam w pamięć. Obrazy są jednocześnie bajkowe i bardzo realistyczne – niektóre sprawiają wręcz wrażenie filmowych kadrów. Taka jest też przecież sama opowieść – z jednej strony baśń, z drugiej mocno osadzona w realiach. Postaci i zwierzęta (a zwłaszcza ich oczy) wydają się żywe. Duży format, błyszczące strony i tytuł, który powinien znaleźć się w każdym domu – czy można wyobrazić sobie lepszy prezent?

wiek: 7+ wydawnictwo: Gereon

tutaj do obejrzenia rozmowa w studiu

mogą Cię zainteresować również te propozycje

Kategorie/wiek: PnŚ 3-6 6-8 dla wszystkich


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek