Książki z PnŚ 27 marca 2019 - matematyka jest łatwa i ciekawa! Nauka liczenia

Książki z PnŚ 27 marca 2019 - matematyka jest łatwa i ciekawa! Nauka liczenia

Wiecie, że marzec jest miesiącem matematyki? I tak się złożyło, że w tym roku wiele się o matematyce rozmawia. Raport NIK pokazuje, że wielu licealistów nie jest odpowiednio przygotowanych do zdawania matury z matematyki. Mówi się o jej odwołaniu lub czasowym zawieszeniu. Tym czasem matematyka to fascynująca nauka, której znajomość jest nam niezbędna w wielu dziedzinach życia. Jak zachęcić dzieci do nauki liczenia i nauki matematyki? Jak przekonać, że rozwiązywanie zadań może być frajdą? Jak pokazać, że matematyka nas otacza? Dziś przyniosłam książki, które nauczą matematyki przez zabawę.

  • Dla maluszków, które dopiero uczą się liczyć.
  • Dla dzieci, które mają problemy z przyswojeniem wiedzy matematycznej.
  • Dla rodziców, którzy chcą pomóc dzieciom zrozumieć matematyczne działania.
  • A także o tym, że rozumienie zasad matematyki umożliwiło ludzkości rozwój i o tym, że otacza nas ona na co dzień.

BARDZO GŁODNA GĄSIENICA

nauka liczenia z głodną gąsienicą

Książka która dla milionów dzieci była pierwszą książeczką uczącą liczenia kończy 50 lat! i w ogóle się nie zestarzała! Mała gąsienica wykluwa się z jajeczka bardzo głodna. Zaczyna przemierzać świat i jeść. W poniedziałek zjada jedno jabłko, we wtorek dwie gruszki, trzy śliwki w środę, a w sobotę aż 10 różnych smakołyków! Duża i najedzona zamyka się w kokonie i budzi na nowo, jako piękny motyl. Atrakcyjna forma książki, w której strony stają się coraz większe podkreśla różnicę w ilości zjadanych owoców. Dzieci mogą wkładać paluszki w dziurki, co pomaga im liczyć. Przy okazji poznają nazwy owoców i dni tygodnia.

wiek: 0,5+ wydawnictwo: Tatarak

KLASYCZNY FORMAT

W ROZMIARZE XL

Zobaczcie, co sam Autor - Eric Carle - mówi o książce:

LICZYMY RAZEM

naucz się liczyć z książką obrazkową

Pięknie ilustrowana książka obrazkowa, dzięki której dziecko ćwiczy liczenie. Zaczynamy od zera – widzimy zaśnieżony krajobraz. Na kolejnej stronie jest jeden dom, jeden ptak, jedno drzewo. Kiedy widzimy dwa budynki, dwa zające i dwie choinki jednocześnie zauważamy, że śnieg topnieje. Zaczyna się wiosna – trzy motyle, trzy budynki, trzy drzewa i godzina trzecia na wieży zegarowej. Kiedy ponownie spadnie śnieg zobaczymy 12 budynków i zaprzęg 12 reniferów na niebie ;) każda strona zawiera wiele niespodzianek – ukryty numer, nowe rośliny i zwierzęta, mieszkańców wsi. Dziecko naturalnie zaczyna rozumieć liczby, a jednocześnie obserwuje, jak w ciągu roku zmienia się świat. Słupki z kolorowymi kwadratami umieszczone obok ilustracji pomagają zrozumieć system dziesiętny. Perełka!

wiek: 2+ wydawnictwo: Tako

LICZYMY NA SPACERZE. MATEMATYKA NA KAŻDĄ POGODĘ

matematyka na 4 pory roku

Zabawy z matematyka podzielone na 4 pory roku. Przydadzą się patyki, kamyki, dary natury. Można liczyć chmury i mierzyć dżdżownice i rysować kształty na śniegu. Część zadań wykonacie w pojedynkę, do innych potrzebujecie kolegów. Dużo tu ruchu – a jak wiadomo w ruchu dzieci uczą się najefektywniej. Dużo zabawy, przy okazji której dzieci uczą się dodawać, albo odejmować, poznają geometrię i pojęcie czasu. Znajdziecie tu też krótki wstęp tłumaczący czym są cyfry i przejrzystą prezentację podstawowych działań matematycznych.

wiek: 3+ wydawnictwo: Zakamarki

NAUKA LICZENIA

pomóż dziecku zrozumieć działania matematyczne

Książka, która powstała z myślą o dzieciach, które mają trudności w uczeniu się matematyki, ale sprawdzi się jako podręcznik dla wszystkich. Zawiera ciekawe ćwiczenia i zabawy oraz cenne wskazówki dla rodziców. Podzielona na 5 części: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i różności matematyczne. Z tej ostatniej dzieci dowiedzą się jak szacować długość, dodawać i odejmować pieniądze, odczytywać tarczę zegara. Zapewniam, że Wasze dzieci pokochają tę książkę – dzielenia uczymy się tu przy pomocy tabliczki czekolady, a do nauki ułamków wykorzystujemy pizzę! Przekonani? ;)

wiek: 5+ wydawnictwo: Nasza Księgarnia

SYMETRIA KIEŁBASY, CZYLI SPACER PO ŚWIECIE GEOMETRII

fascynujący świat geometrii

Dziadek Filipa, były nauczyciel snuje niesamowite, naszpikowane humorem opowieści. Pokazuje w nich, że matematyka jest wszędzie i, ze naprawdę łatwo ją zrozumieć odnosząc się do naszych codziennych doświadczeń. Okazuje się, że historia geometrii to historia rozwoju ludzkości. Dlaczego dachy są trójkątne, czy da się ułożyć podłogę z ośmiokątnych płytek, jak ułożyć stos pomarańczy, jak zaprojektować opakowania na jedzenie tak, żeby zużyć jak najmniej materiału i zmieścić w nich jak najwięcej? Historie okraszone są wzorami matematycznymi. Ale odkrycia starożytnych matematyków są przecież wykorzystywane cały czas. Wiedzieliście, że w drukarce znajdziecie wstęgę Mobiusa? Co wspólnego ma Euklides z budową londyńskiego metra? Gdyby tylko wszyscy nauczyciele opowiadali o matematyce w ten sposób!

wiek: 8+ wydawnictwo: adamada

dzisiejszą rozmowę możecie obejrzeć tutaj