Smarki, beknięcia, burczenie w brzuchu. Przychodzi taki czas, kiedy te i inne „obrzydliwości” to ulubiony temat dziecięcych rozmów. Jak wykorzystać te zainteresowania i sprawić, żeby były pretekstem do nauki i zabawy? Mam dziś dla Was najbardziej obrzydliwe książki, które zachwycą dzieci i rodziców!
Sekretne życie smarków (nowość)
Smarki, gluty, gile, babole. Wszyscy mamy je w nosie. Ram mniej raz więcej. Po co nam one? Jak powstają i z czego się skłądają? Czy zawsze są oznaką choroby? Co można z nimi zrobić? Od czego zależy ich kolor? Jak wydmuchać nos? Jak leczyć katar? Jak glutów pozbywają się zwierzęta? I jak powiedzieć „na zdrowie” w różnych językach?
Okazuje się, że smarki to prawdziwi superbohaterowie, którzy pomagają nam chronić się przed infekcją. Dowiecie się dlaczego katar lepiej leczyć ciepłą zupą niż antybiotykiem. I czy to prawda, że katar pojawia się wtedy, kiedy zmarzniemy.
Szalenie dowcipna i bardzo ciekawa książka o tym, co tak nam bliskie ;)
wiek: 4+ wydawnictwo: Debit
Robale, czyli co nas zżera (nowość)
Każde stworzenie, żyjące na ziemi ma swoje siedlisko. Dla jednych to lasy, dla innych rafy koralowe, a dla wielu siedliskiem jesteśmy MY. Czym jest pasożytnictwo, jakie miewa oblicza i jak się uchronić przed atakiem pasożytów. Których się wystrzegać, a które są dla nas nieszkodliwe? W książce m.in. tydzień z życia kleszcza, rodzina wszy, malutkie roztocza i gigantyczne tasiemce. A także najsprytniejsze, najdziwniejsze i najpiękniejsze pasożyty świata. Dodatkowo gra planszowa, dzięki której dzieci poznają cykl rozwojowy tasiemca.
w serii znajdziecie również książkę „Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę”
Dlaczego zwierzęta robią kupę. Czym się różni kupa zwierząt mięsożernych od kupy roślinożerców? Dlaczego wieloryby robią różowe kupy? Czy wiecie, że złotokrety budują w swoich norkach toalety? Jak zwierzęta znaczą teren używając do tego kupy? I jak rośliny wykorzystują zwierzęce kupy? Kto robi najbardziej śmierdząca kupę na świecie? A jakie stworzenie nie robi jej wcale? I co naukowcy potrafią wyczytać z kupy.
Książki są ciekawie i przystępnie napisane. Zawierają mnóstwo ciekawostek. Lekturę umilają dowcipne ilustracje z komiksowymi wstawkami.
wiek: 6+ wydawnictwo: Dwie Siostry
Nie liż tej książki
Książka interaktywna, dzięki której dzieci poznają mikroby, z którymi, zazwyczaj o tym nie wiedząc, spotykają się na co dzień. Na początku czeka nas spotkanie z Minem. Mikroby żyją wszędzie: w powietrzu, w trąbce, pod ziemią, w Antarktyce. Nawet w nosie Świętego Mikołaja. A Min mieszka w tej książce. Dotykając odpowiedniego miejsca, możemy go zabrać w podróż. Z naszego palca wędruje na nasze zęby, potem na koszulkę i do pępka. Wszędzie spotykamy kolejne mikroby i widzimy co robią. W każdym miejscu do wycieczki dołączają kolejne mikroby – wśród nich bakterie i grzyby. Wielką zaletą książki są zdjęcia powierzchni zęba, materiału koszulki, kartki papieru czy wnętrza pępka w ooooolbrzymim powiększeniu. Obiecuję, że Was zaskoczą!
wiek: 3+ wydawnictwo: Kinderkulka
Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała (nowość)
Jak to się dzieje, że nasze ciało wydaje dźwięki i nie mamy nad tym kontroli? Czemu Bekamy i czy wszyscy uważają, że to nieeleganckie? Jakie stworzenie puszcza najwięcej bąków? Co nam burczy w brzuchu? Co zrobić, żeby „nie zarazić się” ziewaniem innej osoby? Czemu kaszlemy? Skąd się bierze czkawka i jak się jej pozbyć? Czy chrapanie jest niezdrowe? Kiedy nasze serce zaczyna bić szybciej? Dlaczego dzwonimy zębami? Jak powstaje gwizd? Co strzela nam w palcach i kolanach? A także o śmiechu i płaczu.
Wszystko opisane w formie krótkich notatek, uzupełnione działającymi na wyobraźnię ilustracjami, przypominającymi trochę szalony notatnik. Do tego mnóstwo doświadczeń, które możecie zrobić w domu, żeby lepiej zrozumieć co wyprawia Wasze ciało
wiek: 6+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ohyda. Mała księga obrzydliwości (nowość)
Jeśli nie możecie się zdecydować, która z powyższych pozycji interesuje Was najbardziej, książka Ohyda zawiera wszystkie możliwe obrzydliwości ze świata zwierząt. Śliniące się wielbłądy, dłubiące w nosie goryle, plujące pająki i wymiotujące kaszaloty. Każdy z obrzydliwych tematów został wnikliwie opisany. Poznacie więc różne zastosowani śliny, najróżniejsze rodzaje kup. Dowiecie się jakie są najbardziej śmierdzące zwierzęta świata, po co żabom krosty i dlaczego beczenie owiec jest złe dla klimatu na ziemi. A na koniec przeczytacie jakimi paskudnikami sami jesteście.
wiek: 6+ wydawnictwo: Babaryba
dzisiejsza rozmowa do zobaczenia tu, link będzie aktywny, kiedy video pojawi się w sieci