Książki dla dzieci o rowerach - książki z PnŚ 27 kwietnia 2021

Wiosna to czas, w którym kupujemy dzieciom rowery, uczymy je jeździć na 2 kołach, ruszamy na rodzinne wycieczki rowerowe. Pandemia sprawiła, że rowery cieszą się wielką popularnością. Największą od wielu lat. Dziś w Pytaniu na śniadanie pokazywałam książki dla dzieci, które uczą się jazdy na rowerze z pedałami bez bocznych kółek. Dla tych, które wyruszają na rowerowe wyprawy, a także coś, dla prawdziwych pasjonatów dwóch kółek.

Na początek książka, dzięki której sama nauczyłam syna jeździć na 2 kółkach…

Pepe jeździ na rowerze

Pepe jeździ na rowerze

Książki z serii o Pepe przeznaczone są dla dzieci, które robią coś po raz pierwszy. Tym razem Pepe rusza z mamą do sklepu rowerowego. Jest już duży i pora na „dorosły rower” z pedałami. Chłopiec jest bardzo podekscytowany, ogląda wiele modeli i w końcu znajduje idealny dla siebie, niebieski rower. I nie zważając na ostrzeżenie mamy rusza w drogę do domu. Nie spodziewa się, że za chwilę się wywróci. Dobrze, że sprzedawczyni podarowała mu paczkę plasterków. Zniechęcony chłopiec do domu wraca na piechotę. Mówi, że nigdy więcej nie chce widzieć roweru.

Pepe jeździ na rowerze

Pepe jeździ na rowerze

Jednak powoli oswaja nowy przedmiot i kolejnego dnia, oblepiony plastrami od rana jest gotów podjąć wyzwanie. Mama obwiązuje Pepe szalikiem, dzięki temu może go asekurować, kiedy chłopiec pedałuje, biegnie bok niego. Gdy widzi, że chłopcu udaje się złapać równowagę, puszcza szalik. Choć przed chłopcem jeszcze sporo ćwiczeń (hamowania, skręcania, jeżdżenia w różnych miejscach i po różnych nawierzchniach) potrafi już jeździć sam!

Pepe jeździ na rowerze

Pepe jeździ na rowerze

Pepe jeździ na rowerze

Sposób z szalikiem sprawdził się u nas doskonale. Przeczytałam później, że to popularny sposób nauki jazdy na rowerze stosowany w krajach skandynawskich.

wiek: 3+ wydawnictwo: Kapitan Nauka

O innych książkach z tej serii pisałam TUTAJ

Basia i rower (nowość)

Basia i rower

Najnowsza część przygód uwielbianej przez przedszkolaki dziewczynki w pasiastym sweterku. Basia wyrusza wraz z rodziną na wycieczkę, zapierają ze sobą rowery, bo czeka ich rowerowa wyprawa. Basia ma jednak wątpliwości. Boi się, że nie da rady pokonać długiej trasy. Wyjrzała przez okno samochodu na mijane pola. Świat był taki ogromny! Za wielki na dwa małe kółka i dwie nie bardzo duże nóżki. Nie pomagają uwagi starszego brata Janka, który uważa, że Basia może być za mała, na taka wycieczkę. W nocy Basia wędruje do łóżka mamy, a ta przypomina jej, jak jako maluch uczyła się jeździć na małym rowerku, na rowerze z bocznymi kółkami, jak jeździła z kijkiem, podtrzymywana przez tatę. Nauczyła się tego wszystkiego, więc nauczy się też pokonywać rowerowe trasy.

Basia i rower

Basia i rower

Basia i rower

Wycieczka okazuje się być bardzo udana, choć towarzyszą jej niespodziewane i niezbyt przyjemne wydarzenia (które będą świetną okazją do rozmowy z dziećmi o bezpieczeństwie na rowerze). A Basia już ma ochotę na więcej!

Basia i rower

Basia i rower

wiek: 4+ wydawnictwo: HarperKids

O rowerach (premiera)

O rowerach

Jazda na rowerze to nie tylko sposób na zdrowe spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Na świecie jest mnóstwo rodzajów rowerów, które mogą służyć nie tylko do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, ale również jako środki transportu dla ludzi o różnych potrzebach. Ta książka to obrazkowa wyszukiwanka pełna ciekawostek i przydatnych informacji o rowerach. Dzieci poznają rowery towarowe i rowery, które mogą służyć do przewożenia dużej liczby dzieci.

O rowerach

O rowerach

Poznają szybkie rowery miejskich kurierów i dowiedzą się jaki rower jest najlepszy na górskie szlaki. Jak dbać o rower, żeby zawsze był gotowy do jazdy? Dlaczego tak ważne jest dobranie go do wzrostu użytkownika? Jak nazywają się najważniejsze rowerowe części? Czytelnicy i czytelniczki zajrzą do warsztatu rowerowego i na wyścig kolarski. Poznają też rowery z przeszłości i niedalekiej przyszłości. A na deser ekwipunek rowerzysty i lista najciekawszych polskich szlaków rowerowych i tego, co można na nich zobaczyć.

O rowerach

O rowerach

O rowerach

wiek: 7 + wydawnictwo: Ezop

Kategorie/wiek: 3-6 6-8 8+


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek