Książki dla dzieci o polskich zwierzętach - Książki z PnŚ 23 września 2020

Jakiś czas temu trafiłam na badania, które dały mi do myślenia. Badacze z Centre d’Etudes Biologiques de Chize we Francji sprawdzali kilka lat temu, ile dzieci wiedzą przyrodzie w ich najbliższym otoczeniu. Dzieciom pokazywano rysunki zwierząt i poproszono, żeby je zidentyfikowały. Okazało się, że dzieci z łatwością rozpoznawały egzotyczne gatunki zwierząt, ale nie znały tych, które żyły w ich okolicy. Nie wiedziały też, jak je chronić. Dlatego dziś chcę Wam pokazać książki o polskich zwierzętach. Tych, które dzieci mogą spotkać w trakcie jesiennych spacerów.

Puszcza (przepremierowo)

Puszcza książka Kostrzyński

Nadchodzi jesień. Mieszkańcy puszczy szykują się na nadejście chłodów. Sójki ukrywają żołędzie. Orzechówki i wiewiórki zbierają orzechy laskowe. Żubry jedzą więcej niż zwykle, żeby nabrać tłuszczyku przed zimą. Znajdą się też amatorzy grzybów – zające, myszy i ślimaki. Niedźwiedzie szykują gawry, a borsuki pogłębiają nory na zimę Las tętni życiem. Jelenie rozpoczęły rykowisko. Na szczęście ich okrzyki nie robią żadnego wrażenia na dzikach.

Puszcza książka Kostrzyński

Puszcza książka Kostrzyński

Puszcza książka Kostrzyński

Pasjonujące opowieści o życiu w Puszczy i zmieniających się porach roku snuje Marcin z lasu Kostrzyński, który spędził wiele dni podglądając mieszkańców lasu. Piękne ilustracje, które przeniosą małych czytelników w głąb puszczy, to dzieło Justyny Chołubowskiej-Chrząszczak.

Puszcza książka Kostrzyński

Puszcza książka Kostrzyński

wiek: 5+ wydawnictwo: Zielona Sowa

Porwanie Jeża Eliasza (nowość)

Pomóż mi przetrwać

Historia małego jeża, który razem z mamą i rodzeństwem mieszkał w domku dla żółwia w ogrodzie. Jego mama postanowiła przenieść młode w bezpieczniejsze miejsce. Eliasz był ostatni w kolejce. Jednak zanim mama zdążyła po niego wrócić, znalazł go mały Piotruś. Chłopiec w dobrej wierze zabrał Eliasza z kryjówki. Był pewien, że mu pomaga. Jednak w ten sposób na zawsze rozdzielił go z rodziną. Tata Piotrka nie wiedział, jak pomóc maleństwu, więc zawiózł jeżyka do azylu dla zwierząt. Mieszkała tam kotka, która zgodziła się przygarnąć Eliasza i wykarmiła do własnym mlekiem. Pracownicy azylu opiekowali się jeżem w taki sposób, żeby nie przyzwyczaił się do ludzi i nauczył się sam zdobywać pożywienie. Wszystko poszło zgodnie z planem i po jakimś czasie Eliasz został wypuszczony na wolność.

Porwanie jeża eliasza

Porwanie jeża eliasza

Jeże mają w ciągu roku dwa mioty i tegoroczne jeże będą się rodzić nawet do końca września. Dlatego warto, żeby dzieci poznały historie Eliasza. Jeża mieszkają nie tylko w lasach, ale też w miastach. W samej Warszawie jest ich kilka tysięcy! Może się więc zdarzyć, że spotkacie je na swojej drodze tej jesieni.

W książce znajdziecie też ciekawostki o jeżach i rady, jak zadbać o jeże jesienią i zimą.

Porwanie jeża eliasza

Porwanie jeża eliasza

wiek: 4+ wydawnictwo: Harper Kids

W serii Pomóż mi przetrwać Akademii Mądrego Dziecka jest też książka o pingwinie cesarskim Elwirka na śnieżnej pustyni Elwirka to pingwinie pisklę. Właśnie wykluła się z jaja. Jest środek antarktycznej zimy. Jej mama, po złożeniu jaja, wyruszyła w pełen niebezpieczeństw marsz do oceanu. Jest głodna – potrzebuje ryb i kryla. Kiedy się naje nabierze sił i będzie mogła po powrocie wykarmić pisklę. Tymczasem Elwirką opiekuje się tata. Kiedy mama powróci, to on wyruszy w długi marsz w stronę morza.

Elwirka na śnieżnej pustyni

Widzimy, jak Elwirka dorasta. Obserwujemy jej pierwsze kontakty z innymi pisklętami. Kiedy nadchodzi lato, młode ruszają w kierunku oceanu. To niebezpieczna podróż. Po drodze pingwiny muszą pokonać lodowe szczeliny, które z powodu globalnego ocieplenia pojawiają się na ich trasie coraz częściej.

