Książki z PnŚ 13 maja 2020 - książki dla dzieci o pieniądzach i ekonomii

Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach? Jak nauczyć je mądrze nimi gospodarować? Jak wytłumaczyć zasady ekonomii i trudne pojęcia takie jak podaż, popyt, deficyt? I Kiedy zacząć takie rozmowy? Z pomocą przyjdą książki o ekonmii i pieniądzach dla dzieci. Ale dziś mam też dla Was poradnik dla rodziców :)

Julek i dziura w budżecie

Julek i dziura w budżecie

Julek ma osiem lat. jego najlepszym przyjacielem jest szczurek o imieniu Ratka. Ma rodziców, którzy przywiązują dużą wagę do rozważnego zarządzania domowym budżetem i starają się tę wiedzę przekazać synowi. Julek ma też sąsiada, pana Rozrzutnickiego, który żyje ponad stan. Książka to zbiór historyjek w których Julek, a wraz z nim czytelnicy, poznają najważniejsze zasady dotyczące wydawania pieniędzy i oszczędzania.

Julek i dziura w budżecie

Julek i dziura w budżecie

Zbierając pieniądze na wymarzoną wyścigówkę Julek uczy się analizować swoje wydatki. Płacąc za lody na wycieczce więcej niż w osiedlowym sklepiku uczy się czym są popyt i podaż. Wraz z rodzicami szuka oszczędności, żeby móc pojechać na wymarzone wakacje. Wszystkie pojęcia są przystępnie wytłumaczone. Sytuacje, z którymi spotyka się Julek i jego koledzy będą bliskie waszym dzieciom. Moim ulubionym opowiadaniem jest to, w którym Julek współorganizuje zbiórkę pieniędzy na rzecz bezdomnych zwierząt, dzięki której dzieci orientują się, że są w życiu ważniejsze rzeczy niż nowy telefon…

Julek i dziura w budżecie

Julek i dziura w budżecie

Autorka książki, Sylwia Wojciechowska prowadzi blog o edukacji finansowej dzieci - ZAJRZYJCIE DO NIEJ

wiek: 7+

Top Car

Top Car

Marcel marzy o nowym samochodzie. Choć ma już całkiem praktyczne auto, chciałby jeździć Venus, najpiękniejszym samochodem świata. Problem w tym, że przy obecnej pensji Venus będzie mógł kupić w wieku 93 lat. A Marcel nie chce tyle czekać. Ma różne szalone pomysły. Mógłby spróbować szczęścia w kasynie, albo na wyścigach, ale to zbyt duże ryzyko. Może obrabować bank, ale to zupełnie nie w jego stylu.

Top Car

Top Car

Top Car

Zaczyna więc dorabiać na boku składając zabawkowe samochodziki. Po pewnym czasie nie robi już nic innego! I w końcu udaje się. Wymarzony samochód jest jego! Szczęście Marcela trwa jednak krótko. Na rynku pojawia się większa, ładniejsza, dwukrotnie droższa od Venus Afrodyta…

Top Car

Top Car

Top Car

Ta książka to świetny punkt wyjścia do rozmowy o naszych potrzebach i zachciankach i o tym, jak jesteśmy nakłanianiu do kupowania nowych, niekoniecznie niezbędnych nam rzeczy.

wiek: 5+ wydawnictwo: Kinderkulka

Amelia i Kuba. Złota Karta

Amelia i Kuba. Złota Karta

Najnowsza i szalenie aktualna książka z uwielbianej przez dzieci serii (możecie ją czytać również nie znając pozostałych tomów). W podziemiach pałacu przy Ordynackiej w Warszawie Kuba, Amelia i ich rodzeństwo, Albert i Mi, spotykają legendarną złotą kaczkę. Skuszeni wizją niekończącego się bogactwa. Zgadzają się na jej warunki. Mają w ciągu jednego dnia wydać milion złotych na własne przyjemności. Jeśli im się to uda, już do końca życia będą bogaci. Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza, że dzieci nieuważnie czytają umowę. Trudno cieszyć się toną słodyczy i kilkoma sztukami rowerów. Nikt nie potrzebuje kilkudziesięciu takich samych różowych poduszek.

Amelia i Kuba. Złota Karta

Amelia i Kuba. Złota Karta

Amelia i Kuba. Złota Karta

Na dodatek dzieci nie mogą podzielić się swoją fortuną ani ze zwierzętami w schronisku, ani z biedakiem, któremu brakuje złotówki, żeby kupić posiłek, ani nawet z dziewczynką, której mama nie ma pieniędzy na farby. Wydawać się może, że najlepszą inwestycją naszych bohaterów jest zakup fabryki maseczek sfinalizowany przez Alberta. Plan złotej kaczki jest okrutny. Dzieci wpadają w spiralę długów i muszą oddać swoje ukochane rzeczy. Czy uda im się wyjść na prostą?

wiek: 7+ wydawnictwo: Powergraph

Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią

Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią

Kto wymyślił pieniądze? (i jak wyglądał świat przed ich wynalezieniem?) Czemu pieniędzy jest zawsze za mało i czy można je wtedy dodrukować? (i czym jest inflacja?) Co to jest budżet i jak go zaplanować? (krajowy i domowy) Dlaczego wszyscy musimy płacić podatki? (i jakie są najdziwniejsze z nich?) Dlaczego jedni zarabiają więcej od innych? (i czemu na tych samych stanowiskach w różnych krajach zarabia się inaczej?) Co robić, kiedy gospodarka jest w kryzysie? Czy bank może zbankrutować?

Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią

Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią

Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią

Odpowiedzi na te i dziesiątki innych pytań, które przychodzą do głowy dzieciom (i dorosłym) znajdziecie w tej przystępnie i dowcipnie napisanej książce. Zrozumienie ekonomicznych zjawisk ułatwiają zabawne rysunki i krótkie scenki komiksowe.

Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią

Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią

Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią

wiek: 9+ wydawnictwo: Publicat

Pieniądze i cała reszta. Naucz dziecko oszczędzać dzielić się i mądrze wydawać (Poradnik dla rodziców)

Pieniądze i cała reszta

Wyjątkowo w moim zestawieniu znalazła się dziś książka dla rodziców. Poradnik pomoże Wam zaplanować ekonomiczną edukację Waszego dziecka, nawet jeśli wydaje Wam się, że sami o ekonomii wiecie niewiele. Znajdziecie tu informacje o tym jak oswajać z pieniędzmi dzieci w różnym wieku. Jak pokazać dziecku, że pieniądze mają wartość, ale kiedyś się kończą? Kiedy zacząć dawać dziecku kieszonkowe i jak to zrobić? Poznacie magiczne słoiki, dzięki którym dziecko nauczy się planować swoje wydatki. Dowiecie się na jakich zasadach pożyczać dziecku pieniądze i czy od pożyczki w Banku Rodzic & Rodzic powinno zapłacić odsetki.

Pieniądze i cała reszta

Pieniądze i cała reszta

Pieniądze i cała reszta

dzisiejsza rozmowa do zobaczenia tu, link będzie aktywny, kiedy video pojawi się w sieci

Kategorie/wiek: 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek