Dzisiaj mam wiosenne książki dla młodych odkrywców przyrody i dla tych, którzy marzą o uprawianiu własnego ogródka – również na balkonie. Nowości, które sprawdzą się zarówno w trakcie wędrówek po lesie czy parku, ale też w domu, jeśli nie wychodzicie, albo akurat jest gorsza pogoda.
Cień w błękicie
Poetycka, ślicznie zilustrowana opowieść o młodym ptaku, który uczy się latać. Poznajemy go, kiedy jeszcze bezpiecznie siedzi sobie w jajku, w którym panuje przyjemny, ciepły mrok. Do tego mroku w pewnym momencie wdziera się oślepiający błękit, który dzięki puszystemu, ciepłemu dotykowi mamy nie jest przerażający. Pisklak dorasta karmiony i ogrzewany przez mamę i coraz więcej czasu poświęca na obserwowanie świata. Między innymi szybujących po niebie ptaków.
Ma też sąsiada. To pisklę innego gatunku, które, ku przerażeniu naszego bohatera, pewnego dnia zostaje wypchnięte przez swoją mamę z gniazda. Wtedy jeszcze nie wie, że za kilka dni jego spotka to samo… To nie tylko opowieść o magii natury. To tez historia dorastania, które pokazuje, jak matczyna miłość dodaje nam odwagi. Książka sprawdzi się świetnie również jako prezent z okazji Dnia Matki ;)
wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa
Poznaj z nami małe zwierzątka
Młode zwierzęta, które możemy obserwować wiosną i wczesnym latem, to nie tylko ptaki. To również zwierzęta w parku – jak małe wiewiórki, czy lesie. Wielu z nich być może nie uda nam się zaobserwować w naturze, ale możemy odkrywać ich ślady. Ta książka w tym pomoże. Chociaż na realistycznych ilustracjach znajdziecie tu tylko zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
W opowiadaniach o nich pojawiają się dzieci. Jest więc Ela budująca z dziadkiem budkę lęgową dla sikorek, Joasia czekająca, aż w parku wyklują się kaczątka, Maks, który pomaga uratować młodziutką wiewiórkę, Adaś, który za szopą znajduje śpiącego liska. Znajdziecie tu też wiele informacji o zwyczajach tych zwierząt i ich znaczeniu dla ekosystemów, w których żyją borsuki, dziki, kuny, sarny, króliki, a nawet myszy.
wiek: 4+ wydawnictwo: Papilon
Niezwykła księga owadów
Niesamowity, olbrzymi atlas owadów. Hiperrealistyczne ilustracje, które sprawiają, że mamy wrażenie, że ze stron książki za chwilę uciekną mrówki, albo wylecą ćmy. Znajdziecie tu najbardziej niesamowite, najdziwniejsze owady świata. Dowiecie się, dlaczego insekty, choć często uciążliwe, są bardzo pożyteczne. Owady większe, niż ludzka dłoń i tak małe, że nie widać ich gołym okiem.
Sprytne strategie przetrwania: od gąsienicy, która unika zjedzenia udając węża, przez cykady odstraszające ptaki hałasem o mocy 120 decybeli po chrząszcza bombardiera, który strzela we wrogów gotującą się bombą tlenową. Poznacie osę, która pozbawia swoją ofiarę wolnej woli i szczypawkę, która z miłości daje się pożreć swoim dzieciom. Przy okazji tej fascynującej lektury czytelnicy poznają trochę łaciny i mitologii i zerkną w przyszłość, w której owady mogą stać się naszymi największymi sprzymierzeńcami.
wiek: 6+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Jak zostać ogrodnikiem, zeszyt z zadaniami i naklejkami
Dzięki tej książeczce aktywnościowej nauczą się rozpoznawać wiosenne kwiaty i jadalne rośliny. Wyhodują słonecznik, bazylię i… kaktusy. Założą grządkę warzywną (niezależnie od tego czy do dyspozycji mają ogród czy skrzynkę na balkonie), zasadzą ziemniaki w torbie. Ale są tu też inne zadania. Kwiaty z papieru, domki dla owadów, tabliczki z opisami roślin, stworki z rzeżuchy i skarpetek, a nawet szarlotka – to wszystko dzieci mogą wykonać same, lub z małą pomocą dorosłych.
wiek: 4+ wydawnictwo: Egmont
Którędy do Yellowstone?
Długo oczekiwana książka autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich to olbrzymia książka, która jest połączenie atlasu przyrodniczego i zabawnego komiksu. Podróż przez 8 parków narodowych umiejscowionych na różnych kontynentach zaczynamy w Puszczy Białowieskiej. To tam poznajemy wiewiórkę Ulę i Żubra Kubę, którzy otrzymują tajemniczy list z Ameryki i wyruszają w przyrodniczą podróż, najpierw do USA a potem do Peru, Chin, Namibii, na Grenlandię do Indonezji i Nowej Zelandii.
W każdym miejscu poznajemy żyjące tam zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla każdego parku. Z zabawnych rozmów zwierzęcych mieszkańców parku z naszymi bohaterami dowiadujemy się mnóstwo o ich życiu i zwyczajach i wzajemnych relacjach. Przeczytamy też które gatunki są zagrożone i dlaczego. Z kolei na kolorowych rycinach znajdziemy rośliny charakterystyczne dla każdego z odwiedzanych miejsc.
wiek: 7+ wydawnictwo: Dwie Siostry
Jeśli szukasz książek o przyrodzie, zajrzyj też TUTAJ
dzisiejsza rozmowa do zobaczenia tu, link będzie aktywny, kiedy video pojawi się w sieci
Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+ PnŚ