Elwirka na śnieżnej pustyni

Elwirka na śnieżnej pustyni

Zwierzaki Zwyklaki

zwierzaki zwyklaki, zwierzaki cudaki

40 opowieści o zwykłych, niezwykłych zwierzętach. Mysz, dżdżownica, pająk krzyżak, szpak, gołąb, wiewiórka, a nawet mucha domowa. Wydaje nam się, że niczym nie mogą nas zaskoczyć. Przecież spotykamy je regularnie. Okazuje się jednak, że wszystkie mają swoje fascynujące tajemnice, dziwaczne zwyczaje. Sójka sadzi dęby. Mama skorek, jako jedna z nielicznych owadów dba o swoje jajka, a potem młode. Świerszcz polny gra dopiero wtedy, kiedy temperatura przekroczy 13 stopni. A mrówki opiekują się mszycami.

zwierzaki zwyklaki

zwierzaki zwyklaki

zwierzaki zwyklaki

zwierzaki zwyklaki

Propozycja dla nieco starszych miłośników przyrody. Książka napisana jest dowcipnym językiem. Autorka zwraca się bezpośpośrednio do czytelników.

wiek: 7+ wydawnictwo: Dwie siostry

Drugi tom to z kolei Zwierzaki cudaki znajdziecie w nim 40 najbardziej niesamowitych zwierząt świata. Są tu latające ryby, małpy bonobo, węgorz elektryczny czy dziobak. Ale też zwierzęta, których nazw mogliście nigdy nie słyszeć, jak rurkoczułkowiec olbrzymi czy matronica.

zwierzaki cudaki

zwierzaki cudaki

Bałtyckie zwierzaki

Bałtyckie zwierzaki książka

Wielkoformatowy album, z którego dowiecie się, ile wspaniałych zwierząt żyje w Bałtyku. Morświny, śledzie, foki, wężynka, pąkla, łabędzie i kaczki. Czy wiecie, że w morzu bałtyckim można spotkać krewetki i… kury? Każdemu zwierzątku poświęcono rytmiczny wierszyk. Dowiemy się z nich co nieco o zwierzęcych zwyczajach. Dzięki realistycznym rysunkom, dzieci bez problemu rozpoznają opisane zwierzęta.

Bałtyckie zwierzaki książka

Bałtyckie zwierzaki książka

Bałtyckie zwierzaki książka

Bałtyckie zwierzaki książka

wiek: 4+ wydawnictwo: Dwukropek

[cała rozmowa do obejrzenia tutaj, video będzie aktywne, kiedy link pojawi się w sieci]

Kategorie/wiek: 1-3 3-6 6-8 8+ PnŚ


Zobacz inne tematy
4 pory roku adaptacja adopcja adwent Afryka aktywnościowe anatomia angielski architektura asertywność babcia bajki bakterie baśnie bezpieczeństwo biografia Boże Narodzenie Boże narodzenie chemia choroba chłopcy ciało ciekawostki ciąża czas czytanie demencja demokracja dentysta detektywistyczne dinozaury dla maluchów dla maluszków Dolina Tumilu Dorota Minta drzemka drzewa dysleksja dziadek dzieci edukacyjne ekologia ekonomia eksperymenty emocje etno ewolucja film fizyka folklor fryzjer geografia girl power gniew gry dla dzieci gry planszowe grzyby góry historia humor inspiracja interaktywne internet jak to działa jednorożec jedzenie jesień język karmienie piersią karty edukacyjne kino klasyka komiks komputery konie kosmos kot koty kryminał książka aktywnościowa książka interaktywna kucharskie kwiaty kąpiel las lato legendy lekarz liczenie logopedia mama maszyny matematyka małpy miasto mitologia miłość Montessori montessori morze motyle młodzieżowe na dobranoc na prezent nauka angielskiego nauka czytania nauka naukowe niepełnosprawność niepodległość nieśmiałość nowe technologie o dziewczynkach obrazkowe ocean odpieluchowanie odpowiedzialność społeczna odwaga okienka Oliver Jeffers origami owady pasja patriotyzm Peter Carnavas picture book pieniądze pierwsza pomoc pierwsze książeczki pies podróże pogotowie pojazdy polityka pop-up pory roku potwory powieści powieść powstanie praca prawdziwe historie przedszkolak przedszkole przedszole przemoc przeprowadzka przygoda przygodowe przyjaźń przyroda pszczoły ptaki puzzle radość rak rekiny retoryka robot rodzeństwo rodzicielstwo bliskości rodzina rower rozwód rozłąka rośliny rymowane różnorodność samodzielne czytanie science-fiction seksualność serie smok smutek sowy sport społeczeństwo stan wojenny starość starożytność stereotypy strach strata straż pożarna strażacy szkoła sztuka sąsiedzi taniec tata technika tekturka tolerancja tradycja trudne rozmowy trudne tematy uchodźcy uczucia wakacje Warszawa wiara w siebie Wielkanoc wieloryb wieś wiking wiosna wojna wspieranie rozwoju mowy wydawnictwo sam wydawnictwo tekturka wynalazki wyobraźnia wyszukiwanka Zaduszki zawody zazdrość zima zioła zmysły zoo zwierzęta zęby złość zły dotyk śmierć rodzica śmierć święta żłobek