Książki dla dzieci na zimę - książki z PnŚ 5 stycznia 2021

Dziś chciałam Wam pokazać kilka książek dla dzieci utrzymanych w zimowym klimacie. Zima w mieście i zima w lesie. Zimowe spacery i mroźne opowieści o przyjaźni. Również na zimę bez śniegu!

Sam w mieście

Sam w mieście

Klimatyczna zaskakująca opowieść, która w 2019 roku została uznana przez ,,New York Times”za jedną z najlepszych ilustrowanych książek dziecięcych. Śladami pewnego chłopca podążamy przez zaśnieżone ulice wielkiego miasta. Ulice pełne gwaru, niebezpiecznych zaułków, ale też bezpiecznych miejsc, w których można spotkać przyjazne osoby. Wiem, jak to jest być małym w mieście mówi narrator i udziela wielu cennych rad, na temat tego, jak sobie w poradzić wśród wieżowców, setek samochodów, w parkach. Śnieżyca jest coraz większa, zbliża się zmierzch.

Sam w mieście

Sam w mieście

W domu jest bezpiecznie i cicho. Czeka tam na ciebie kolacja i twój ciepły koc. W pewnym momencie orientujemy się, że bohater rozwiesza w mieście ogłoszenia. Czy przypadkiem nie on jest narratorem? Komu podpowiada, jak znaleźć bezpieczną drogę do domu? Spokojna opowieść o samodzielności i odpowiedzialności za innych.

Sam w mieście

Sam w mieście

wiek: 5+ wydawnictwo: Sto Stron

KUPISZ TU

Przyjaciel na zawsze

Przyjaciel na zawsze

Pewnej mroźnej nocy wiewiórka wygląda ze swojej dziupli i widzi na leśnej polanie przemarzniętego bałwana. Choć nieco się go obawia, bo nigdy nie widziała podobnego stworzenia, postanawia mu pomóc. Wraz z innymi mieszkańcami lasu przynosi ciepłe kolorowe szaliki i koce. Bałwanek czuje się lepiej. On i wiewiórka zostają najlepszymi przyjaciółmi. Razem spędzają zimę pełną radosnych zabaw.

Przyjaciel na zawsze

Przyjaciel na zawsze

Kiedy słońce zaczyna mocniej przygrzewać, ciepłe okrycia chronią bałwana przed jego promieniami. Niestety tylko do czasu. Nadchodzi dzień, w których wiewiórka na polanie znajduje tylko koce i szaliki. Smutek towarzyszący rozstaniu z przyjacielem pomaga jej pokonać mądra sowa, pokazując piękne kwiaty i liście. W każdym z nich jest kawałek bałwanka.

Przyjaciel na zawsze

Przyjaciel na zawsze

Przepięknie zilustrowana ciepła opowieść o przyjaźni, empatii, zmieniających się porach roku i przemijaniu.

wiek: 4+ wydawnictwo: Zielona Sowa

Śnieżny Miś

Śnieżny Miś

Rymowana opowieść dla najmłodszych czytelników i czytelniczek. Mały biały miś wędruje przez pola i łąki stawiając czoła śnieżycy. Szuka schronienia, ale wszystkie bezpiecznie wyglądające miejsca są zajęte. Lis przegania do z nory, w której śpią jego młode. Sowa nie pozwala schronić się w dziupli. W końcu na horyzoncie pojawia się mała chatka. Przez okno widać przyjemnie buzujący ogień i dziecko wyglądające przez okno.

Śnieżny Miś

Śnieżny Miś

Miś decyduje się zajrzeć do środka i już za chwile znajduje się w ramionach zachwyconej dziewczynki, które od tej chwili stanie się jego najlepszą przyjaciółką. Idealna opowieść na dobranoc, bo miś i dziewczynka w końcu spokojnie zasypiają przytuleni. Klimatyczne ilustracje i rytmiczny tekst, który pokochają maluchy.

Śnieżny Miś

Śnieżny Miś

wiek: 3+ wydawnictwo: Wielka Literka

Jadzia Pętelka idzie na spacer

Jadzia Pętelka idzie na spacer

Uwielbiana przez dzieci bohaterka wybiera się na spacer. Spacer w warunkach, o które ostatnio w Polsce dużo łatwiej niż o śnieg. Mamy tu więc błoto i kałuże i mroźny wiatr. Ten wiatr szczypie w uszy i plącze - to przekonuje dziewczynkę, że warto założyć czapkę, przed którą wcześniej się broniła. Oprócz czapki Jadzia musi sobie poradzić z założeniem Ciepłej kurtki, komina, rękawiczek i kaloszy (choć dziewczynka wolałaby mamine buty na obcasie).

Jadzia Pętelka idzie na spacer

Jadzia Pętelka idzie na spacer

Wyposażona w kolorową kredę, plastikowy wiatraczek, pudełko po płatkach i ukochaną koparkę Jadzia jest w końcu gotowa do wyjścia. Spacer dostarcza wielu wrażeń, zwłaszcza, że po pewnym czasie przyłączają się do niego brat Staś z tatą. Książki o Jadzi pomagają maluchom oswoić codzienne sytuacje. Zachęcają do podejmowania nowych wyzwań. Wyrazy dźwiękonaśladowcze wspierają rozwój mowy.

Jadzia Pętelka idzie na spacer

Jadzia Pętelka idzie na spacer

wiek: 1+ wydawnictwo: Zielona Sowa

Więcej zimowych książek znajdziecie tu

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 6-8 PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek