Dzieci uwielbiają książki, które kryją w sobie tajemnice. Otwierane klapki, przesuwane i obrotowe elementy sprawiają, że interesują się nimi nawet wyjątkowo oporni mali czytelnicy. Z punktu widzenia dziecka czytanie książki, w której można otworzyć drzwi, wprawić w ruch pojazdy, nakarmić zwierzęta, staje się zabawą. Ale to też świetne narzędzie wspierające dziecięcy rozwój! Dziś w PnŚ pokazywałam książki pełne tajemnic. Nie tylko dla maluchów!
Seria Kolorowy Świat. Akademia Mądrego Dziecka
To cztery kolorowe książeczki, poruszające ukochane przez wszystkie dzieci tematy. Na każdej stronie jest tu kilka ruchomych elementów i ukrytych okienek. Dzięki krótkim opisom i ciekawostkom dzieci poznają wiele nowych słów. Małe zwierzęta i W gospodarstwie to tytuły dla miłośników przyrody. Ciekawscy czytelnicy poznają cykl rozwojowy żaby i zajrzą do mrowiska. Dowiedzą się też, czym się różni koński galop od kłusu i tego, że świnia może rocznie urodzić nawet 25 prosiaczków.
Nie zapomniano o fanach motoryzacji. Pojazdy to książka, w której oprócz wozu strażackiego czy koparki jest też łódź, z kokpitem i iluminatorem, której trzeba rozwinąć żagiel, żeby płynęła szybciej. A także wypełniony pasażerami samolot, który właśnie wylądował na płycie lotniska. Czytanie takiej książki, to też doskonały sposób na oswojenie dziecko z nową sytuacją, taka jak wakacyjny rejs czy pierwsza podróż samolotem.
W serii jest jeszcze jeden tytuł, który sprawdzi się, kiedy nasze dziecko czekają nowe doświadczenia. To W przedszkolu – książka, z której dzieci dowiedzą się jak wygląda typowy dzień przedszkolaka. Od powieszenia kurtki w szatni, przez zabawę, jedzenie obiadu, leżakowanie, aż po powrót rodziców.
wiek: 2+ wydawnictwo: HarperKids
Pojazdy. Kolorowy świat
W gospodarstwie. Kolorowy świat
W przedszkolu. Kolorowy świat
Małe zwierzęta. Kolorowy świat
Budujemy wieżowiec. Książka z okienkami
Książki o budowie i książki z okienkami kojarzą nam się z lekturami, dla najmłodszych. Nic bardziej mylnego! Oto pozycja dla miłośników budownictwa, którzy nie wyrośli z przedszkolnej fascynacji dźwigami i koparkami. Przygodę zaczynamy w biurze architektki, która właśnie kończy projektowanie drapacza chmur. Możemy zajrzeć do planów i notatek. Zanim rozpocznie się budowa, trzeba ostrożnie rozebrać stary budynek i oczyścić teren. Poznajemy ekipę pracującą na budowie – to setki osób. Jest też dużo specjalistycznego sprzętu. Dowiecie się też co trzeba zrobić, żeby budynek był stabilny, jak zadbać o bezpieczeństwo osób pracujących na budowie. Poznacie tajemnice inżynierów budownictwa.
wiek: 6+ wydawnictwo: Olesiejuk
Moje zęby
Książka napisana z myślą o dzieciach, którym właśnie zaczął się ruszać pierwszy mleczny ząb, ale z naszego rodzinnego doświadczenia wiem, że fascynuje również dużo młodsze dzieci. Kompendium wiedzy o dziecięcych ząbkach z mnóstwem niespodzianek. Oprócz pudełeczka na pierwszego mleczaka znajdziecie tu klapki, ruchome elementy, lusterko, a nawet sznurek z przywiązanym do niego zębem, który możecie wyrwać. Jest też miejsce na zdjęcia Waszych uśmiechów – od niemowlęctwa po pierwszą szczerbę. W tej zachęcającej dzieci do interakcji książeczce młodzi czytelnicy przeczytają również jak dbać o zęby i co robić, kiedy chorują. Poznają budowę zębów i dowiedzą się dlaczego każdy w końcu musi pożegnać się z mleczakami.
wiek: 6+ wydawnictwo: Debit
Symfonia zwierząt
Żeby odkryć tajemnice tej książki, trzeba użyć technologii ;) spokojnie wystarczy smartfon!
Dan Brown, autor Kodu Leonarda da Vinci napisał książkę dla dzieci i… skomponował do niej muzykę! Maestro Mysz zabiera małych czytelników (i słuchaczy) w podróż dookoła świata. Poznajemy zwierzęcych mieszkańców lasu, australijskiej prerii, podwodnych głębin, afrykańskiej sawanny. Każde ze zwierząt ma cenną radę, którą chce przekazać czytelnikom. Dzięki darmowej aplikacji możemy wysłuchać utworów, które oddają charakter poszczególnych zwierząt. Wykonała je Orkiestra Filharmonii z Zagrzebia. Dzięki nim możecie usłyszeć skaczące kangury i pędzące gepardy.
Dan Brown nie byłby sobą, gdyby na każdej stronie nie ukrył zagadki. Na pełnych szczegółów, radosnych ilustracjach Susan Batori znajdziecie literki układające się w nazwy instrumentów. Niełatwo je odszukać!
Za polskie tłumaczenie odpowiada Michał Rusinek.
wiek: 3+ wydawnictwo: Debit
[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]