W ostatnich tygodniach dzieci uczą się w domu, a rodzice często stali się ich nauczycielami. Dzisiaj kilka książek, które pomogą w domowej edukacji.
Polska na tropie historii
Połączenie obrazkowej wyszukiwanki, a audiobookiem. Nowoczesna, pięknie ilustrowana książka o historii Polski. W książce znajdziecie 12 bogatych w szczegóły, dużych ilustracji. Ich autorką jest Zuza Wolny, która ostatnio wyspecjalizowała się w ilustracjach do książek historycznych. Od czasów panowania pierwszych Piastów, przez życie w średniowiecznych miastach, zamkach i klasztorach, rozwój kultury szlacheckiej, czasy wielkich polskich zwycięstw, po burzliwą historię XX wieku.
Na każdej stronie znajdziecie krótki wprowadzający opis, trzeba też wyszukać na ilustracjach charakterystyczne dla danego miejsca i epoki elementy – znalezione przez archeologów przedmioty codziennego użytku, elementy strojów, budowle. Do każdej ilustracji dr Sebastian Adamkiewicz przygotował pasjonującą opowieść – audioprzewodnik możecie pobrać z internetu.
wiek: 7+ wydawnictwo: Kapitan Nauka
Biblioteczka Montessori Geografia
Książka, dzięki której dzieci poznają państwa świata, ich plagi i stolice. W książce znajduje się duża (80x53 cm) mapa świata. Tematycznie książka podzielona jest na poszczególne kontynenty. We wprowadzeniu dzieci poznają podstawowe informacje o nich. Na ilustracjach są zaznaczone charakterystyczne dla nich budowle, zwierzęta, znane miejsca. Do książki dołączono 6 stron z naklejkami flag i nazwami państw i wszystkich stolic, które służą do wypełnienia książki.
wiek: 6+ wydawnictwo: Egmont
świetnym uzupełnieniem nauki będzie zestaw Biblioteczka Montessori flagi świata, o którym opowiadałam tutaj
Megaeksperymenty
70 eksperymentów, które możecie wykonać w domu i z użyciem materiałów, które znajdziecie w domu. Każdy z nich opisano krok po kroku. Zadbano o oznaczenie poziomu trudności. Dołączono do nich cenne rady, które pomogą wykonać każde doświadczenie poprawnie. Potem jest czas na wnioski płynące z eksperymentu, które dziecko może wyciągnąć samodzielnie. Na kolejnej stronie znajduje się przystępne wytłumaczenie. Dowiemy się z niego jakie prawa fizyki czy chemii sprawiły, że nasz eksperyment potoczył się tak, nie inaczej. Są też pomysły na modyfikację doświadczeń. I mnóstwo ciekawostek.
wiek: 9+ (jeśli dziecko ma wykonywać je samodzielnie, ale wiele z doświadczeń zainteresuje nawet przedszkolaki, to książka na lata) wydawnictwo: Zielona Sowa
dzisiejsza rozmowa do zobaczenia tu, link będzie aktywny, kiedy video pojawi się w sieci