Dziś chciałam Wam opowiedzieć o kilku fantastycznych nowościach, które rozbudzają dziecięcą ciekawość i mogą wspierać szkolną edukację w wielu dziedzinach. Dla miłośników języka polskiego, geografii, historii i fizyki.
Kociołek Opowieści
Baśń czy bajka? Epos czy opowiadanie? Reportaż czy kryminał? A może fantasy? Czy Wasze dzieci mają już swoje ulubione gatunki literackie? W "Kociołku opowieści" znajdą wciągające historie, które reprezentują wszystkie z nich a także najważniejsze informacje o poszczególnych gatunkach literackich i ich historii. Napisane przez najlepszych polskich autorów i autorki. Okraszone dziełami uwielbianych ilustratorek i ilustratorów. Książka udowadnia, że warto na chwilę zmienić się w badaczki i badaczy literatury!
Baśń to historia rybaka, który próbuje odzyskać skradziony przez złą królową księżyc. Epos, historia ptaków, które nie zgadzają się na wprowadzony w lesie zakaz spania. Opowiadanie o spotkaniu kociego dentysty i czarownicy. Bajka o maleńkim mamucie, który uciekł z malowidła w jaskini i szuka przygód we współczesnym świecie.
Fantasy – w tej opowieści Gaja trafia do świata pełnego magicznych stworzeń. Reportaż o kocie, który zgubił się u brzegów wyspy Lesbos, kiedy jego rodzina uciekała przed wojną to historia, która kilka lat temu wzruszyła cały świat. Kryminał – młodzi detektywi muszą rozwikłać zagadkę planet znikających ze szkolnej sali.
wiek: 6+ wydawnictwo: HarperKids
Wielki Atlas Świata Feliksa
Atlas geograficzny dla dzieci. Feliks to znany dzieciom pluszowy królik, który robi podróżować. Tym razem pomaga czytelnikom odkrywać tajemnice Ziemi. Oprócz szczegółowych map w atlasie znajdziecie na wiele pytań, które zadają dzieci: Jak żyją ludzie w innych krajach? Czemu morska woda jest słona? Jak powstały wulkany? Są tu największe rzeki i góry. Występujące na poszczególnych kontynentach zwierzęta i rośliny. Pory roku, strefy klimatyczne i czasowe i flagi wszystkich krajów.
Ale to nie koniec! W atlasie umieszczono koperty z listami do dzieci z całego świata, w których opowiadają one o swoich rodzinnych stronach. Bo kto lepiej opowie naszym pociechom o życiu na Antarktydzie niż synowie badającego ją naukowca? Kto wie więcej o lekcjach w szkole w Ghanie niż jej uczniowie? Oprócz tego w książce jest mnóstwo ciekawostek i pomysły na eksperymenty – dowiecie się na przykład, jak zbudować zegar słoneczny. Oprócz tego do atlasu dołączono dużą mapę świata, którą możecie powiesić w dziecięcym pokoju.
wiek: 5+ wydawnictwo: Mamika
Świat Starożytny w 100 Słowach. Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki
Zachwycająca książka o największych osiągnieciach starożytnych Rzymian, Egipcjan, Greków. Najważniejsze osoby, które wpływały na kształt świata. Bohaterowie Mitologii. Wydarzenia, o których warto wiedzieć. Miejsca, które odegrały najważniejszą rolę w starożytnej historii. Wynalazki – wielu z nich używamy do dziś. Każdemu hasłu poświęcono jedną stronę i towarzyszy mu ilustracja Gosi Herby. To książka, która rozbudza ciekawość, zachęca do poznawania historii.
wiek: 7+ wydawnictwo: HarperKids
Fizyka Kwantowa i jej tajemnice
Fizyka kwantowa wymyka się tradycyjnemu postrzeganiu rzeczywistości. Wydaje się, że nie ma nic wspólnego z tym, co podpowiada nam intuicja. Dlatego tak trudno ją zrozumieć. Ta książka w tym pomoże. Krok po kroku prowadzi nas przez historię wielkich odkryć naukowych, które zmieniły nasze myślenie o świecie.
Tajemnice światła, fotony, atomy i kwarki, widma atomowe. Dowiecie się czy kot może być jednocześnie żywy i martwy. Nad czym pracują naukowcy w CERNie. Jak odkrycia z dziedziny fizyki ułatwiają nam życie i jak będzie wyglądała fizyka w przyszłości. Dla wszystkich dzieci, które zadają dużo pytań.
wiek: 10+ wydawnictwo: Adamada
[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]