Książki z PnŚ 27 marca 2019 - matematyka jest łatwa i ciekawa! Nauka liczenia

Wiecie, że marzec jest miesiącem matematyki? I tak się złożyło, że w tym roku wiele się o matematyce rozmawia. Raport NIK pokazuje, że wielu licealistów nie jest odpowiednio przygotowanych do zdawania matury z matematyki. Mówi się o jej odwołaniu lub czasowym zawieszeniu. Tym czasem matematyka to fascynująca nauka, której znajomość jest nam niezbędna w wielu dziedzinach życia. Jak zachęcić dzieci do nauki liczenia i nauki matematyki? Jak przekonać, że rozwiązywanie zadań może być frajdą? Jak pokazać, że matematyka nas otacza? Dziś przyniosłam książki, które nauczą matematyki przez zabawę.

  • Dla maluszków, które dopiero uczą się liczyć.
  • Dla dzieci, które mają problemy z przyswojeniem wiedzy matematycznej.
  • Dla rodziców, którzy chcą pomóc dzieciom zrozumieć matematyczne działania.
  • A także o tym, że rozumienie zasad matematyki umożliwiło ludzkości rozwój i o tym, że otacza nas ona na co dzień.

BARDZO GŁODNA GĄSIENICA

nauka liczenia z głodną gąsienicą

Książka która dla milionów dzieci była pierwszą książeczką uczącą liczenia kończy 50 lat! i w ogóle się nie zestarzała! Mała gąsienica wykluwa się z jajeczka bardzo głodna. Zaczyna przemierzać świat i jeść. W poniedziałek zjada jedno jabłko, we wtorek dwie gruszki, trzy śliwki w środę, a w sobotę aż 10 różnych smakołyków! Duża i najedzona zamyka się w kokonie i budzi na nowo, jako piękny motyl. Atrakcyjna forma książki, w której strony stają się coraz większe podkreśla różnicę w ilości zjadanych owoców. Dzieci mogą wkładać paluszki w dziurki, co pomaga im liczyć. Przy okazji poznają nazwy owoców i dni tygodnia.

wiek: 0,5+ wydawnictwo: Tatarak

KLASYCZNY FORMAT

W ROZMIARZE XL

Zobaczcie, co sam Autor - Eric Carle - mówi o książce:

LICZYMY RAZEM

naucz się liczyć z książką obrazkową

Pięknie ilustrowana książka obrazkowa, dzięki której dziecko ćwiczy liczenie. Zaczynamy od zera – widzimy zaśnieżony krajobraz. Na kolejnej stronie jest jeden dom, jeden ptak, jedno drzewo. Kiedy widzimy dwa budynki, dwa zające i dwie choinki jednocześnie zauważamy, że śnieg topnieje. Zaczyna się wiosna – trzy motyle, trzy budynki, trzy drzewa i godzina trzecia na wieży zegarowej. Kiedy ponownie spadnie śnieg zobaczymy 12 budynków i zaprzęg 12 reniferów na niebie ;) każda strona zawiera wiele niespodzianek – ukryty numer, nowe rośliny i zwierzęta, mieszkańców wsi. Dziecko naturalnie zaczyna rozumieć liczby, a jednocześnie obserwuje, jak w ciągu roku zmienia się świat. Słupki z kolorowymi kwadratami umieszczone obok ilustracji pomagają zrozumieć system dziesiętny. Perełka!

wiek: 2+ wydawnictwo: Tako

LICZYMY NA SPACERZE. MATEMATYKA NA KAŻDĄ POGODĘ

matematyka na 4 pory roku

Zabawy z matematyka podzielone na 4 pory roku. Przydadzą się patyki, kamyki, dary natury. Można liczyć chmury i mierzyć dżdżownice i rysować kształty na śniegu. Część zadań wykonacie w pojedynkę, do innych potrzebujecie kolegów. Dużo tu ruchu – a jak wiadomo w ruchu dzieci uczą się najefektywniej. Dużo zabawy, przy okazji której dzieci uczą się dodawać, albo odejmować, poznają geometrię i pojęcie czasu. Znajdziecie tu też krótki wstęp tłumaczący czym są cyfry i przejrzystą prezentację podstawowych działań matematycznych.

wiek: 3+ wydawnictwo: Zakamarki

NAUKA LICZENIA

pomóż dziecku zrozumieć działania matematyczne

Książka, która powstała z myślą o dzieciach, które mają trudności w uczeniu się matematyki, ale sprawdzi się jako podręcznik dla wszystkich. Zawiera ciekawe ćwiczenia i zabawy oraz cenne wskazówki dla rodziców. Podzielona na 5 części: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i różności matematyczne. Z tej ostatniej dzieci dowiedzą się jak szacować długość, dodawać i odejmować pieniądze, odczytywać tarczę zegara. Zapewniam, że Wasze dzieci pokochają tę książkę – dzielenia uczymy się tu przy pomocy tabliczki czekolady, a do nauki ułamków wykorzystujemy pizzę! Przekonani? ;)

wiek: 5+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

SYMETRIA KIEŁBASY, CZYLI SPACER PO ŚWIECIE GEOMETRII

fascynujący świat geometrii

Dziadek Filipa, były nauczyciel snuje niesamowite, naszpikowane humorem opowieści. Pokazuje w nich, że matematyka jest wszędzie i, ze naprawdę łatwo ją zrozumieć odnosząc się do naszych codziennych doświadczeń. Okazuje się, że historia geometrii to historia rozwoju ludzkości. Dlaczego dachy są trójkątne, czy da się ułożyć podłogę z ośmiokątnych płytek, jak ułożyć stos pomarańczy, jak zaprojektować opakowania na jedzenie tak, żeby zużyć jak najmniej materiału i zmieścić w nich jak najwięcej? Historie okraszone są wzorami matematycznymi. Ale odkrycia starożytnych matematyków są przecież wykorzystywane cały czas. Wiedzieliście, że w drukarce znajdziecie wstęgę Mobiusa? Co wspólnego ma Euklides z budową londyńskiego metra? Gdyby tylko wszyscy nauczyciele opowiadali o matematyce w ten sposób!

wiek: 8+ wydawnictwo: adamada

dzisiejszą rozmowę możecie obejrzeć tutaj

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek